Football for Friendship

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Futbal pre priateľstvo je každoročný medzinárodný detský sociálny program, ktorý realizuje spoločnosť PJSC Gazprom. Cieľom programu je prostredníctvom futbalu kultivovať v mladšej generácii dôležité hodnoty a záujem o zdravý životný štýl[1]. V rámci programu sa futbalisti vo veku 12 rokov z rôznych krajín[2] zúčastňujú na každoročnom medzinárodnom detskom fóre, svetovom pohári „Futbal pre priateľstvo“, medzinárodnom dni futbalu a priateľstva[3]. Program je podporovaný FIFA, UEFA, OSN, Olympijským a paralympijským výborom, hlavami štátov, vládami a futbalovými federáciami rôznych krajín, medzinárodnými charitatívnymi nadáciami, verejnými organizáciami a poprednými futbalovými klubmi na planéte.[4] Celosvetovým organizátorom programu je skupina AGT Communications Group (Rusko)[5].

Z histórie[upraviť | upraviť kód]

Futbal pre priateľstvo 2013[upraviť | upraviť kód]

Prvé medzinárodné detské fórum Futbal pre priateľstvo sa konalo 25. mája 2013 v Londýne. Zúčastnilo sa ho 670 detí z 8 krajín: z Bulharska, Veľkej Británie, Maďarska, Nemecka, Grécka, Ruska, Srbska a Slovinska. Rusko reprezentovalo 11 futbalových tímov z 11 ruských miest, ktoré budú hostiť zápasy Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018. Na fóre sa zúčastnili aj juniorské tímy klubov Zenit, Chelsea, Schalke 04, Crvena Zvezda, víťazi detského športového dňa spoločnosti Gazprom a víťazi festivalu Fakel[6].

Počas fóra sa deti rozprávali so svojimi rovesníkmi z iných krajín a slávnymi futbalistami a tiež sa zúčastnili finále Ligy majstrov UEFA v rokoch 2012/2013 na štadióne Wembley[7]

Výsledkom fóra bol otvorený list, v ktorom deti formulovali osem hodnôt programu: priateľstvo, rovnosť, spravodlivosť, zdravie, mier, lojalita, víťazstvo a tradície. Neskôr bol list odoslaný vedúcim predstaviteľom organizácií UEFA, FIFA a MOV[8]. V septembri 2013 počas stretnutia s Vladimírom Putinom a Vitalijom Mutkom potvrdil Sepp Blatter prijatie tohto listu a vyhlásil, že je pripravený podporiť Futbal pre priateľstvo[9].

Futbal pre priateľstvo 2014[upraviť | upraviť kód]

Druhý ročník programu Futbal pre priateľstvo sa konal v Lisabone v dňoch 23. – 25. mája 2014 a zúčastnilo sa ho viac ako 450 mládežníkov zo 16 krajín: Bieloruska, Bulharska, Veľkej Británie, Maďarska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Portugalska, Ruska, Srbska, Slovinska, Turecka, Ukrajiny, Francúzska a Chorvátska. Mladí futbalisti sa zúčastnili medzinárodného fóra Futbal pre priateľstvo, turnaja v pouličnom futbale a zúčastnili sa finále Ligy majstrov UEFA v rokoch 2013/2014[10]. Víťazom medzinárodného pouličného futbalového turnaja v roku 2014 bol juniorský tím Benficy (Portugalsko).

Výsledkom druhého ročníka programu bola voľba vodcu hnutia Futbal pre priateľstvo. Stal sa ním Felipe Suarez z Portugalska. V júni 2014 ako vodca hnutia navštívil deviaty medzinárodný mládežnícky futbalový turnaj na pamiatku Jurija Alexejeviča Morozova.[11]

Futbal pre priateľstvo 2015[upraviť | upraviť kód]

Tretí ročník medzinárodného sociálneho programu Futbal pre priateľstvo sa konal v júni 2015 v Berlíne. Prvýkrát sa na programe zúčastnili účastníci z ázijského kontinentu – detské futbalové tímy z Japonska, Číny a Kazachstanu. Tretieho ročníka sa zúčastnilo spolu 24 juniorských tímov futbalových klubov z 24 krajín[12].

Mladí futbalisti sa rozprávali so svojimi rovesníkmi z iných krajín a s hviezdami svetového futbalu, vrátane celosvetového veľvyslanca programu Franza Beckenbauera, a zúčastnili sa tiež medzinárodného turnaja v pouličnom futbale medzi juniorskými tímami. Víťazom medzinárodného pouličného futbalového turnaja v roku 2015 bol juniorský tím Rapidu (Rakúsko).[12]

Udalosti tretieho ročníka programu Futbal pre priateľstvo pokrývalo približne 200 novinárov z popredných svetových publikácií a 24 mladých reportérov z Európy a Ázie, ktorí boli členmi Medzinárodného detského tlačového strediska.[12]

Vyvrcholením roku 2015 bola ceremónia udeľovania pohára deviatich hodnôt, ktorý vyhral futbalový klub Barcelony (Španielsko). Víťaza vybrali deti, ktoré sa v predvečer fóra zúčastnili celosvetového hlasovania, ktoré sa konalo vo všetkých 24 zúčastnených krajinách[12].

