Diskusia s redaktorom:Ciernik M

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tournesol.pngAhoj, Ciernik M. Vítame Ťa v slovenskej Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia!
Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie, ktorá vznikla v októbri 2003 a k dnešnému dňu má 231 406 článkov.

Začal(a) si dobre a si na najlepšej ceste začať prispievať a pridávať množstvo dobrých článkov. Ďakujeme za Tvoj prínos k tvorbe encyklopédie a tešíme sa na spoluprácu. Veríme, že sa nám bude dobre spolu pracovať a že sa tu budeš medzi ostatnými cítiť príjemne.

Odporúčame Ti, aby si si prečítal/a nasledujúce stránky, ktoré Ti uľahčia prácu pri Tvojom upravovaní:

Gnome-help.svg Príručka Sandbox.png Pieskovisko
(miesto pre experimenty)

Gtk-dialog-info.svg Obsah Pomocníka Beer mug.svg Krčma
(diskusia redaktorov)
QA icon.svg Často kladené otázky Unesco Cultural Heritage logo.svg Päť pilierov Wikipédie
Crystal Clear app kedit.png Prehľad editácie stránok Nuvola apps important yellow.svg Čo Wikipédia nie je

Na diskusných stránkach sa vždy podpisuj: stačí napísať 4 vlnovky ~~~~ alebo ich vložiť kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svglište nad oknom na úpravu.

Naopak články sa nikdy nepodpisujú.

Tak ešte raz vitaj a ďakujeme za Tvoje príspevky. Dúfame, že sa tu uvidíme často.
Za uvítací výbor: Pe3kZA


If you have questions, comments, or something is not clear to you, or if you would like to know something about the Slovak Wikipedia, look at the Slovak Wikiembassy, where someone might even help you in your language :).

Echokardiografia[upraviť kód]

Zdravím. Článok som presunul do hlavného menného priestoru, Echokardiografia. Bolo by ho ale ešte treba štandardne ozdrojovať inline referenciami na použité zdroja, sekcia Literatúra sa používa skôr na odporúčanú literatúru, nie je z toho zrejmé, s využitím akých zdrojov bol článok skutočne napísaný. Ďalej v texte zatiaľ chýba štandardné pokrytie wikiodkazmi na príslušné heslá (nejaké som na ukážku doplnil, nie je to ale pokryté systematicky). --Teslaton (diskusia) 09:49, 10. november 2017 (UTC)

Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Echokardiografia, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Jetam2 (diskusia) 10:35, 10. november 2017 (UTC)

Odkazy wo wiki[upraviť kód]

Odkazy: aj by som pridal, ale niet príliš kam - medicína je v slovenskej wikipédii riedka. Tak si tie články asi časom napíšem... :-) autor --Ciernik M (diskusia) sa nepodpísal(a)

Dobrý deň, wikiodkazy (Wikipédia:Príručka/Odkazy) treba v článkoch uvádzať aj v prípadoch, ak zatiaľ cieľové články neexistujú. Aj červený odkaz je wikiodkaz a má význam - dobudúcna.--Pelex (diskusia) 14:53, 20. november 2017 (UTC)

Referencie do textu článku[upraviť kód]

Zdravím! Vďaka za prácu, ale apelujem na používanie referenčných šablón a referencií priamo do textu článku miesto zoznamu na konci.--Jetam2 (diskusia) 10:30, 24. november 2017 (UTC)


Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku Trombóza, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Pe3kZA 09:11, 6. december 2017 (UTC)

Páni redaktori, ste rýchli ako...[upraviť kód]

Toto ma teda dosť odrádza, ak nechcem použiť expresívnejší výraz.

Kvalitný článok neurobím za hodinu, ani za dve. Hlavne, ak ešte bojujem s editáciou. Takže to robím na viackrát a medzitým skúšam, ako sa edituje, keď niečo potrebujem nové. Niekedy mám pokoj, aby som písal vedu, niekedy mám chvíľu času na to, aby som napríklad prepisoval citácie podľa normy a kompletizoval linky.

A pošlem článok na wiki, napíšem vyslovene, že ho dorobím, a než uplynie hodina, mám tam výhražný červený transparent.

Čo keby ste niekto z pánov redaktorov radšej dorobili slovenskú verziu Helpov? Ja síce angličtinu, aj tú odbornú počítačovú zvládam, ale ak mi niečo nejde priamočiaro, potom začnem kolísať, či tomu dobre rozumiem a trvá mi dlho, než niečo urobím tak, ako to "vec" požaduje.

