Krakov: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ZéroBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Zmenil: gl:Cracovia - Kraków
Revízia 3934860 používateľa 178.137.12.220 (diskusia) bola vrátená
Riadok 90: Riadok 90:
| footnotes =
| footnotes =
}}
}}
'''Krakov''' ([[poľština|poľ.]] ''Kraków'', IPA [{{IPA|ˈkrakuf}}], presnejšie ''Królewskie Stołeczne Miasto Kraków'' – Kráľovské hlavné mesto Krakov; ukr. Краків, {{v jazyku|deu|Krakau}}) je hlavné mesto [[Malopoľské vojvodstvo|Malopoľského vojvodstva]]. Leží na hornom toku rieky [[Visla]]. Je to všeobecné centrum južného Poľska. Má rozlohu {{km2|326.8}}, žije tu 757 500 [[obyvateľ]]ov a v metropolitnej oblasti 1,3 milióna. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami (komplex stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovský zámok [[Wawel]], [[Sukiennice]]). Mesto je sídlom [[Jagelovská univerzita|Jagelovskej univerzity]] a poľskej Akadémie vied.
'''Krakov''' ([[poľština|poľ.]] ''Kraków'', IPA [{{IPA|ˈkrakuf}}], presnejšie ''Królewskie Stołeczne Miasto Kraków'' – Kráľovské hlavné mesto Krakov; {{v jazyku|deu|Krakau}}) je hlavné mesto [[Malopoľské vojvodstvo|Malopoľského vojvodstva]]. Leží na hornom toku rieky [[Visla]]. Je to všeobecné centrum južného Poľska. Má rozlohu {{km2|326.8}}, žije tu 757 500 [[obyvateľ]]ov a v metropolitnej oblasti 1,3 milióna. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami (komplex stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovský zámok [[Wawel]], [[Sukiennice]]). Mesto je sídlom [[Jagelovská univerzita|Jagelovskej univerzity]] a poľskej Akadémie vied.


== Dejiny ==
== Dejiny ==

Verzia z 15:05, 2. január 2012

Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Krakov
Kraków
Poľské mesto
Rynek Główny (hlavné námestie), Wawel, Barbakan, "Mariacki" kostol, kostol Petra a Pavla, Collegium Maius
Vlajka
Erb
Štát Poľsko Poľsko
Vojvodstvo Malopoľské
Powiat Mesto s právami powiatu
Rieka Visla
Nadmorská výška 219 m n. m.
Súradnice 50°04′00″S 19°56′30″V / 50,06667°S 19,94167°V / 50.06667; 19.94167
Rozloha 326,80 km² (32 680 ha)
Obyvateľstvo 755 546 (1. 1. 2010)
Hustota 2 311,95 obyv./km²
Primátor Jacek Majchrowski
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 30-024 až 31-962
Telefónna predvoľba +48(0)12
EČV KR
Poloha mesta v rámci Poľska
Poloha mesta v rámci Poľska
Wikimedia Commons: Kraków
Webová stránka: http://www.krakow.pl
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Krakov (poľ. Kraków, IPA [ˈkrakuf], presnejšie Królewskie Stołeczne Miasto Kraków – Kráľovské hlavné mesto Krakov; nem. Krakau) je hlavné mesto Malopoľského vojvodstva. Leží na hornom toku rieky Visla. Je to všeobecné centrum južného Poľska. Má rozlohu 326,8 km², žije tu 757 500 obyvateľov a v metropolitnej oblasti 1,3 milióna. Staré mesto je charakteristické početnými historickými stavbami (komplex stredovekých a renesančných budov Starého Mesta, kráľovský zámok Wawel, Sukiennice). Mesto je sídlom Jagelovskej univerzity a poľskej Akadémie vied.

Dejiny

Krakowskie Bielany
Hlavná loď Kostolu Božieho Tela
Teatr Słowackiego
Rynek główny, Mariánsky kostol
Gotický oltár jedného z krakovských kostolov.
Wawelské kaplnky
Katedrála na Wawelskom návrší

Mesto Krakov vzniklo približne okolo roku 800 ako obranný hrad Vislanov na križovatke obchodných ciest. Koncom 9. storočia je mesto súčasťou Veľkej Moravy. V 10. storočí bol vybudovaný hrad Wawel a mesto sa stalo súčasťou Poľska (okolo 999). Od roku 1038 je Krakov sídelné mesto Poľska. Mesto prekvitalo v 14. - 16. storočí, kedy bolo členom hanzy, hlavným a od 1320 korunovačným mestom Poľska s prvou poľskou univerzitou (založenou 1364) a známou výrobou súkna. V roku 1596 sa hlavným mestom stala Varšava, ale Krakov ostal korunovačným mestom. V 17. - 18. storočí nastal úpadok. Od roku 1795 mesto patrilo Rakúsku, len v rokoch 1809 - 1815 bolo súčasťou Varšavského kniežatstva a v rokoch 1815 - 1846 hlavným mestom Krakovskej republiky. Po potlačení krakovského povstania bolo opäť pričlenené k Rakúsko-Uhorsku. V roku 1914 sa tu organizovali poľské légie. Od roku 1918 je mesto opäť súčasťou Poľska. Po druhej svetovej vojne sa Krakov stal významným priemyselným strediskom Poľska - Nowa Huta je najväčší metalurgický závod v Poľsku.

Zaujímavé miesta v Krakove

Krakov je jedným z najdôležitejších poľských turistických centier s cennými pamiatkami z rôznych epoch. V Krakove sa nachádza vyše 6 tisíc historických objektov.

Administratívne členenie

Bližšie informácie v hlavnom článku: Časti Krakova

Doprava

Bližšie informácie v hlavnom článku: Električková doprava v Krakove
Bližšie informácie v hlavnom článku: Krakowski Szybki Tramwaj

Verejná doprava

Verejná doprava je založená na pomerne hustej sieti električiek a autobusových liniek, ktorú dopĺňa niekoľko súkromných operátorov minibusov. Miestne železnice prepájajú niektoré predmestia. Veľká časť historického centra bola upravená na pešiu zónu s rikšami a konskými záprahmi, no zasahuje sem aj električková sieť.

Železničná doprava

Železnica prepája mesto s väčšinou poľských miest. Vlaky do Varšavy chodia každú hodinu. Medzinárodné destinácie zahŕňajú Berlín, Budapešť, Prahu, Hamburg, Ľvov, Kyjev a Odessu. Hlavná železničná stanica je mimo Starého Mesta a je dobre prístupná verejnou dopravou.

Letecká doprava

Krakovské letisko Jána Pavla II. Kraków-Balice (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice) na nachádza 11 km západne od mesta. Priame železničné linky prepájajú hlavnú železničnú stanicu Kraków Główny s letiskom a premávajú každých 15 minút. Kapacita letiska sa odhaduje na 1,3 milióna pasažierov, hoci v roku 2006 obslúžilo letisko 2,3 milióna cestujúcich, čo predstavuje 15 percent všetkých prepravených ľudí letecky v Poľsku.

Univerzity

Známi rodáci

Osobnosti spojené s mestom

Partnerské mestá

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Krakov

Externé odkazy

Šablóna:Link GA