Na konci fóra všetci účastníci dodržali tradíciu účasti na finále Ligy majstrov UEFA 2014/2015 na olympijskom štadióne v Berlíne[5]

Futbal pre priateľstvo 2016[upraviť | upraviť kód]

Začiatok medzinárodného detského sociálneho programu Futbal pre priateľstvo v roku 2016 bol uvedený v rámci on-line tlačovej konferencie, ktorá sa konala 24. marca v Mníchove[13] za účasti celosvetového veľvyslanca programu Franza Beckenbauera[14].

Vo štvrtom ročníku programu sa k nemu pripojilo 8 nových juniorských tímov[15] z Azerbajdžanu, Alžírska, Arménska, Argentíny, Brazílie, Vietnamu, Kirgizska a Sýrie[16], takže celkový počet zúčastnených krajín dosiahol 32[16].

Dňa 5. apríla 2016 začalo hlasovanie o jedinečnú trofej, pohára deviatich hodnôt. Výberu víťaza sa zúčastnili fanúšikovia z celého sveta, ale konečné rozhodnutie prijali hlasovaním účastníci programu Futbal pre priateľstvo. Pohár vyhral futbalový klub Bayern (Mníchov). Účastníci programu Futbal pre priateľstvo zaznamenali aktivity klubu na podporu detí so špeciálnymi potrebami, ako aj iniciatívy na poskytovanie liečby deťom v rôznych krajinách a pomoc tým, ktorí to potrebujú.[16]

Štvrté medzinárodné detské fórum Futbal pre priateľstvo a finále detského medzinárodného turnaja v pouličnom futbale sa konalo 27. – 28. mája 2016 v Miláne.  Víťazom turnaja bol tím Maribor zo Slovinska. Na konci fóra účastníci dodržali tradíciu účasti na finále Ligy majstrov UEFA. Udalosti fóra pokrývalo viac ako 200 novinárov z popredných svetových médií, ako aj Medzinárodné detské tlačové centrum, v ktorom boli mladí novinári zo zúčastnených štátov.[16]

Štvrtého ročníka programu Futbal pre priateľstvo sa zúčastnili mladí futbalisti zo sýrskeho klubu Al-Wahda, čo bolo nevídané. Začlenenie sýrskeho tímu medzi účastníkov programu a návšteva sýrskych detí na udalostiach v Miláne boli dôležitým krokom k prekonaniu humanitárnej izolácie krajiny. Arabská športová redakčná rada medzinárodného televízneho kanála Russia Today (Rusko dnes) s podporou Sýrskej futbalovej federácie natočili dokumentárny film „Tri dni bez vojny“ o deťoch, ktoré sa zúčastnili projektu. 14. septembra 2016 navštívilo premiéru filmu v Damašku viac ako 7000 ľudí.[16]

Futbal pre priateľstvo 2017[upraviť | upraviť kód]

Miestom konania medzinárodného detského sociálneho projektu Futbal pre priateľstvo v roku 2017 bol Petrohrad (Rusko) a posledné udalosti sa konali od 26. júna do 3. júla[17].

V roku 2017 sa počet zúčastnených krajín zvýšil z 32 na 64. Prvýkrát sa programu Futbal pre priateľstvo zúčastnili deti z Mexika a Spojených štátov amerických. Projekt tak spojil mladých hráčov zo štyroch kontinentov — Afriky, Eurázie, Severnej Ameriky a Južnej Ameriky[18].

V piatom ročníku [34] bol program implementovaný v súlade s novou koncepciou: z každej krajiny bol vybratý jeden mladý futbalista, aby ju zastupoval. Deti sa zjednotili vo ôsmich medzinárodných tímoch priateľstva, ktoré pozostávali z 12-ročných chlapcov a dievčat, vrátane deti s postihnutím[19].

Pomocou otvoreného žrebovania sa určilo zloženie krajín v tímoch a herné pozície zástupcov zúčastnených krajín. Žrebovanie sa konalo v režime internetovej konferencie. V čele ôsmych tímov priateľstva boli mladí tréneri: René Lampert (Slovinsko), Stefan Maksymovič (Srbsko), Brandon Shabani (Veľká Británia), Charlie Sui (Čína), Anatolij Čentulojev (Rusko), Bogdan Kroleveckij (Rusko), Anton Ivanov (Rusko), Emma Henschen (Holandsko). Na žrebovaní sa zúčastnil aj zástupca medzinárodného tlačového strediska „Futbal pre priateľstvo“ Lily Matsumoto (Japonsko)[20].

Víťazom svetového pohára Futbal pre priateľstvo 2017 bol „oranžový“ tím, ktorý zahŕňal mladého trénera a mladých futbalistov z deviatich krajín: René Lampert (Slovinsko), Hong Jun Marvin Tue (Singapur), Paul Puig I Montana (Španielsko), Gabriel Mendoza (Bolívia), Ravan Kazimov (Azerbajdžan), Khrisimir Stanimirov Stanchev (Bulharsko), Ivan Agustin Casco (Argentína), Roman Horák (Česko), Hamzah Jusuf Nuri Alhavvat (Líbya)[20].

