Diskusia s redaktorom:Lamid58

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tournesol.pngAhoj, Lamid58. Vítame Ťa v slovenskej Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia!
Slovenská Wikipédia je slovenská jazyková verzia Wikipédie, ktorá vznikla v októbri 2003 a k dnešnému dňu má 231 320 článkov.

Začal(a) si dobre a si na najlepšej ceste začať prispievať a pridávať množstvo dobrých článkov. Ďakujeme za Tvoj prínos k tvorbe encyklopédie a tešíme sa na spoluprácu. Veríme, že sa nám bude dobre spolu pracovať a že sa tu budeš medzi ostatnými cítiť príjemne.

Odporúčame Ti, aby si si prečítal/a nasledujúce stránky, ktoré Ti uľahčia prácu pri Tvojom upravovaní:

Gnome-help.svg Príručka Sandbox.png Pieskovisko
(miesto pre experimenty)

Gtk-dialog-info.svg Obsah Pomocníka Beer mug.svg Krčma
(diskusia redaktorov)
QA icon.svg Často kladené otázky Unesco Cultural Heritage logo.svg Päť pilierov Wikipédie
Crystal Clear app kedit.png Prehľad editácie stránok Nuvola apps important yellow.svg Čo Wikipédia nie je

Na diskusných stránkach sa vždy podpisuj: stačí napísať 4 vlnovky ~~~~ alebo ich vložiť kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svglište nad oknom na úpravu.

Naopak články sa nikdy nepodpisujú.

Tak ešte raz vitaj a ďakujeme za Tvoje príspevky. Dúfame, že sa tu uvidíme často.
Za uvítací výbor: Pe3kZA


If you have questions, comments, or something is not clear to you, or if you would like to know something about the Slovak Wikipedia, look at the Slovak Wikiembassy, where someone might even help you in your language :).

Ahoj, využi tento citačný nástroj, zjednoduší ti to prácu.--Pe3kZA 11:55, 25. september 2018 (UTC)

Tip[upraviť kód]

Ahoj, pre tvorbu článkov využívaj podstránku svojho pieskoviska, kde ti nebude nikto zasahovať a mariť prácu. Do článkov je možnosť vložiť šablónu {{Pracuje sa}} ktorá upozorní redaktorov na obmedzenie zásahov.--Pe3kZA 17:01, 19. október 2018 (UTC)

Urgentne upraviť[upraviť kód]

Nuvola apps kate.png Oznam!
Ďakujeme Ti za informácie v článku BepiColombo, no jeho spracovanie a/alebo rozsah zatiaľ nespĺňa požiadavky na encyklopedické heslo. Pokús sa prosím text upraviť, alebo rozšíriť aspoň do tej miery, aby sme ho mohli za článok naozaj považovať. Ak sa nám to ani spoločnými silami nepodarí, po 14 dňoch bude Tvoje dielo, vzhľadom na snahu udržať kvalitu, z Wikipédie odstránené. Ďakujeme za pochopenie.

--Exestosik (diskusia) 09:59, 20. október 2018 (UTC)

Zdroje[upraviť kód]

Dobrý večer. Chcel by som vás upozorniť, že do svojich článkoch (špecifická obežná energia, Hillova sféra, HiRISE, Theodore von Kármán, rovnica zachovania orbitálnej energie a gravitačný potenciál) neuvdádzate zdroje (Wikipédia:Spoľahlivé zdroje). Je to veľmi potrebné kvôli spoľahlivosti tejto stránky ako encyklopédie. Doplňte ich, prosím. Vasiľ (diskusia) 16:48, 10. január 2019 (UTC)

Lamid58 (diskusia) 01:48, 25. január 2019 (UTC)

Vylaďovanie článkov[upraviť kód]

Ahoj. Som rada, že pridávaš články z oblasti kozmonautiky. Dávaj však, prosím, väčší pozor pri prekladoch na kostrbaté formulácie, zle postavené interpunkčné znamienka, preklepy a pod. Je dobré mať v prehliadači, prípadne textovom programe slovenskú automatickú kontrolu pravopisu, ktorú použiješ, aby Ti pred uložením aspoň čo-to vychytala. Svoje pieskovisko už, ako vidím, používaš, čo je fajn. Prosím však, aby si sa článkom pred ich zverejnením v hlavnom mennom priestore venoval ešte precíznejšie.--Eryn Blaireová (diskusia) 14:00, 23. január 2019 (UTC)

ešte by som rád pochopil ak sa odpovedá na správu a ak takto, tak vie o tom adresát?Lamid58 (diskusia) 01:48, 25. január 2019 (UTC)

