Škoda 1Tr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Škoda 1Tr
TypŠkoda 1Tr
VýrobcaŠkoda Plzeň
Prototyp(y)1936
Vyrobených kusov1
Technické údaje
Dĺžka10 330 mm
Šírka2 350 mm
Výška3 070 mm
Pohotovostná hmotnosť10 370 kg
Max. rýchlosť46 km/h
Obsaditeľnosť
Miest na sedenie29
Miest na státie44
Motory a elektrická výzbroj
Počet a výkon motorov1×66,2 kW

Škoda 1Tr bol prvý trolejbus vyrobený vo Škodových závodoch. Zároveň išlo tiež o jeden z troch trolejbusov, ktoré boli určené pre začatie trolejbusovej dopravy v Prahe

Konštrukcia[upraviť | upraviť kód]

Podvozok trolejbusu 1Tr mechanicky vychádzal z nákladného automobilu Škoda 553, bol iba upravený pre dosadenie trakčného motora a elektrickej výzbroje. Karoséria pre takto upravený podvozok bola vyrobená vo Škodových závodoch v Mladej Boleslavi, elektrickú výzbroj dodali tie isté závody z Plzne. Skriňa bola drevená, spevnená kovovými výstuhami a zvonku oplechovaná. Na streche umiestnené zberača museli byť na troleje nasadzované pomocou tyče.

Išlo o trojnápravový trolejbus (hnacia bola tretia náprava). Bol vybavený tromi brzdami – elektrickú rekuperačnú, pneumatickú prevádzkovú a ručnú. Bol určený pre ľavostrannú prevádzku, preto boli v ľavej bočnici umiestnené dvoje dvojdielne skladacie dvere. Vodič trolejbusu mal pre vstup na svoje stanovište k dispozícii ešte malé dvierka v pravej bočnici. Po vzniku Protektorátu bol voz prestavaný na pravostrannú prevádzku.

Prototyp[upraviť | upraviť kód]

Prototyp (a tiež jediný vyrobený voz tohto typu) bol vyrobený v roku 1936. Spolu s prototypmi trolejbusov Praga TOT a Tatra T 86 bol určený pre prvú česko-slovenskú "modernú" trolejbusovú prevádzku v Prahe. Voz 1Tr dostal evidenčné číslo 301 a jazdil až do roku 1955, kedy bol odstavený. O rok neskôr bol vyradený zo stavu pražských trolejbusov a bol odovzdaný Národnému technickému múzeu, ktoré však tento unikátny voz v roku 1961 sešrotovalo.

Prevádzka[upraviť | upraviť kód]

V roku 1936 bol vyrobený jediný voz.

Súčasný stať Mesto Stránka Typ Roky dodávok Počet vozov Evidenčné čísla
pri dodaní
Poznámky Zdroj
Česko Česko Praha stránka 1Tr 1936 1 301    

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Škoda 1Tr na českej Wikipédii.