Medzinárodné detské fórum „Futbal pre priateľstvo“ v roku 2017 navštívil Viktor Zubkov (predseda predstavenstva verejnej akciovej spoločnosti Gazprom) [38], Fatma Samura (generálny tajomník FIFA), Philippe Le Flock (generálny komerčný tajomník FIFA), Giulio Baptista (brazílsky futbalista), Ivan Zamorano (čílsky útočník), Alexander Keržakov (ruský futbalista) a ďalší hostia, ktorí vystupujú za presadzovanie ľudských hodnôt v mladšej generácii[21].

V roku 2017 tento projekt zjednotil viac ako 600000 ľudí a záverečných podujatí v Petrohrade sa zúčastnilo viac ako 1000 detí a dospelých zo 64 krajín[22].

Futbal pre priateľstvo 2018[upraviť | upraviť kód]

V roku 2018 sa šiesty ročník programu Futbal pre priateľstvo konal od 15. februára do 15. júna. Záverečné udalosti sa konali v Moskve pred Majstrovstvami sveta FIFA 2018.  Mladí futbalisti a novinári reprezentujúci 211 krajín a regiónov sveta sa stali účastníkmi programu [23]. Oficiálny začiatok programu pre rok 2018 sa začal otvoreným žrebovaním programu Futbal pre priateľstvo, ktoré bolo vysielané naživo, podľa výsledkov ktorého bolo vytvorených 32 medzinárodných futbalových tímov – priateľských tímov [24].

V roku 2018 sa v rámci environmentálnej misie boli medzinárodné futbalové priateľské tímy pomenované po vzácnych a ohrozených druhoch zvierat:

Aj v rámci environmentálnej misie 2018 dňa 30. mája bola zahájená medzinárodná akcia Happy Buzz Day vyzývajúci svetové spoločenstvo, aby podporilo organizácie na záchranu vzácnych živočíšnych druhov. K akcii sa pripojili národné parky a prírodné rezervácie Ruska, USA, Nepálu a Veľkej Británie[25]. Aj počas záverečných udalostí programu Futbal pre priateľstvo v Moskve sa účastníci jazdili ekologickými autobusmi poháňanými zemným plynom[26].

Krajiny a regióny, ktoré sa zúčastňujú programu Futbal pre priateľstvo v roku 2018:

 • Austrálske spoločenstvo
 • Rakúska republika
 • Azerbajdžanská republika
 • Alžírska demokratická a ľudová republika
 • Americké Panenské ostrovy
 • Americká Samoa
 • Anguilla
 • Antigua a Barbuda
 • Egyptská arabská republika
 • Argentínska republika
 • Aruba
 • Barbados
 • Belize
 • Bermudy
 • Venezuelská bolívarovská republika
 • Bosna a Hercegovina
 • Britské Panenské ostrovy
 • Burkina Faso
 • Luxemburské veľkovojvodstvo
 • Maďarsko
 • Uruguajská východná republika
 • Gabonská republika
 • Guinejská republika
 • Gibraltár
 • Brunejsko-darussalamský štát
 • Izraelský štát
 • Katarský štát
 • Kuvajtský štát
 • Líbyjský štát
 • Štát Palestína
 • Grenada
 • Grécka republika
 • Gruzínsko
 • Východotimorská demokratická republika
 • Konžská demokratická republika
 • Demokratická republika Svätého Tomáša a Princovho ostrova
 • Srílanská demokratická socialistická republika
 • Dominikánska republika
 • Jordánske hášimovské kráľovstvo
 • Afganská islamská republika
 • Iránska islamská republika
 • Mauritánska islamská republika
 • Talianska republika
 • Jemenská republika
 • Kajmanie ostrovy
 • Kanada
 • Čínska ľudová republika
 • Čínsky Tchaj-pej
 • Andorrské kniežatstvo
 • Lichtenštajnské kniežatstvo
 • Guyanská kooperatívna republika
 • Kórejská ľudovodemokratická republika
 • Bahrajnské kráľovstvo
 • Belgické kráľovstvo
 • Bhutánske kráľovstvo
 • Dánske kráľovstvo
 • Španielske kráľovstvo
 • Kambodžské kráľovstvo
 • Lesothské kráľovstvo
 • Marocké kráľovstvo
 • Holandské kráľovstvo
 • Nórske kráľovstvo
 • Saudskoarabské kráľovstvo
 • Svazijské kráľovstvo
 • Thajské kráľovstvo
 • Tongské kráľovstvo
 • Švédske kráľovstvo
 • Kirgizská republika
 • Curaçao
 • Laoská ľudovodemokratická republika
 • Lotyšská republika
 • Libanonská republika
 • Litovská republika
 • Malajzia
 • Maldivská republika
 • Spojené štáty mexické
 • Bolívijský mnohonárodný štát
 • Mongolsko
 • Montserrat
 • Bangladéšska ľudová republika
 • Nezávislý štát Papua-Nová Guinea
 • Samojský nezávislý štát
 • Nový Zéland
 • Nová Kaledónia
 • Tanzánijská zjednotená republika
 • Spojené arabské emiráty
 • Cookove ostrovy
 • Turks a Caicos
 • Albánska republika
 • Angolská republika
 • Arménska republika
 • Bieloruská republika
 • Beninská republika
 • Bulharská republika
 • Botswanská republika
 • Burundská republika
 • Vanuatská republika
 • Haitská republika
 • Gambijská islamská republika
 • Ghanská republika
 • Guatemalská republika
 • Guinejsko-bissauská republika
 • Honduraská republika
 • Džibutská republika
 • Zambijská republika
 • Zimbabwianska republika
 • Indická republika
 • Indonézska republika
 • Iracká republika
 • Írsko
 • Islandská republika
 • Kazašská republika
 • Kenská republika
 • Cyperská republika
 • Kolumbijská republika
 • Konžská republika
 • Kórejská republika
 • Kosovská republika
 • Kostarická republika
 • Republika Pobrežia Slonoviny
 • Kubánska republika
 • Libérijská republika
 • Maurícijská republika
 • Madagaskarská republika
 • Macedónska republika
 • Malawijská republika
 • Malijská republika
 • Maltská republika
 • Mozambická republika
 • Moldavská republika
 • Namíbijská republika
 • Nigerská republika
 • Nikaragujská republika
 • Kapverdská republika
 • Pakistanská islamská republika
 • Panamská republika
 • Paraguajská republika
 • Peruánska republika
 • Poľská republika
 • Portugalská republika
 • Rwandská republika
 • Sanmarínska republika
 • Seychelská republika
 • Senegalská republika
 • Srbská republika
 • Singapurská republika
 • Slovinská republika
 • Mjanmarská zväzová republika
 • Sudánska republika
 • Surinamská republika
 • Sierraleonská republika
 • Tadžická republika
 • Republika Trinidadu a Tobaga
 • Turkménsko
 • Ugandská republika
 • Uzbecká republika
 • Fidžijská republika
 • Filipínska republika
 • Chorvátska republika
 • Čadská republika
 • Čierna Hora
 • Čilská republika
 • Ekvádorská republika
 • Republika Rovníkovej Guiney
 • Salvádorská republika
 • Juhosudánska republika
 • Kamerunská republika
 • Ruská federácia
 • Rumunsko
 • Hongkong
 • Portorické spoločenstvo
 • Severné Írsko
 • Svätý Vincent a Grenadíny
 • Svätá Lucia
 • Sýrska arabská republika
 • Slovenská republika
 • Bahamské spoločenstvo
 • Dominické spoločenstvo
 • Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
 • Spojené štáty americké
 • Šalamúnove ostrovy
 • Vietnamská socialistická republika
 • Komorský zväz
 • Macao
 • Ománsky sultanát
 • Tahiti
 • Guamské teritórium
 • Togská republika
 • Tuniská republika
 • Turecká republika
 • Ukrajina
 • Wales
 • Faerské ostrovy
 • Nepálska federatívna demokratická republika
 • Etiópska federatívna demokratická republika
 • Brazílska federatívna republika
 • Nemecká spolková republika
 • Nigérijská federatívna republika
 • Somálska federatívna republika
 • Federácia Svätého Krištofa a Nevisu
 • Fínska republika
 • Francúzska republika
 • Stredoafrická republika
 • Česká republika
 • Švajčiarska konfederácia
 • Škótsko
 • Eritrea
 • Estónska republika
 • Juhoafrická republika
 • Jamajka
 • Japonsko

