Diskusia s redaktorom:Tom78: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 2 680 bajtov ,  pred 7 mesiacmi
odp
Bez shrnutí editace
Značka: editor wikitextu 2017
(odp)
Značka: vulgarizmy; slang
 
:{{Odpoveď|Jetam2|s=1}} Súhlasím, kresťanské právo nie je vhodný pojem. Nejde o ''terminus technicus'' a jeho jediný sémantický zmysel vidím v rámci právnej komparatistiky, ak by sa jeho inštitúty porovnávali s islamským/židovským/ino-náboženským právom. Na druhú stranu nevidím v tomto prípade ani význam mať samostatnú nadkategóriu [[:Kategória:cirkevné právo]], keďže v súčasnosti všetky stránky tam spadajú obsahovo pod kánonické právo a nevidím dôvod ich v kategóriách rozlišovať. Ak by cirkevné právo v tomto rozlišovacom zmysle malo byť nadkategóriou [[:Kategória:kánonické právo]] a [[:Kategória:konfesné právo]], nie je to úplne pravdivé, keďže pod konfesné právo nepatria len [kresťanské] cirkvi, ale aj iné náboženské spoločenstvá (/konfesie). [Celkovo termín cirkevné právo je len veľmi zriedkavo konfesné právo] Čiže konfesné by skôr pasovalo zaradiť pod [[:Kategória:náboženské právo]], ktoré neevokuje status práva spoločenstva veriacich. Podľa mňa bol preto najlepší stav pred všetkými týmito novými kategóriami, lebo prinášajú len zbytočný chaos (ako vidno aj na cudzojazyčných Wikipédiách, kde sú používané rôzne).--[[Redaktor:ScholastikosSVK|ScholastikosSVK]] ([[Diskusia s redaktorom:ScholastikosSVK|diskusia]]) 14:42, 14. október 2021 (UTC)
 
::Ahojte. Termín „cirkev“ považujem za problematický pretože je skôr „interný“ a v istom zmysle elitársky. Má význam v zmysle „my sme tá pravá cirkev [alebo Cirkev?] a ostatné sú nepravé“. „Cirkev“ je termín silne kresťanský a na Wikipédii by sa skôr nemal používať v obecnej rovine. Potom je tu legislatívny termín „cirkev“, ktorý teoreticky obsahuje aj iné náboženské spoločnosti i keď reálne tak vlastne nie sú pomenovávané (napríklad [[Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike|ÚZ ŽNO]] sa tak (zrejme) zvyčajne neoznačuje) pôsobí názov kategórie nejednoznačne odkazovaním skôr na [[:Kategória:konfesné právo]].
::ScholastikosSVK píše „jeho jediný sémantický zmysel vidím v rámci právnej komparatistiky, ak by sa jeho inštitúty porovnávali s islamským/židovským/ino-náboženským právom“. Áno, o to tu práve ide. Keď sa pozriem do kategórie [[:Kategória:Náboženské právo]] malo by byť jasné, že ide o kresťanské a nie o všeobecné konfesné právo. Ideálne by teda bol [[:Kategória:Náboženské právo]] boli práva všetkých náboženstiev ako kresťanské, židovské, islamské atď a kategória [[:Kategória:Konfesné právo]] čiže vzťahy náboženských organizácií k štátu (ako pripomína ScholastikosSVK: nielen kresťanských). Či je potom kategória [[:Kategória:Kresťanské právo]] a [[:Kategória:Kánonické právo]] významovo rovnaká, neviem úplne posúdiť, ale nemám pocit, že všetky kresťanské konfesie majú kodifikáciu katolíckym štýlom.
::Nepoznám bližšie citované katedry a nemám teraz kapacitu ich podrobnejšie skúmať, ale zaujal ma názov Katedra rímskeho práva, kánonického a cirkevného práva. Zdá sa, že rozlišuje kánonické a cirkevné právo. Je v nich rozdiel?
::Ohľadne kategórií v [[:Kategória:Kresťanské právo]]: Pomenovanie kategórie [[:Kategória:Cirkev]] je, imho, tiež nevhodné. Dôvody som rozobral už vyššie. Ostatné interwiki smerujú na kresťanské konfesie [[:cs:Kategorie:Křesťanské konfese]], [[:en:Category:Christian denominational families]] atď čiže nie je ani dobre spárovaná. Zaradenie do [[:Kategória:Právne odvetvia]] mi príde nadbytočné kedže je už zaradená pod [[:Kategória:Náboženské právo]]. Podobne [[:Kategória:Dejiny práva]], kedže každé právne odvetvie má svoje dejiny, ktoré sú súčasťou celkových dejín práva; takáto forma kategorizácie však nie je zaužívaná a pôsobí zmätočne.--[[Redaktor:Jetam2|Jetam2]] ([[Diskusia s redaktorom:Jetam2|diskusia]]) 10:08, 15. október 2021 (UTC)
 
 
 
 
* [[Obrázok:MUTCD W3-1.svg|left|thumb|90px|'''''Diskusia vyššie''''']]
-------------------<br><br><br><br>
81 194

úprav

Navigačné menu