Adresát spravidla sleduje diskusie, do ktorých niečo písal, takže ak mu niekto odpovie, stránku uvidí v zozname sledovaných. Ak cheš ale dotyčného explicitne notifikovať, dá sa pred príspevok vložiť š. {{ping}} (resp. ešte kratšie {{re}}) so zoznamom redaktorských mien, ktoré chceš notifikovať. Je ale dobré používať to striedmo (tzn. skôr v prípadoch, kde nie je pravdepodobné, že by dotyčný čakal na reakciu a mohol by príspevok prehliadnuť, napr. ak niekde otváraš diskusiu k čl. a chceš osloviť konkrétnych redaktorov a pod.), pretože odklikávanie častých notifikácií vie byť dosť otravné. --Teslaton (diskusia) 02:31, 25. január 2019 (UTC)

Upozornenie[upraviť kód]

Zdravím. Ad [1]: nerevertuj pls. Vasiľove úpravy, vracia tam zdrojom doloženú (resp. v tomto prípade priamo zo zdroja prevzatú) verziu, ty tam momentálne dávaš obsah, ktorý nie je ničím doložený (viď overiteľnosť). Ak tak sa v diskusii na podobe hesla dohodnite, primárna vec sú ale spoľahlivé zdroje. --Teslaton (diskusia) 09:33, 25. január 2019 (UTC)

Stačí sa pozrieť na iné jazykové verzie článku. napr. https://es.wikipedia.org/wiki/Ecuación_del_cohete_de_Tsiolkovski --Lamid58 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Celkovo vhodnejšie než voľné preklady z enwiki (navyše bez konkrétnych citácií) by bolo písať takéto čl. skôr podľa nejakého slovenského akademického zdroja. Bola by tak okrem iného doložená aj použitá terminológia. Lebo napr. o správnosti a vhodnosti formulácií ako „rýchlosť telesa m oproti telesu M[2] nie som presvedčený – formulácia evokuje skôr vektorovú relatívnu rýchlosť, pričom ide zrejme skôr o skalárnu kruhovú rýchlosť (v prípade Zeme a nulovej výšky nad povrchom 1. kozmická rýchlosť), tzn. veličinu, ktorá má v slovenčine svoj presný názov. A takýchto vecí tam bude viac. --Teslaton (diskusia) 09:48, 25. január 2019 (UTC)

čo tak sa pozrieť na matku všetkých príspevkov o nebeskej mechanike http://www.braeunig.us/space/propuls.htm 1.17 1.19 1.20 --Lamid58 (diskusia) sa nepodpísal(a)

To je ale anglický text a ja nespochybňujem 1:1 prevzaté rovnice, ja hovorím o slovenskej terminológii, ktorá v tvojich prekladoch námatkovo pôsobí minimálne diskutabilne.
P.S.: podpisuj pls. svoje diskusné príspevky. --Teslaton (diskusia) 10:18, 25. január 2019 (UTC)

Článok som pre opakované revertovanie zamkol, nateraz na hodinu. Nepokračuj pls. v ďalšom revertovaní na verziu, ktorej nevhodnosť bola zdôvodnená (náhrada textu z EA voľným neozdrojovaným prekladom). --Teslaton (diskusia) 10:25, 25. január 2019 (UTC)

neviem ako sa podpisuje. Tu na wikipedii je všetko nieako zvláštne. Ešte by som poprosil, asi som trošku pribrzdený, čo v tej mojej verzii je zlé. Len som doplnil Ciolkovského rovnicu tak aby sa dalo podla nej niečo spočítať, uvádzam platné vzorce, citáciu z encyklopédie som zachoval. práve som doplnil odkazy a stránka je zablokovaná. Aj tak sa dá. Lamid

Aký mám s tými prekladmi problém uvádzam vyššie. V tomto konkrétnom prípade je ešte navyše ďalší faktor to, že ide o náhradu hesla zo spoľahlivého zdroja voľným prekladom niečoho (pričom to vedie k redundantnému definovaniu v dvoch rôznych sekciách s inou sadou symbolov a nie úplne konzistentnou terminlógiou). Ďalej sú tam bezprizorné vety typu „Špecifický impulz ako rýchlosť, účinná rýchlosť výfuku alebo výtoková rýchlosť plynov z raketového motoru ve z anglickeho vexh - exhaust velocity“, čo asi chce byť uvedením následného vyjadrenia pomocou š.i., ale v takejto podobe to nedáva zmysel. Proste nie je to takto v poriadku. --Teslaton (diskusia) 11:08, 25. január 2019 (UTC)

Ďakujem za objasnenie. Len rýchlosť telesa m oproti telesu M v tomto článku nie je. sady symbolov: zo slušnosti som ponechal nezmenenú citáciu z Encyklopédie astronómie. Môže sa zmazať, aby neboli dve sady symbolov. Špecifický impulz ako rýchlosť, účinná rýchlosť výfuku alebo výtoková rýchlosť plynov z raketového motoru ve z anglickeho vexh - exhaust velocity“ takto by to vyhovovalo výtoková rýchlosť vyjadrená z Špecifického impulzu" Ak budete tak ochotný, pozrite si verziu https://sk.wikipedia.org/wiki/Redaktor:Lamid58/pieskovisko Bolo by škoda, ponechať článok len vo verzii citácie z Encyklopédie, opakujem sa: viď zahraničné stránky tohto hesla. Lamid

rýchlosť telesa m oproti telesu M[3] na stránke je obrázok, ktorý jednoznačne hovorí o akú rýchlosť ide. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FlightPathAngle.svg Ak poznám špecifickú obežnú energiu(napríklad rýchlosť v pericentre), tak zo vzťahu sa vypočíta rýchlosť telesa m v ľubovolnom bode orbity v=sqrt(2*(ε+μ/r)) vektorové riešenie je na francúzskej wiki https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89nergie_orbitale_sp%C3%A9cifique#%C3%89nergie_orbitale_sp%C3%A9cifique Lamid