Majstrovstiev sveta Futbal pre priateľstvo 2018 sa zúčastnilo 32 priateľských tímov. Prvýkrát v histórii projektu záverečný zápas komentoval mladý komentátor zo Sýrie Jazn Taha,[27] a zápas bol súdený mladým rozhodcom z Ruska Bogdanom Batalinem[28].

Víťazom Majstrovstiev sveta Futbal pre priateľstvo 2018 sa stal tím Šimpanz, ktorý zahŕňal mladých futbalistov z Dominikánskej republiky, Svätého Krištofa a Nevisu, Malawijské republiky, Kolumbijské republiky, Beninskej republiky a Konžskej demokratickej republiky. Trénoval tento tím mladý účastník zo Saranska Vladislav Poljakov[29].

Záverečnou udalosťou šiesteho ročníka programu sa stalo Medzinárodné detské fórum Futbal pre priateľstvo, ktoré sa konalo 13. júna v Centre oceánografie a morskej biológie Moskvarium. Fórum navštívil Viktor Zubkov (predseda predstavenstva verejnej akciovej spoločnosti Gazprom), Olga Golodec (podpredsedníčka vlády Ruskej federácie), Iker Casillas (španielsky futbalista, bývalý kapitán národného tímu), Alexander Keržakov (ruský futbalista, tréner juniorského národného futbalového tímu Ruska), zástupcovia 54 veľvyslanectiev z celého sveta a ďalší hostia[30].

Na fóre boli ocenení najlepší mladí futbalisti šiesteho ročníka: Deo Kalenga Mwenze z Konžskej demokratickej republiky (najlepší útočník), Yamiru Ouru z Beninskej republiky (najlepší stredopoliar), Ivan Volynkin z Walesu (najlepší brankár) a Gustavo Sintra Rocha z Brazílie (MVP)[27].

Najlepším Mladým novinárom programu Futbal pre priateľstvo v roku 2018 sa stala Sheikali Asension z Aruby. Dievča má blog a vyzýva mládež Oceánie zvýšiť environmentálne povedomie[27].

