Škoda 15Tr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trolejbus Škoda 15Tr v Košiciach
Trolejbus Škoda 15Tr v Bratislave
Trolejbus Škoda 15Tr v Ústí nad Labem

Škoda 15Tr je trolejbusové kĺbové vozidlo s vysokou podlahou vyrábané medzi rokmi 1989 a 1997 v českom závode Škoda Ostrově nad Ohří. Prvý prototyp tohto vozidla sa objavil v roku 1983, koncepčne vychádza z vozidla typu Škoda 14Tr, čo je v podstate iba jeho nekĺbový variant.

Opis trolejbusu[upraviť | upraviť kód]

Základom celej konštrukcie je oceľový rám, na ktorom je pripevnená karoséria. Trolejbus je dvojdielny, trojnápravový a štvordverový. Všetky dvere sú vyklápacie a dvojlistové. Na predných dverách sú dve sklá, na ostatných po jednom. Vnútorné osvetlenie je žiarivkové.

Má dva trakčné motory, jeden na prostrednej a jeden na zadnej náprave, použité sú rovnaké motory ako vo vozidle typu 14Tr. Vďaka tomu je 15Tr zvýhodnený pre prevádzke v náročnom teréne. Motory poskytujú výkon medzi 200 a 240 kW. Vozidlom sa môže odviezť 150 až 176 cestujúcich maximálnou rýchlosťou 65 km/h.

Prvé dodávané série mali delené predné okná, neskôr boli nahradené oknami z jedného kusu skla. Trolejbusy boli spočiatku dodávané iba v červeno-krémovom nátere, ktorý bol štandardný pre všetky dopravné podniky v Česko-Slovensku.

Modernizovaná verzia[upraviť | upraviť kód]

Modernizovaná verzia 15TrM sa odlišuje tým, že v nej pribudol systém digitálnej orientácie pre cestujúcich, protišmyková podlaha, upravený a zosilnený bol aj kĺb. Upravené boli aj trakčné súčasti. Pri modernizácii sa vychádzalo z typu 14TrM.

Prevádzka[upraviť | upraviť kód]

Prvé kusy tohto typu boli určené pre pôvodne plánovanú trolejbusovú trať České BudějoviceTemelín. V 90. rokoch sa postupne objavili vo väčšine slovenských a českých miest, ktoré prevádzkujú trolejbusovú dopravu. Vyskytujú sa aj v iných mestách, napríklad v Tallinne alebo Varne.

Historické vozidlá[upraviť | upraviť kód]

  • Košice - ev. č. 1000 (darovaný košiciam v rámci projektu Československý trolejbus)
  • Košice - ev. č. 1001 (pôvodom z DPMK)
  • Žilina - ev.č. 228

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]