Som síce lekár, ale kedysi som robil aj programy - v blahej pamäti aj vo Fortrane, Basicu a Foxke. Napriek tomu mi občas editácia kódu robí problémy (aj keď je tam veľa spoločné s prostým html). Čo teda chcete od nepočítačových špecialistov? Alebo si myslíte, že medicínu alebo biológiu vám napíšu inžinieri?

Howg, dohovoril som. (Wiki neprestanem písať, ale prosím, nebuďte na mňa zlí...)--Ciernik M (diskusia) sa nepodpísal(a)

Dobrý deň, Je viacero spôsobov ako predísť tomu, aby vám zasahovali do rozpracovaných textov: používajte pieskovisko alebo šablónu {{pracuje sa}}--Pelex (diskusia) 10:08, 6. december 2017 (UTC)
Ahoj, neber to v zlom, no nerozlišujem autorov pri nových článkoch. Ak si to vyžaduje šablónu, jednoducho ju vložím hneď, nakoľko hrozí, že by „zapadol prachom“. Pre budúcnosť využi šablónu {{Pracuje sa}}, čím upozorníš redaktorov na to, že na článku pracuješ a nemajú doň zasahovať. A na margo toho zbytočného osočovania - každý jeden redaktor/správca prispieva dobrovoľne vo voľnom čase, je to preto výzva pre celú komunitu, aby sa dotiahli tieto veci. Ešte malá rada - často využívam na pomoc príbuzné stránky - otvorím si podobný článok, kde je daná vec(šablóna, tabuľka, infobox) hotová a skopírujem si ju do upravovaného článku a následne upravím podľa potreby. Ideálne je robiť si článok na svojom pieskovisku, kde si ho môžeš postupne upravovať bez rizika cudzích zásahov a po dokončení ho presunúť do hlavného menného priestoru wiki. Ak by bol problém, pýtaj sa - ideálne v Krčme, v príslušnej sekcii. Držím palce.--Pe3kZA 10:22, 6. december 2017 (UTC) (medzičasom časť podstatného napísal Pelex ;))

ďakujem za radu[upraviť kód]

ďakujem za rady, pridanie transparentu je niečo, k čomu som sa ešte neprepracoval - tak, ako k mnohým iným veciam. Z pieskoviska som už raz článok presúval a urobil som chybu (jeden tiež hneď nevie, čo je "hlavný menný priestor"), tak to riešim uploadom článku, ktorý je vecne správny, len mu chýbajú formálne náležitosti a obrázky. Že sa na ňom robí, písal som do histórie, teraz som už múdrejší. M. Čiernik

Grat.[upraviť kód]

Velmi pěkné články, jen tak dál. -OJJ 07:38, 12. december 2017 (UTC)

C-reaktívny proteín[upraviť kód]

Zdravím. Pri zverejňovaní obsahu, ktorý bol už predtým niekde zverejnený, je potrebné postupovať podľa Wikipédia:Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, tzn. poslať povolenie v uvedenom znení, ktoré bude následne vložené vo forme šablóny do diskusie k dotknutému článku. --Teslaton (diskusia) 18:12, 21. december 2017 (UTC)

Smola - majlova adresa nefunguje, prišlo DNS Error... Takže si sám sebe súhlas neudelím. Jednoduchšie, ako s tým bojovať, je napísať to ináč. Amerika je amerika - tieto ich kverulácie už prišli aj na Slovensko, myslel som si, že keď som na dôchodku, budem mať pokoj...

Myslíš adresu permissions-sk@wikimedia.org? Tá by mala fungovať, skontroluj prípadne ešte, či si ju správne skopíroval, v tom návode je vložená s obrázkom namiesto znaku zavináča... Inak preformulovávať to je škoda času keď si autorom toho textu, na to sa tie povolenia rutinne používajú. --Teslaton (diskusia) 18:45, 21. december 2017 (UTC)

Pneumónia[upraviť kód]