Na fóre sa uskutočnila prezentácia knihy a autogramiáda účastníčke predchádzajúceho ročníka z Indie Ananya Kamboj[5]. Po piatom ročníku programu Futbal pre priateľstvo v roku 2017 Ananya napísala knihu My journey from Mohali to St. Petersburg o svoje skúsenosti z účasťou ako Mladého novinára. V knihe rozprávala o deviatich hodnotách programu pomáhajúcich zmeniť svet k lepšiemu.

Dňa 14. júna po skončení Medzinárodného detského fóra Futbal pre priateľstvo, sa Mladí futbalisti a novinári zúčastnili slávnostného zahájenia Majstrovstiev sveta FIFA 2018 v Rusku. Na štadióne Lužniki deti slávnostne zdvihli vlajky všetkých 211 krajín a regiónov, ktoré sa tento rok zúčastnili programu[31]. Potom mladí účastníci programu Futbal pre priateľstvo sledovali otvárací zápas medzi národnými tímami Ruska a Saudskej Arábie.

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin pozval Mladého veľvyslanca programu Futbal pre priateľstvo z Ruska Alberta Zinnatova do svojej lóže, aby spoločne sledovali otvárací zápas. Tam mladík hovoril s Robertom Carlosom, svetovým šampiónom z Brazílie, rovnako ako sa španielskym futbalistom Ikerom Casillasom[32].

Viac ako 1500 detí a tínedžerov z 211 krajín a regiónov sa zúčastnilo záverečných udalostí v Moskve. Celkovo bolo v rámci šiesteho ročníka usporiadané viac ako 180 udalostí v rôznych regiónoch sveta, ktorých sa zúčastnilo viac ako 240 tisíc detí[33].

V roku 2018 projekt podporili zástupcovia vlády. Podpredsedníčka vlády Ruskej federácie Olga Golodec prečítala uvítací prejav prezidenta Ruska Vladimíra Putina k účastníkom a hosťom Medzinárodného detského fóra. Predseda vlády Ruskej Federácie Dmitrij Medvedev poslal pozdravný telegram účastníkom a hosťom šiesteho Medzinárodného detského fóra Futbal pre priateľstvo[34].

Počas brífingu 23. mája oficiálny hovorca ruského MZV Marija Zacharova poznamenala, že v súčasnosti program Futbal pre priateľstvo je vnímaný vo svetovom spoločenstve ako dôležitá humanitárna zložka medzinárodnej sociálnej politiky Ruska[35].

Tradične program Futbal pre priateľstvo podporuje FIFA.  Organizácia uviedla, že celkový počet účastníkov a hostí záverečných udalostí v Moskve dosiahol 5 000 ľudí[36].

Futbal pre priateľstvo 2019[upraviť | upraviť kód]

V roku 2019 sa kľúčové udalosti siedmeho ročníka programu Futbalom k priateľstva konajú v Madride od 28. mája do 2. júna. Počas otvoreného žrebovania sa tradične určuje zloženie zmiešaných tímov – priateľských tímov.  Rovnako ako v roku 2018 sú v rámci environmentálnej misie tímy označené podľa vzácnych a ohrozených živočíšnych druhov.[37]

Jednou z hlavných udalostí siedmeho ročníka sa opäť stáva Medzinárodné fórum Futbal pre priateľstvo.  V roku 2019 je fórum platformou pre konštruktívny dialóg a výmenu skúseností medzi futbalistami, politiky a zástupcovia verejných a športových organizácií. Fórum je venované rozvoju detského a mládežníckeho futbalu vo svete.[37]

Svetový šampionát Futbal pre priateľstvo[upraviť | upraviť kód]

Medzinárodný detský futbalový turnaj sa koná v rámci programu Futbal pre priateľstvo. Tímy, ktoré sa zúčastňujú šampionátu – priateľské tímy – sa vytvárajú počas otvoreného žrebovania. Tímy sú organizované na princípe programu Futbal pre priateľstvo: v tom istom tíme hrajú športovci rôznych národností, pohlavia a fyzických schopností[38].

Medzinárodné detské fórum Futbal pre priateľstvo[upraviť | upraviť kód]

Na každoročnom Medzinárodnom detskom fóre Futbal za priateľstvo diskutujú mladí účastníci projektu spolu s dospelými o podpore a rozvoji hodnôt programu na celom svete. Počas fóra sa deti stretávajú a rozprávajú so svojimi rovesníkmi z iných krajín, slávnymi futbalistami, novinármi a verejnými osobnosťami a tiež sa stávajú mladými veľvyslancami, ktorí budú v budúcnosti naďalej nezávisle podporovať univerzálne hodnoty medzi svojimi rovesníkmi[39].

Medzinárodné detské tlačové stredisko[upraviť | upraviť kód]

Osobitosťou programu Futbal pre priateľstvo je vlastné Medzinárodné detské tlačové stredisko[40]. Prvýkrát bolo organizované v rámci programu Futbal pre priateľstvo v roku 2014. Mladí novinári v tlačovom stredisku pokrývajú udalosti programu vo svojich krajinách[41]: pripravujú správy pre národné a medzinárodné športové médiá, podieľajú sa na tvorbe materiálov pre televízny kanál Futbal pre priateľstvo, detské noviny Futbal pre priateľstvo a oficiálnu rozhlasovú stanicu programu[42].Medzinárodné detské tlačové stredisko zjednocuje víťazov národných súťaží najlepších mladých novinárov[43], mladých blogerov, fotografov a spisovateľov. Mladí novinári z tlačového strediska prezentujú svoj názor zvnútra programu, čím implementujú formát „deti o deťoch“[44].

