Česká kuchyňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sviečková na smotane
Vepřo-knedlo-zelo

Česká kuchyňa je spriaznená s nemeckou (najmä s bavorskou) a rakúskou kuchyňou. Oproti talianskej kuchyni nie je natoľko zdravá a na trávenie dosť ťažká. Česká kuchyňa je veľmi výrazne ovplyvnená polohou Česka. Česko má bohatú ponuku poľných plodín, ovocia, zeleniny, bobulí, rýb aj zveriny. Podľa toho je tiež pestrý český jedálny lístok.

Polievky[upraviť | upraviť zdroj]

Zelňačka

Dôležitou súčasťou českej kuchyne a stravovania je polievka. Najčastejšie sú to vývary s rôznymi vložkami alebo závarkami a s pridaním rastlinnej zeleniny a rastlinného korenia. Často sú pripravované polievky zahustené strukovinami s podielom mäsa, údenín alebo vnútorností, ktoré sú podávané aj ako samostatné jedlo s pečivom. Tradičné polievky: zemiaková, cesnačka, gulášová, držková, fazuľová, kapustová s klobásou, hovädzia s pečeňovými knedličkami a rezancami, kulajda.

Hlavné jedlá[upraviť | upraviť zdroj]

„Tradičný český tanier“ v reštaurácii v centre Prahy pozostávajúci z pečenej kačice, pečeného bravčového, klobásy, údeného mäsa, červenej a bielej kapusty, chleba, slaniny a zemiakových knedlíkov
Vyprážaný syr

Medzi hlavnými jedlami dominujú jedlá z mäsa, hlavne bravčové, hovädzie a hydina. Obľúbené sú i pokrmy z mletého mäsa, sladkovodné ryby, králik a zverina.

Tradičné pokrmy: bravčový rezeň, pečené bravčové mäso, rôzne guláše, smažený kapor, pečená sekaná.

Nezastupiteľnú úlohu v českej gastronómii hrajú omáčky, často veľmi hutné a výživné s použitím smotany. Ako základ sa používa bešamel, niekedy je miesto nej na zahustenie použitá zápražka.

Tradičné omáčky: kôprová, hubová, paradajková, smotanová, sviečková s paprikou. Ako príloha k mäsu sa v českej kuchyni používa rôzne tepelne upravená kapusta a špenát, ďalej všetky bežné prílohy (cestoviny, zemiaky, ryža) a českou špecialitou sú knedle , ktoré sa pripravujú najčastejšie z obilnej múky s pridaním krájaného pečiva (houskové knedle), alebo (zemiakové knedle) z uvarených zemiakov, múky a krupice.

V reštauráciách je najobľúbenejším jedlom „smažák“ (smažený syr), ďalej potom utopenci a nakladaný hermelín.

Podľa sezónnej dostupnosti sú v českej kuchyni pripravované aj jedlá zeleninové (smažený karfiol, lečo s vajcami), veľkú tradíciu majú pokrmy z lesných aj pestovaných húb a tiež sladké jedlá s ovocím a múčnikmi.

Z ovocia sa okrem bežných druhov pestujú tiež marhule a broskyne. V českej kuchyni sa tiež používa mak a lekvár.

Český kapor, chovaný prevažne v južných Čechách, je slávny a exportuje sa aj do zahraničia. Na Vianoce sa je kapor (v niektorých rodinách rezeň) a zemiakový šalát, pečú sa vianočné zákusky.

Nápoje[upraviť | upraviť zdroj]

Pivo Pilsner Urquell

České pivo má lahodnú chuť a skvele sa hodí k českej kuchyni. České pivo je svetoznáme a má dlhú tradíciu. Najznámejší je Plzenský Prazdroj (Pilsner Urquell). Pred rokom 1990 bolo v Česku veľmi veľa pivovarov, ich počet sa do dnešnej doby drasticky znížil. Dnes už existuje len niekoľko veľkých pivovarov. Česi sú na prvom mieste na svete v spotrebe piva na osobu. [1]

Pestuje sa tu aj hrozno a to najmä na Morave.

Typické jedlá a špeciality českej kuchyne[upraviť | upraviť zdroj]

Tradičné české koláče – makové a lekvárové

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Česká kuchyně na českej Wikipédii.