Esperanto: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d r2.7.1) (robot Pridal: mzn:اسپرانتو
d r2.6.4) (robot Zmenil: nl:Esperanto
Riadok 183: Riadok 183:
[[nds:Esperanto]]
[[nds:Esperanto]]
[[ne:एस्पेरान्तो]]
[[ne:एस्पेरान्तो]]
[[nl:Esperanto (taal)]]
[[nl:Esperanto]]
[[nn:Esperanto]]
[[nn:Esperanto]]
[[no:Esperanto]]
[[no:Esperanto]]

Verzia z 10:31, 17. apríl 2011

Esperanto
(Esperanto)
Štátyhovoriaci v približne 115 krajinách
Regióncelosvetový
Počet hovoriacichodhad 100 000–1,6 milióna
Klasifikáciaplánovaný jazyk
Písmolatinka
Postavenie
Úradný jazykŽiadny štát, oficiálne používané niekoľkými medzinárodnými organizáciami
RegulátorAkademio de Esperanto
Jazykové kódy
ISO 639-1eo
ISO 639-2epo
Wikipédia
PomenovanieVikipedio, la libera enciklopedio
Pozri aj: JazykZoznam jazykov

Esperanto je umelý jazyk. V roku 1887 ho zverejnil varšavský lekár L. L. Zamenhof. Má jednoduchú gramatiku bez výnimiek, vyslovuje sa rovnako ako sa píše a slovná zásoba pochádza z rôznych európskych jazykov (väčšina slov je románskeho pôvodu, potom germánskeho a slovanského).

Priemerná doba potrebná na naučenie sa esperanta je 6 mesiacov[1].

Esperanto je jazyk rovnocenný s akýmkoľvek prirodzeným jazykom, dá sa v ňom písať beletria alebo vedecká práca, je možné do esperanta prekladať z iných jazykov a naopak. Mnohé diela je možné nájsť na Internete. Esperanto bolo vytvorené na to, aby zblížilo ľudí z rôznych komunít a kultúr. Organizujú sa medzinárodné aj miestne stretnutia priaznivcov esperanta. Na Slovensku pôsobí Slovenská esperantská federácia[2] a Slovenská esperantská mládež[3]. Najväčším esperantským medzinárodným združením je Svetový esperantský zväz [4] so sídlom v Rotterdame. Založil ho Hektor Hodler v roku 1908, jeho mládežnícka sekcia TEJO[5] vznikla v roku 1938.

Na Generálnej konferencii UNESCO v roku 1954 boli výsledky esperanta uznané v súlade s cieľmi UNESCO a boli ustanovené oficiálne vzťahy medzi UNESCO a UEA pretrvávajúce do súčasnosti. Na generálnej konferencii UNESCO v roku 1985 boli členské štáty a medzinárodné organizácie vyzvané prikročiť k výučbe esperanta v školách a k jeho využívaniu v medzinárodnom styku.[chýba zdroj] UEA má tiež poradné vzťahy s Organizáciou spojených národov (OSN), UNICEF, Radou Európy (CE), Organizáciou amerických štátov (OAS) a Medzinárodnou organizáciou pre normy (ISO).

Medzinárodný kód esperanta podľa normy ISO 639-1 (dvojpísmenový) je [eo], podľa ISO 639-2 (trojpísmenový) je [epo]. Esperanto bolo v roku 1924 uznané ako jasný jazyk v telegrafii.

Esperanto sa dnes vyučuje na niektorých jazykových školách, pretože sa ukázalo, že po jeho zvládnutí sa študent omnoho ľahšie naučí ďalšie cudzie jazyky.[chýba zdroj]

Bulonská deklarácia určuje ciele esperantizmu v piatich bodoch:

  1. Esperantizmus je snaha rozšíriť po celom svete používanie neutrálneho jazyka, ktorý by slúžil na dorozumievanie ľudí rôznych jazykov.
  2. Medzinárodným jazykom môže byť len umelý jazyk; dokonale životaschopným sa ukázal vo všetkých smeroch jediný jazyk esperanto.
  3. Autor jazyka sa výslovne vzdal akýchkoľvek osobných práv ohľadom jazyka a odovzdal ho celému svetu.
  4. Jediný základ, záväzný navždy a pre všetkých esperantistov je Fundamento de Esperanto.
  5. Esperantistom je každý človek, ktorý vie a používa jazyk esperanto, úplne ľahostajné na aký cieľ.