Medzinárodný deň futbalu a priateľstva[upraviť | upraviť kód]

V rámci programu Futbal pre priateľstvo sa 25. apríla slávi medzinárodný deň futbalu a priateľstva[45]. Tento sviatok sa prvýkrát slávil v roku 2014 v 16 krajinách. V tento deň sa uskutočnili priateľské zápasy, stretnutia, rádiové maratóny, majstrovské kurzy, televízne relácie, otvorené školenia atď. Na oslave sa zúčastnilo viac ako 50 000 ľudí[46].

V roku 2015 sa deň futbalu a priateľstva slávil v 24 krajinách. Počas festivalu sa uskutočnili priateľské futbalové zápasy a iné udalosti. V Nemecku usporiadali futbalisti Schalke 04 otvorený tréning, v Srbsku sa uskutočnila televízna show, v Ukrajine sa odohral zápas medzi juniorským tímom Volyňa FC a deťmi, ktoré sú registrované v centre sociálnych služieb mesta Lutsk pre rodiny, deti a mladistvých.

V Rusku sa deň futbalu a priateľstva oslavoval 25. apríla v 11 mestách. V mestách Vladivostok, Novosibirsk, Jekaterinburg, Krasnojarsk, Barnaul, Petrohrad a Saransk sa uskutočnili priateľské futbalové zápasy na pripomenutie hlavných hodnôt programu. V mestách Krasnojarsk, Soči a Rostov nad Donom sa uskutočnila priateľská štafeta s účasťou nosičov pochodne zo štafety olympijskej pochodne v roku 2014. V Moskve bol s podporou športovej federácie nevidiacich zorganizovaný turnaj rovnakých príležitostí. 5. mája sa v Nižnom Novgorode a Kazani oslavoval deň futbalu a priateľstva[10]

V roku 2016 sa deň futbalu a priateľstva oslavoval v 32 krajinách. V Rusku sa oslavoval v deviatich mestách: Moskve, Petrohrade, Novosibirsku, Barnaule, Birobidžane, Irkutsku, Krasnodare, Nižnom Novgorode a Rostove nad Donom. Nižný Novgorod hostil priateľský zápas pre mladých futbalistov z klubu Volga FC a dospelí hráči z klubu vykonali rozcvičku a tréning pre deti. Priateľského zápasu v Novosibirsku sa zúčastnili zdravotne postihnuté deti – tím z regiónu Novosibirsk s názvom Jermak-Sibir[10].

V roku 2017 sa deň futbalu a priateľstva oslavoval v 64 krajinách. Slávni futbalisti, vrátane srbského obrancu Branislava Ivanoviča a holandského útočníka Dirka Kuyta, sa zúčastnili na podujatiach po celom svete. V Grécku sa na podujatí zúčastnil aj Theodoras Zagorakis, víťaz majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2004 s národným tímom svojej krajiny. V Rusku hostil klub Zenit FC špeciálny tréning pre Zachara Badjuka, mladého veľvyslanca programu Futbal pre priateľstvo v roku 2017. Brankár klubu Zenit FC Jurij Lodygin pri tréningu veľmi dobre ohodnotil Zacharove schopnosti a podelil sa s ním o tajomstvá brankárskeho umenia[20].

Deväť hodnôt programu Futbal pre priateľstvo[upraviť | upraviť kód]

Počas prvého medzinárodného detského fóra, ktoré sa konalo 25. mája 2013, Mladí veľvyslanci z Veľkej Británie, Nemecka, Slovinska, Maďarska, Srbska, Bulharska, Grécka a Ruska formulovali prvých osem hodnôt programu: priateľstvo, rovnosť, spravodlivosť, zdravie, mier, lojalita, víťazstvo a tradície a predstavili ich v Otvorenom liste.  Neskôr bol list odoslaný vedúcim medzinárodných športových organizácií: Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Únii európskych futbalových asociácií (UEFA) a Medzinárodnému olympijskému výboru. V septembri 2013 počas stretnutia s Vladimírom Putinom a Vitalijom Mutkom potvrdil Sepp Blatter prijatie tohto listu a vyhlásil, že je pripravený podporiť Futbal pre priateľstvo[11].

V roku 2015 sa k programu Futbal pre priateľstvo pripojili účastníci z Číny, Japonska a Kazachstanu, ktorí navrhli pridať deviatu hodnoty — česť[47].

Pohár deviatich hodnôt[upraviť | upraviť kód]

Pohár deviatich hodnôt je ocenenie medzinárodného detského sociálneho programu Futbal pre priateľstvo. Každý rok sa pohár udeľuje za najväčšiu oddanosť hodnotám projektu: priateľstvu, rovnosti, spravodlivosti, zdraviu, mieru, lojalite, víťazstvu, tradícii a cti. Výberu víťaza sa zúčastnia fanúšikovia z celého sveta, ale konečné rozhodnutie prijmú hlasovaním účastníci projektu Futbal pre priateľstvo. Futbalové kluby, ktoré sú držiteľmi pohára deviatich hodnôt: Barcelona (2015), Bayern Mníchov (2016), Al Wahda (špeciálna cena), Real Madrid (2017)[48].

