Škoda 15Tr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trolejbus Škoda 15 Tr v Košiciach
Trolejbus Škoda 15 TrM v Bratislave
Trolejbus Škoda 15 Tr v Ústí nad Labem

Škoda 15 Tr je trolejbusové kĺbové vozidlo s vysokou podlahou vyrábané medzi rokmi 1989 a 1997 v českom závode Škoda Ostrově nad Ohří. Prvý prototyp tohto vozidla sa objavil v roku 1983, koncepčne vychádza z vozidla typu Škoda 14Tr, čo je v podstate iba jeho nekĺbový variant.

Opis trolejbusu[upraviť | upraviť kód]

Základom celej konštrukcie je oceľový rám, na ktorom je pripevnená karoséria. Trolejbus je dvojdielny, trojnápravový a štvordverový. Všetky dvere sa otvárajú dovnútra a sú dvojlistové. Na požiadavky jednotlivých dopravných podnikov sa pri prvých dverí dala urobiť úprava na tzv. veľkú kabínu kde jedna polovica dverí bola oddelená pre vodiča. Pekným príkladom tejto modifikácie predných dverí je Bratislava. Na predných dverách sú dve sklá, na ostatných po jednom. Vnútorné osvetlenie je žiarivkové.

Má dva trakčné motory, jeden na prostrednej a jeden na zadnej náprave, použité sú rovnaké motory ako vo vozidle typu 14 Tr. Vďaka tomu je 15 Tr zvýhodnený pre prevádzke v náročnom teréne. Motory poskytujú výkon medzi 200 a 240 kW. Vozidlom sa môže odviezť 150 až 176 cestujúcich maximálnou rýchlosťou 65 km/h.

Prvé dodávané série mali delené predné okná, neskôr boli nahradené oknami z jedného kusu skla. Trolejbusy boli spočiatku dodávané iba v červeno-krémovom nátere, ktorý bol štandardný pre všetky dopravné podniky v Česko-Slovensku.

Inovovaný nástupca[upraviť | upraviť kód]

Inovovaný nástupca 15 TrM sa odlišuje tým, že v nej pribudol systém digitálnej orientácie pre cestujúcich, protišmyková podlaha, upravený a zosilnený bol aj kĺb. Upravené boli aj trakčné súčasti. Pri inovácii sa vychádzalo z typu 14 TrM.

Prevádzka[upraviť | upraviť kód]

Prvé kusy tohto typu boli určené pre pôvodne plánovanú trolejbusovú trať České BudějoviceTemelín. V 90. rokoch sa postupne objavili vo väčšine slovenských a českých miest, ktoré prevádzkujú trolejbusovú dopravu. Vyskytujú sa aj v iných mestách, napríklad v Tallinne alebo Varne.

Historické vozidlá na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

  • Košice - ev. č. 1000 (darovaný košiciam v rámci projektu Československý trolejbus, vozidlo je pôvodne z DPMCHJ)
  • Žilina - ev.č. 228
  • Bratislava - ev.č. 6607