Info[upraviť kód]

Presunuté na Redaktor:Lamid58/Hyperbolická dráha2. Upozorňujem na Redaktor:Lamid58/Hyperbolická dráha. -OJJ 16:15, 2. február 2019 (UTC)

Ďakujem, ešte zostáva preložiť tabuľku.Lamid58 (diskusia) 18:29, 2. február 2019 (UTC)

Terminátor[upraviť kód]

Ahoj. Máš tam anglické vety (obrázky, externé odkazy) a niektoré vety nedávajú zmysel + typografia. Som rád, že zakladáš takéto články, ale nie sú dobré. --Vegetator (diskusia) 11:56, 13. marec 2019 (UTC)

Chýbal mi tento článok, tak som ho strojovo preložil a treba na ňom zapracovať.--Lamid58 (diskusia) 00:41, 14. marec 2019 (UTC)

Zdravím, označuj tieto tvoje pieskoviská šablónou zmazať {{ZL}}, keď slúžia len na vytvorenie jedného článku Redaktor:Lamid58/Hyperbolická dráha2, Redaktor:Lamid58/1I/ʻOumuamua, Redaktor:Lamid58/C/2019 Q4 (Borisov), sú tu zbytočné a ešte tam aj ostávajú presmerovania na článok.

Prečo na každý článok vytváraš nové pieskovisko? To nevieš všetko písať na jednom? --2A02:AB04:27C3:6300:A549:43B9:3F6E:D983 17:09, 12. september 2019 (UTC)


Stop hand nuvola green.svg Oznam
Zistili sme, že experimentuješ s Wikipédiou. Tvoj experiment fungoval a následne bol odstránený. Ak chceš ďalej experimentovať, použi, prosím, svoje, alebo verejné pieskovisko a riaď sa pokynmi na ňom, pretože pokusy v článkoch sú zvyčajne rýchlo zmazané. Ak sa chceš dozvedieť o prispievaní do Wikipédie, pozri sa na stránku Vitajte vo Wikipédii.

Ťažko pochopiť? Rozumiete písanému textu, alebo vám vynecháva vedenie? Ďalšie vaše pieskovisko Redaktor:Lamid58/pieskovisko/ má presmerovanie na článok, rovnako aj tie predošlé neboli odstránené.--2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 10:03, 2. október 2019 (UTC)

Neviem založiť nový článok. Ospravedlňujem sa, ale neviem. V pieskovisku si ho vytvorím a dám presunúť na hlavnú stránku. V čom robím chybu? Poprosím ak mi chceš písať odkazy o dĺžke môjho vedenia, aby si sa prihlásil aby som vedel od koho sú.Lamid58 (diskusia) 10:13, 2. október 2019 (UTC)

Už to máš raz vyššie vysvetlené. znova - Označuj tieto tvoje pieskoviská šablónou zmazať {{ZL}}, keď slúžia len na vytvorenie jedného článku Redaktor:Lamid58/Hyperbolická dráha2, Redaktor:Lamid58/1I/ʻOumuamua, Redaktor:Lamid58/C/2019 Q4 (Borisov), sú tu zbytočné a ešte tam aj ostávajú presmerovania na článok. Čomu tu nechápeš?--2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 10:16, 2. október 2019 (UTC)

1. odkaz doplnená šablóna ZL. 2. a 3. odkaz nie sú na pieskovisko. Ty sa hanbíš sám za seba? Aj tak sa dá. Lamid58 (diskusia) 10:25, 2. október 2019 (UTC)

Nový článok sem Pomoc:Ako vytvoriť nový článok. --Vegetator (diskusia) 10:41, 2. október 2019 (UTC)
To je jedno že to nie je na pieskovisko, takéto presmerovanie na článok tam nemá čo hľadať a treba ho označiť na zmazanie.--2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 10:42, 2. október 2019 (UTC)

@Vegetator ďakujem, polepšímm sa.Lamid58 (diskusia) 10:45, 2. október 2019 (UTC)

Ďalšie zbytočné presmerovania ktoré treba zmazať - Redaktor:Lamid58/pieskovisko/Ciolkovskéhorovnica, Redaktor:Lamid58/LightSail, Redaktor:Lamid58/Astronomické súradnicové systémy--2A02:AB04:27C3:6300:955:1473:96B3:880B 11:11, 2. október 2019 (UTC)