Náramok priateľstva[upraviť | upraviť kód]

Všetky podujatia programu Futbal pre priateľstvo sa začínajú výmenou náramkov priateľstva, ktoré predstavujú rovnosť a zdravý životný štýl. Náramok tvoria dva prúžky, zelený a modrý, a môže ho nosiť každý, kto zdieľa hodnoty programu.

Podľa Franza Beckenbauera

„Symbol hnutia je dvojfarebný náramok, je jednoduchý a pochopiteľný ako vlastné hodnoty programu Futbal pre priateľstvo.

Mladí účastníci programu uviazali náramky priateľstva na zápästiach známych športovcov a verejných činiteľov[49] vrátane: Dicka Advocaata [60], Anatolija Timoščuka a Luisa Netua, Franza Beckenbauera, Luisa Fernandeva, Didiera Drogbu, Maxa Meyera, Fatmu Samuru, Leona Gorecka, Domenica Krishita, Michela Salgada, Alexandra Kerzhakova, Dimasa Pirrosa, Miodraga Bozovica, Adeliny Sotnikovej, Jurija Kamenetsa[50].

Činnosť účastníkov medzi jednotlivými ročníkmi[upraviť | upraviť kód]

Mladí futbalisti z programu Futbal pre priateľstvo sa zúčastňujú na rôznych podujatiach mimo oficiálnej sezóny. V máji 2013 hrali hráči z juniorského futbalového klubu Maribor (Slovinsko) charitatívny priateľský zápas s kambodžskými deťmi[51]. 14. septembra 2014 v Soči ruskí účastníci programu rozprávali s Vladimírom Putinom počas stretnutia prezidenta Ruskej federácie s prezidentom FIFA Seppom Blatterom [64]. V júni 2014 pozval francúzsky prezident Francois Hollande tím Taverni, člena programu Futbal pre priateľstvo, do Elyzejského paláca, aby sledovali zápas majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014 medzi Francúzskom a Nigériou[52]. V apríli 2016 sa veľvyslanec programu Futbal pre priateľstvo Jurij Vaščuk stretol s najsilnejším mužom Bieloruska Kirillom Šimkom a mladými futbalistami z klubu BATE FC, aby sa podelili o svoje skúsenosti z účasti na projekte. Jurij Vaščuk dal Kirillovi Šimkovi symbolický náramok priateľstva, čím mu odovzdal štafetový kolík pri podpore ideálov projektu: priateľstva, spravodlivosti, zdravého životného štýlu[52].

Ocenenia a ceny[upraviť | upraviť kód]

Program Futbal pre priateľstvo vyhral viacero súťaží a získal množstvo ruských a medzinárodných ocenení. Medzi nimi sú: „Najlepšie sociálne projekty Ruska“ v kategórii „Rozvoj medzinárodnej spolupráce“, ocenenie Zlaté pero Medzinárodnej asociácie obchodných komunikátorov (IABC) v kategórii „Spoločenská zodpovednosť podnikov“ (2016), ocenenie Šabľa v kategórii „Najlepší sociálny projekt planéty“ (2016), Ocenenie Bubon od spoločnosti Social Buzz v kategórii „Najlepšia medzinárodná stratégia“ (2017)[53], Medzinárodné ocenenie za inovatívne riešenia digitálneho marketingu v kategórii „Najlepšia mediálna stratégia“ (2017),[54] „Strieborný lukostrelec“ v kategórii „Najlepší sociálny projekt Ruska“ (2018) a veľkú cenu „Strieborný lukostrelec“ (2018).

