Skalka pri Beckove

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Beckovská skalka

Skalka pri Beckove alebo Beckovská skalka je chránená prírodná pamiatka[1] pri obci Beckov v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Nachádza sa v Považskom Inovci, jej rozloha je 0,39 ha a bola vyhlásená v roku 1983. Chránený je vápencový tvrdoš, ktorý vyvetráva z nivy Váhu ako zvyšok mezozoickej obalovej série Považského Inovca.

Vápencový tvrdoš vyčnievajúci 15 m nad okolím z nivy Váhu vypreparovala rieka na rozhraní treťohôr a štvrtohôr. Napriek nepatrnej výmere (0,39 ha) nachádzajú na tomto „ostrove“ obklopenom ornou pôdou útočisko viaceré ohrozené i chránené rastlinné (poniklec veľkokvetýPulsatilla grandis) a živočíšne druhy (jašterica múrováLacerta muralis, spevavce). Okrem zvyškov pôvodnej vegetácie boli na skalke v minulosti vysadené ovocné stromy. Na území vyhlásenom v roku 1983 platí IV. stupeň ochrany.

Skalku pri Beckove geologicky tvoria sivé ílovité vápence s rohovcami, ktoré vznikli počas spodnej kriedy. Tektonicky patria plytkovodnej beckovskej jednotke fatrika[2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Skalka pri Beckove. In: Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Banská Bystrica : Slovenská agentúra životného prostredia, 2007. Dostupné online.
  2. Hók, J., Rakús, M., Olšavský, M., Havrila, M., Ivanička, I., Boorová, D. 2006, Nové poznatky o geologickej stavbe severnej časti Považského Inovca. in: Kováč, M., Dubíková, K., Nové metódy a výsledky v geológii Západných Karpát. Zborník 2006, Univerzita Komenského, Bratislava, s. 57–66

Súradnice: 48° 46′ 20″ s. š., 17° 53′ 36″ v. d.