Zdravím. Na margo [1]: úpravou bol kompletne nahradený pôvodný obsah článku, vrátane jeho pokrytia inline referenciami (ktoré boli v novej verzii nahradené len menej konkrétnynmi súhrnnými zdrojmi). Takýto spôsob úpravy článkov nie je celkom štandardný – pokiaľ pôvodný obsah a zdroje neboli preukazne problematické (čo je ale dobré v diskusii k čl. zdôvodniť), je bežnejšie ich skôr do novej verzie zapracovať. --Teslaton (diskusia) 19:37, 9. január 2018 (UTC)

nesúhlasím, ten výhonok čo tam bol predtým bol nahradený lepším článkom, a preto je to v poriadku. --Gepetito (diskusia) 19:41, 9. január 2018 (UTC)
Ja netvrdím, že nový čl. nie je lepší (odborne to nie som kompetentný posúdiť, vidím len, že je dlhší), no minimálne jednotlivé tvrdenia v úvodnej definícii boli v staršej verzii konkrétne ozdrojované, v novej nie sú. --Teslaton (diskusia) 19:44, 9. január 2018 (UTC)
v novej je ozdrojovaný celý článok. dole máš zdroje. --Gepetito (diskusia) 19:48, 9. január 2018 (UTC)
Ano, sú tam uvedené súhrnné zdroje. Ide však o menej konkrétnu (a teda potenciálne ťažšie overiteľnú) formu zdrojovania a z úpravy nie je zrejmé, aký bol problém s pôvodnou definíciou a jej zdrojmi. --Teslaton (diskusia) 19:55, 9. január 2018 (UTC)
problém bol v tom že to bol výhonok, a teraz už to výhonok nie je. všetko čo bolo v povodnej verzii obsahuje aj táto nová rozšírená. zdroje tam sú, takže článok je v poriadku. --Gepetito (diskusia) 20:07, 9. január 2018 (UTC)

Panstvo, prepáčte, ale to, čo tam bolo pôvodne, bolo síce formálne v poriadku, ale tie krásne odkazy smerovali na niečo, čo nemalo s textom nič spoločné. Konkrétne, na celé knihy, ktoré sa ani nedali prečítať. Keby ten výhonok za niečo stál, tak ho zachovám. To je, bohužiaľ, ukážka, ako niektorí redaktori zbytočne lipnú na formálnej správnosti citácie. Obrazne povedané, ak v texte skonštatujem, že auto máva väčšinou štyri kolesá, tak k tomu pravdepodobne ani nenájdem zdroj na odcitovanie. O zápale pľúc sa napríklad píšu knihy a najväčší problém je do článku vybrať to podstatné a zaujímavé. Anglická verzia má asi 99 odkazov, ale sú tam dosť nepodstatné veci, moderné klinické rozdelenie na komunitnú a nozokomiálnu pneumoniu je dosť nevýrazné, naopak, rozpisovanie o pôvodcoch, ktorých lekár na počiatku ochorenia ani nepozná, je tam navyše. Za svoje články ručím defacto zverejnením mena, nechajte to na starého doktora. --Ciernik M (diskusia) sa nepodpísal(a)

Ok, čo sa týka pôvodných zdrojov – ak to tak je (že to nemalo s textom nič spoločné), beriem. Čo sa týka "Za svoje články ručím defacto zverejnením mena, nechajte to na starého doktora" – neformálne beriem aj to, no na wiki v princípe nie je relevantná identita/autorita redaktora (ťažko ju overiť, za kontom s nejakým názvom sa môže reálne skrývať ktokoľvek, viď aj en:Wikipedia:Expert editors, en:Wikipedia:There is no credential policy), ale práve overiteľnosť cez zdroje. V každom prípade vďaka za kvalitné príspevky /aspoň teda pokiaľ som schopný s ohľadom na tematiku posúdiť... :) /, akurát teda čo sa týka zdrojovania, ešte o chlp lepšie by bolo citovanie cez referencie a citačné šablóny. Oproti súhrnným zdrojom to nedá zas o toľko viac roboty, referencie sa dajú pomenovať a odvolávať sa na potom dá viacnásobne, takže citácie jednotlivých zdrojov stačí vložiť len raz. --Teslaton (diskusia) 21:32, 9. január 2018 (UTC)
1. V článku je vadná hneď prvá veta. Inak povedané, neobsahuje žiadnu definíciu, iba akýsi veľmi povrchný náznak charakteristiky. Nie je z nej jasné, čím sa pneumónia odlišuje od ostatných chorôb spojených so zápalmi niekde v pľúcach atď, ani nie je jasné, či autor článku píše o pneumónii v (niektorom) užšom zmysle alebo o pneumónii v širšom zmysle (čiže vrátane všetkých zápalových ochorení pľúc) a veľmi pochybujem, že si je vôbec vedomý, že by také niečo mal rozlišovať (lebo ide o všeobecne nepovšimnutý hoci závažný problém [2]). Každopádne: Keď už nič iné tak aspoň definícia by mala mať priamo uvedený zdroj (a potom stačí uviesť len tú jednu). 2. Zdroje nemusia byť pri každej vete, ale pri tak dlhom článku by mali byť aspoň pri každej kapitole (ideálne pri každom odstavci). 3. Veľmi pochybujem, že je pravda, že pôvodný text uvádza v každom jednom prípade niečo, čo nie je v zdrojoch. Stáva sa to, ale nie v takom veľkom počte naraz. 4. a) Ak je niekto (povedzme) odborník na montovanie automobilov, neznamená to, že je odborník na teóriu, delenie, terminológiu atď. automobilov. To isté platí v každom vednom a inom odbore. b) Veľa ľudí si myslí, že niečo vie, ale v skutočnosti sa v tom mýlia. Z týchto dvoch dôvodov treba pracovať primárne so zdrojmi. Praktické vedomosti by mali byť len doplnok. S pozdravom 2A02:AB04:3CB:F000:850:1505:7359:BFF9 21:38, 9. január 2018 (UTC)