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Football For Friendship project returns. www.sportindustry.biz, 2016-03-30. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 2. Gazprom’s “Football for friendship 2014” | InSerbia Today [online]. inserbia.info, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. Europe and Asia to Meet Within Football for Friendship International Children's Social Project of Gazprom [online]. www.newswire.ca, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. "Футбол для дружбы" 2018: объявлены имена участников программы от России! [online]. www.sport-express.ru, 2018-04-25, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 5. a b c CENTER, The International Children's Social FOOTBALL FOR FRIENDSHIP project press. Young Football Players From 24 Countries of Europe and Asia Meet at Third International Children's Football for Friendship Forum [online]. www.prnewswire.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. Franz Beckenbauer Kicks Off Gazprom’s ‘Football for Friendship’ Campa…. archive.is, 2016-04-24. Dostupné online [cit. 2018-04-18].
 7. NTV.RU. В Москве подвели итоги детского форума «Футбол для дружбы» [online]. НТВ, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. FIFA.COM. FIFA Partners - Gazprom - FIFA.com [online]. FIFA.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 9. Vladimir Putin und FIFA-Präsident Joseph S. Blatte bei “Football for Friendship” | Service - Epoch Times [online]. 2015-05-22, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 10. a b c Football for Friendship: Teaching values through football. euronews, 2014-05-27. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 11. a b Oltre 450 ragazzi riuniti da Gazprom in occasione del Secondo Forum Internazionale FOOTBALL FOR FRIENDSHIP - Lazionews.eu. Lazionews.eu, 2014-05-27. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po taliansky)
 12. a b c d Public | Your Web Disclosure Platform · [online]. www.noodls.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 13. LAWLESS, Matt. Bayern Munich legend Franz Beckenbauer reveals he's a Barcelona fan. mirror, 2016-04-05. Dostupné online [cit. 2018-04-18].
 14. GAZPROM FOOTBALL. Google Hangouts Open Talk on the official launch of the Fourth FOOTBALL FOR FRIENDSHIP season [online]. 2016-03-24, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 15. Football For Friendship project returns | http://www.sportindustry.co.za [online]. www.sportindustry.co.za, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 16. a b c d e Beyond Sport [online]. beyondsport.org, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 17. Fifth Season of Gazprom's Football for Friendship International Children's Project Launched [online]. www.newswire.ca, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 18. Fifth Season of Gazprom's Football for Friendship International Children's Project Launched | Daily Herald [online]. finance.dailyherald.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 19. News Story [online]. www.merrilledge.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 20. a b c Fifth Season of Gazprom#s Football for Friendship International Children#s [online]. www.newswit.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 21. Football brings kids together. euronews, 2017-07-06. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 22. 12-year-old S'porean boy wins global football tournament in Russia - Stomp. Stomp, 2017-07-05. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 23. Football for friendship sets stage for 2018 World Cup. euronews, 2018-02-16. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 24. This time a defender from Bangladesh. The Daily Star, 2018-03-04. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 25. Russia opportunity for Zim youngsters | The Chronicle [online]. www.chronicle.co.zw, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 26. AFRICANEWS. Football for Friendship draw held ahead of the 2018 World Cup | Africanews. Africanews. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 27. a b c Шикарный футбол, крепкая дружба! [online]. Советский спорт, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 28. Их подружил футбол [online]. Советский спорт, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 29. Юный тренер из России стал чемпионом мира по "Футболу для дружбы" [online]. www.sport-express.ru, 2018-06-13, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 30. Море счастья, дружбы и футбола! [online]. www.sport-express.ru, 2018-06-29, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 31. Юные послы "Футбола для дружбы" приняли участие в церемонии открытия ЧМ-2018 [online]. Спорт РИА Новости, 20180615T2036+0300Z, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 32. Юный посол "Футбола для дружбы" встретился с президентом России на ЧМ в Москве [online]. www.sport-express.ru, 2018-06-21, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 33. Участники "Футбола для дружбы" из 211 стран и регионов прибыли в Москву [online]. www.sport-express.ru, 2018-06-09, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 34. Участникам и гостям Международного детского форума «Футбол для дружбы» [online]. government.ru, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 35. Брифинг официального представителя МИД России М.В.Захаровой, Москва, 23 мая 2018 года [online]. www.mid.ru, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 36. FIFA.COM. 2018 FIFA World Cup Russia™ - News - 211 countries and regions take part in the Sixth International Football for Friendship Children’s Forum - FIFA.com [online]. www.fifa.com, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po anglicky)
 37. a b Сегодня стартует седьмой сезон социальной программы «Футбол для дружбы» [online]. www.championat.com, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 38. Van Luyken - Nieuws [online]. www.vanluyken.nl, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 39. FIFA.COM. Football and friendship, a perfect combination. FIFA.com, 2017-08-02. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 40. For Friendlies Football Scope Young Reporter Competition to be held [online]. www.habermonitor.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 41. Football For Friendship Are On The Hunt For Talented Young Journalists. It's Round And It's White, 2014-04-15. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 42. Van Luyken - Nederlands voetbaltalent scoort tijdens Football for Friendship: BESTE JONGE JOURNALIST UIT NEDERLAND INTERVIEWT FRANZ BECKENBAUER [online]. 2014-07-08, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 43. 12-year-old Bucks boy is the best young reporter - Get Bucks [online]. 2016-03-04, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 44. Mission XI Million picks Chandigarh girl Ananya Kamboj. The Financial Express, 2017-05-28. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 45. Kids from 24 Countries in Europe and Asia are Celebrating International Day of Football and Friendship The Independent Singapore News [online]. 2015-05-22, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 46. HILLS, David. Said & Done: David Cameron; Sepp in Sochi; and how to say sorry like you mean it [online]. the Guardian, 2015-04-25, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 47. USER, Super. В рамках программы «Футбол для дружбы» учрежден Кубок «Девяти ценностей» [online]. www.joblenobl.ru, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online. (po rusky)
 48. F4F “Nine values cup” 2017 goes to Real Madrid. euronews, 2017-07-17. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 49. Vitor Baia tips Portugal for 'special' World Cup in Brazil. Mail Online. Dostupné online [cit. 2018-04-18].
 50. Interview sends Megan Mackey to Champions League final [online]. The Bolton News, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 51. "Футбол для дружбы" шагает по планете [online]. РБК, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.
 52. a b Mondial 2014. Hollande invite deux clubs amateurs à l'Elysée pour France-Nigéria. leparisien.fr, 2014-06-28CEST11:22:00+02:00. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po francúzsky)
 53. T.AKULOV_63369. How to make kids voices to be heard globally?. The Drum Awards, 2017-08-31. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 54. Internationalists Awards for Innovative Digital Solutions 2017 [online]. www.internationalist-awards.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online.