Turzovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Renesančný dom Turzovcov v Levoči
Dom Turzovcov v Banskej Bystrici

Turzovci (základný tvar Turzo, historické slovenské písanie Thurzo alebo Turzo, po nemecky Thurzo alebo Turzo, po maďarsky Thurzó) bol uhorský šľachtický rod. Jeho historicky najvýznamnejší členovia mali prevažne slovensko-nemeckých rodičov.

Pôvodné majetky rodu boli na Spiši v Betlanovciach, pôvodne nazývaných Betlhem. Prvým známym prestaviteľom rodu je Ján z Betlanoviec, ktorý tam žil na prelome 14. a 15. storočia, spoločne s bratmi Jurajom Tatárom a Martinom. Prezvisko "Turzo" prvý raz použil jeho syn Juraj (+ 1458), levočský mešťan. Od konca 15. storočia boli meštanmi v Levoči a Krakove a obchodníkmi a podnikateľmi na Spiši, Gemeri, strednom Slovensku, Poľsku, Sedmohradsku, Čechách a Nemecku v oblasti hutníctva a baníctva. V roku 1494 založili Turzovsko-fuggerovskú spoločnosť, niekedy považovanú za vôbec prvý včasnokapitalistický podnik v Európe. S ňou čoskoro získali monopol na trhu s meďou a otvorili obchodné miesta po celej Európe. Okolo roku 1500 ovládali výrobu drahých a neželezných kovov v Uhorsku.

Za zarobené peniaze kupovali pozemky. Stali sa vlastníkmi panstiev Šintava, Hlohovec, Bojnice, Tematín, Trenčín, Spiš, Orava, Bytča, Červený Kameň, Hričov, Lietava, Zvolen, Tokaj, a ďalších pozemkov v Uhorsku a Nemecku.

Po celé 16. storočie a začiatkom 17. storočia boli jedným z najvýznamnejších magnátskych rodov v Uhorsku. Postupne zastávali takmer všetky najvýznamnejšie hodnosti v správe Uhorska. Boli dedičnými županmi Spiša a Oravy.

V roku 1621 vymrela Imrichom po meči oravsko-bytčianska vetva, roku 1635 a 1636 Adamom a Michalom spišské vetvy rodu.

Významní príslušníci[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rodokmeň (Upozornenie: Na tejto stránke použili ako zdroj maďarské dokumenty najskôr z konca 19. storočia a všetky mená pre Uhorsko jednoducho píšu v modernej maďarčine bez ohľadu na to, aké bolo pôvodné prvé či druhé meno osoby a či skutočné meno bolo slovenské, nemecké, české a podobne)