Škoda 14Tr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Škoda 14Tr
[[Súbor:Teplice, Prosetice, 14Tr III.JPG| 270px|Teplice, Prosetice, 14Tr III.JPG]]
Trolejbus typu Škoda 14Tr v Tepliciach
Typ14Tr
VýrobcaŠkoda
Technické údaje
Dĺžka11,34 m
Šírka2,5 m
Výška3,41 m
Pohotovostná hmotnosť10 t
Obsaditeľnosť
Miest na sedenie24 – 29/32 – 41
Miest na státie56 – 51/48 – 39
Logo Wikimedia Commons multimediálni obsah na Commons

Škoda 14Tr je trolejbusové vozidlo klasickej koncepcie vyrábané medzi rokmi 1982 a 1991 v českom závode v Ostrove nad Ohří spoločnosťou Škoda.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Vozidlo je dlhé približne 12 metrov, má troje dverí. Karoséria je oceľová a jej časť pod oknami je tepelne izolovaná a odhlučnená antivibračným náterom. Podlaha je pokrytá gumou, sedadlá koženkové a usporiadané vo dvoch radoch, niekedy aj v proti alebo v boku smere jazdy. Vozidlá sa líšia podľa sérií, zatiaľčo v prvej sérii bolo čelné a zadné sklo nedeliteľné, toto sa neskôr zmenilo.

Prevádzka[upraviť | upraviť kód]

14Tr nahradili pôvodné úspešné rozšírené trolejbusy typu Škoda 9Tr, objavili sa vo všetkých mestách bývalého Česko-Slovenska, kde bola trolejbusová doprava (Brno, Ostrava, Plzeň, Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica a ďalšie). V súčasnosti (2006) sú v niektorých mestách buď modernizované na typ 14TrM alebo likvidované, prípadne odpredávané do východných krajín. V Bratislave je ešte možné vidieť v premávke aj pôvodné trolejbusy, väčšina je ale už rekonštruovaná na 14TrM, prípadne bola mierne renovovaná (hlásiče zastávok, dopytové otváranie a pod.).

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]