Áno, beriem Vaše argumenty, politika overiteľnosti Wikipédie má určite svoje opodstatnenie. To však môže fungovať, ak taká anglická verzia Wiki má potenciálne miliardu anglicky hovoriacich prispievateľov (počítajte aj takých Indov a Pakistáncov, odtiaľ pochádza veľa kvalitných lekárov, ktorí pracujú v aj US a UK). Z 5 miliónov Slovákov máte oveľa nižší potenciál. Ak by som sa piplal s predpisovými referenciami, napíšem tretinu článkov. Mimochodom, zistil som, že Česi to občas delia na Zdroje a Referencie, a asi to tak urobím - všeobecné veci dám do zdrojov a špecialitky, tie moderné, by som odkazoval v referenciach. Rád by som však stihol, kým sa pominiem na rozume, alebo budem vládať, doplnil internú medicínu na slovenskej wiki do nejakej ucelenej podoby. A k tomu budem musieť nielen zakladať nové články, ale aj skorigovať niektoré - či mnohé - staré.

A ešte jedno vysvetlenie: americký portál Medscape, na ktorom si prinajmenšom overujem, či píšem aktuálne, je najväčší a najaktuálnejší zdroj verifikovaných informácii z medicíny, len sa nedá z neho na naše podmienky prebrať úplne všetko - len asi 98% :-). Ale radšej hľadám u nás (po slovensky) a hlavne súhrnné články, ktoré vychádzajú v časopisoch vydavateľstva Solen, prípadne metodické listy Ministerstva zdravotníctva. Kardiológiu, ktorú som najviac robil, píšem zo smerníc Slovenskej a Európskej kardiologickej spoločnosti - Američania majú na niektoré veci iný názor.

Nakoniec, všimol som si výhrady okolo definície zápalu pľúc. No, to je problém - pozeral som asi 4 knihy, nikde to nie je bohviečo, tak som to napísal, ako napísal. ŤAžko zlúčiť histologické, patofyziologické a klinické definície. Ale skúsim to vylepšiť. Konkrétne v Merdscape sa ani nepokúšajú obsiahniuť pneumoniu v jednom článku, majú ich tam niekoľko... problematika je to obsiahla a robiť nejakkú syntézu- to sa nemusí každému páčiť. Nuž , pustil som sa do ťažkej úlohy. Ale asi to robím zodpovednejšie, než tí, ktorí snáď opisujú letáčky v čakárni u lekáras a dávajjú to na Wiki....

s pozdravom Matej Čiernik

Osvedčená metóda v takých prípadoch je v úvode článku umiestniť kapitolu Definície a tam jednoducho príklady definícií (so zdrojmi), pričom núdzovo netreba k definíciám ani ďalšie komentáre okrem poznámky, ktorá hovorí, ktorú definíciu mienite v ďalšom texte článku zhruba použiť. Do prvej vety článku sa potom opíše buď len jedna z definícií z kapitoly Definície alebo nejaký súhrn kapitoly Definície (to už je na vás). Mimochodom dávam ako zaujímavosť do pozornosti heslo zápal pľúc v Encyklopédii medicíny (je aj online). Tam je zápal pľúc poňatý veľmi široko. 2A02:AB04:3CB:F000:850:1505:7359:BFF9 22:07, 9. január 2018 (UTC)

Výhradnosť a práva k textom[upraviť kód]