Ako/Prečo sa naučiť esperanto

Tento článok je súčasťou seriálu Esperanto
Téma Esperanto
Esperanto
Akadémia esperanta · Gramatika · Slovníky · Esperantológia · Abeceda · Číslovky · Fundamento · lernu!
Organizácie
UEA · TEJO · EEU · E@I · BEMI · SAT · Slovenská esperantská federácia · Slovenská esperantská mládež · OSIEK · Esperantské kluby · Katolícki esperantisti · Esperantské múzeum
Dejiny
L. L. Zamenhof · Boulonská deklarácia · Ido-schizma · Kríza ata/ita · Moresnet · Interhelpo · Pražský manifest · Bona Espero · Esperantské mesto
Esperantská kultúra
Esperantské stretnutia (UK – IJKSES· Finvenkizmus · Homaranizmus · Hudba · Pasporta Servo · La Espero · Symboly · Esperantista · Rodení hovoriaci · Zamenhofov deň
Esperantská literatúra
PIV · Autori · Esperantský komiks · Esperantské časopisy · Wikipédia
Uhly pohľadu
Propedeutická hodnota · Reformy · Odpor · Porovnanie s Idom, s interlinguou, s Novialom
Wikimedia
Portál · Vikipedio · Vikivortaro · Vikicitaro · Vikifontaro · Vikilibroj · Vikiversitato · Viknovaĵoj · Vikivojaĝo
Vikikomunejo · Vikidatumoj · Vikispecioj
z  d  u

Filozofia esperanta je založená na myšlienke priateľstva. Esperantisti (= esperantsky hovoriaci) celého sveta tvoria komunitu, ktorá sa zaujíma o aktuálne otázky spoločenského diania, s dôrazom na ochranu jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, jazykovú rovnoprávnosť a jazykové práva, ktoré chápe ako súčasť ľudských práv. Esperantisti si poskytujú vzájomne pomoc: príkladom môže byť Sieť delegátov Všeobecného esperantského zväzu[4] (delegáti UEA sú ochotní odpovedať na otázky, týkajúce sa ich krajiny, regiónu alebo odboru; so záujemcami z celého sveta komunikujú v esperante; ich zoznam vydáva UEA vo svojej Ročenke) alebo Pasporta servo[6] (sieť hostiteľov, ochotných poskytnúť cestujúcim krátkodobé ubytovanie zdarma).

Tento medzinárodný jazyk sa učí množstvo ľudí vo viac ako 100 krajinách celého sveta. Esperanto umožňuje bezprostredný kontakt človeka s človekom. Už po niekoľkých týždňoch štúdia je možné v esperante si dopisovať alebo konverzovať na medzinárodných stretnutiach s priateľmi z celého sveta.[chýba zdroj] Esperanto sa používa ako komunikačný jazyk v niektorých medzinárodných občianskych združeniach a na koordináciu rozsiahlych projektov.[chýba zdroj]

Každoročne sa koná niekoľko desiatok podujatí, všeobecných i špecializovaných na určitú tému, na ktorých účastníci z niekoľkých desiatok rozličných krajín bez problémov a bez tlmočníkov komunikujú v esperante. Mnohé z nich možno nájsť v úplnom kalendári esperantských podujatí[7].

Pre záujemcu spoznanie Esperanta napríklad komplexné internetové výukové prostredie lernu![8] prináša kurzy rôznej úrovne a pomôcky pre štúdium Esperanta: slovníky vo viacerých jazykoch, automatické cvičenia, cudzojazyčný text s „klikacím slovníkom“, prehľad gramatiky, ozvučené poviedky s obrázkami, „besedník“ (odkazovač) pre komunikáciu s ostatnými používateľmi (ktorí pochádzajú z celého sveta, keďže lernu! je preložené (apríl 2005) do 25 jazykov) atď.

Úspech a obľuba esperanta je predovšetkým v jeho jednoduchej zvládnuteľnosti.

Slovná zásoba je prevzatá z mnohých jazykov sveta, mnohé slová majú medzinárodný charakter. Píše sa tak, ako sa vyslovuje.

Gramatika je celkom jednoduchá, bez akýchkoľvek výnimiek.[chýba zdroj] Premyslený systém tvorby slov podstatne znižuje množstvo slovíčok, ktoré je potrebné zvládnuť a vedie k tvorivosti v jazyku. V jazyku sa využíva princíp stavebnice.

Symboly esperanta

Referencie

  1. [Cit. 2010-08-17]. Dostupné online.
  2. Slovenská esperantská asociácia [online]. . Dostupné online.
  3. Slovenská esperantská mládež [online]. . Dostupné online.
  4. a b Universala Esperanto-Asocio [online]. . Dostupné online.
  5. Tutmonda Esperantista Junulara Organizo [online]. . Dostupné online.
  6. Medzinárodná hostiteľská služba [online]. . Dostupné online.
  7. Plena kalendaro de Esperanto-aranĝoj [online]. . Dostupné online.
  8. Vitajte na lernu! [online]. . Dostupné online.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikiknihách Wikiknihy ponúkajú texty a príručky na tému Esperanto
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Esperanto
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Esperanto

Externé odkazy

Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA Šablóna:Link GA Šablóna:Link GA