Ahoj. Na Wikipédii nefunguje žiaden výhradný vzťah autorov k článkom a raz publikovaný obsah už nie je možné, ani na žiadosť pôvodného autora „vymazať“ (viď informácia „Uložením stránky neodvolateľne súhlasíte s uvoľnením svojho príspevku za podmienok CC-BY-SA...“ pod editačným oknom). Nedá sa zabrániť ostatným redaktorom v zásahoch do akýchkoľvek článkov, to je základná pointa wiki. Dá sa trvať na tom, aby boli ich úpravy konštruktívne a doložené zdrojmi. Rovnako vlastný obsah človek musí byť pripravený brániť tak, že ho doloží spoľahlivým zdrojom, ktorý dotyčnú vec uvádza. Prípadné odlišné predstavy treba vydebatovať v diskusii k článku. Držím palce, nech ťa spory o podobu článkov neodradia, väčšina redaktorov si tým v nejakej podobe a rozsahu prešla... --Teslaton (diskusia) 08:45, 3. február 2018 (UTC)

Máte pravdu. Ale chcem sa vyhnúť premazávacej vojne, preto som slušne požiadal, aby bolo heslo angina pectoris, ktoré som založil, zmazané, alebo nech ostane s textom, ktorý tam vložili majitelia zbierky slovníkov. Do wikipédie som šiel s tým, že za vložený text istým spôsobom ručím, aj keď ho neopatrím množstvom citácii (ktoré, ako som pozoroval na iných stránkach, sú koľkokrát zastarané alebo zavádzajúce). Rátal som s tým, že mi tam niekto môže vložiť text, s ktorým nesúhlasím, a rátal som s tým, že to môže zostať na nejakom kompromise. Ak sa kompromis nedá dosiahnuť, tak potom pôjde môj text preč. Je to nefér alebo neprijateľné? s pozdravom Matej Čiernik
Súkromne rozumiem rozčarovaniu, no tu jednoducho žiaden takýto „buď alebo“ princíp nefunguje, články (ani ich časti) nie sú majetkom žiadneho z ich prispievateľov nedá sa vyžadovať výhradnosť. Taká je prosto realita tohoto projektu (je v tomto výrazne odlišný než trebárs internetové magazíny, kde autor dodá text, ktorý niekto v redakcii nanajvýš drobne zrediguje a zverejní pod menom autora), treba sa s tým naučiť žiť. Problém je trochu aj s tým „za vložený text istým spôsobom ručím, aj keď ho neopatrím množstvom citácii“, tu sú jednoducho prioritné zdroje, ktorými by malo byť všetko doložené. --Teslaton (diskusia) 09:19, 3. február 2018 (UTC)
Súhlasím. No na druhej strane by tu mal vládnuť istý kompromis a nie presadzovanie niečoho posledným klikom.--Jetam2 (diskusia) 09:29, 3. február 2018 (UTC)

Celková anestéza[upraviť kód]

Ahoj, článok môžeš presunúť.--Jetam2 (diskusia) 16:41, 29. október 2018 (UTC)

Ahoj, pred písaním nového článku si najprv skontroluj či už neexistuje pod iným názvom. Máme už Narkóza (medicína).--Lalina (diskusia) 16:47, 29. október 2018 (UTC)

Nie som si celkom istý, že je to synonymum.--Jetam2 (diskusia) 16:48, 29. október 2018 (UTC)

Narkóza je taký starší výraz, novšia je anestéza a jazykovedci to teraz tlačia do anestézie, čo mi síce krúti ušami, ale rešpektujem. Nakoniec je odborná spoločnosť anesteziológie a intenzívnej medicín, oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny, lekári anesteziológovia, takže Narkóza naozaj odchádza do minulosti. Ja som aj podľa svojho najlepšieho svedomia usporiadal presmerovania... Ciernik M

Thank you for being one of Wikipedia's top medical contributors![upraviť kód]

please help translate this message into your local language via meta
Wiki Project Med Foundation logo.svg The 2018 Cure Award
In 2018 you were one of the top ~250 medical editors across any language of Wikipedia. Thank you from Wiki Project Med Foundation for helping bring free, complete, accurate, up-to-date health information to the public. We really appreciate you and the vital work you do! Wiki Project Med Foundation is a user group whose mission is to improve our health content. Consider joining here, there are no associated costs.

Thanks again :-) -- Doc James along with the rest of the team at Wiki Project Med Foundation 17:55, 28. január 2019 (UTC)