Malý Lopeník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Malý Lopeník
vrch
Veľký a Malý Lopeník
Štáty Česko Česko,  Slovensko Slovensko
Regióny Zlínsky kraj, Trenčiansky kraj
Okresy Uherské Hradiště, Nové Mesto nad Váhom
Obce Lopeník, Nová Bošáca
Pohorie Biele Karpaty
Podcelok Lopenícka hornatina
Povodie Váh
Nadmorská výška 881,2 m n. m.
Súradnice 48°55′38″S 17°46′48″V / 48,9273°S 17,78°V / 48.9273; 17.78
Najľahší výstup po z obce Lopeník
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Trenčianskeho kraja
Poloha v rámci Trenčianskeho kraja
Wikimedia Commons: Malý Lopeník
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Malý Lopeník (881,2 m n. m.[1]) je vrch Bielych Karpát, situovaný v blízkosti česko-slovenskej hranice.[2]

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v spoločnom masíve s Veľkým Lopeníkom v geomorfologickom podcelku Lopenícka hornatina[3], v centrálnej časti pohoria. Prevažná časť masívu leží na území Moravy, no jeho východné svahy zasahujú na územie Slovenska. Štátna hranica prechádza juhovýchodnou časťou vrchu, preto leží na území Zlínskeho aj Trenčianskeho kraja. Patrí do okresov Uherské Hradiště a Nové Mesto nad Váhom a katastra obcí Lopeník a Nová Bošáca. Zaujímavosťou je, že celý masív Veľkého i Malého Lopeníka odvodňuje riečka Bošáčka (v Česku pod názvom Březová), ústiaca do Váhu.[2]

Najbližšími sídlami sú obce Lopeník a Březová na českom a Nová Bošáca na slovenskom území.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vrch leží na hrebeni, ktorým v južnej časti vedie česko-slovenská hranica. Tá sa nad sedlom prudko stáča východným smerom a hrebeň pokračuje severným smerom na územie Moravy. Južným susedom je Veľký Lopeník (911 m n. m.), severne leží plytkým sedlom oddelený Kobylec (844 m n. m.). Hrebeňom vedie značený chodník, na ktorý sa nad sedlom južne od vrcholu pripája značená trasa z obce Lopeník. Samotný vrchol leží mimo trás. Celá oblasť je súčasťou CHKO Bílé Karpaty na českom a CHKO Biele Karpaty na slovenskom území, pričom východné svahy Malého Lopeníka s bukovým porastom ochraňuje prírodná rezervácia Hladké.[2] Celý rozsiahly masív odvodňujú prítoky Bošáčky. Vrch je prevažne zalesnený, no z menších odlesnených časti sú zaujímavé výhľady na okolité vrchy.

Výhľady[upraviť | upraviť zdroj]

Vďaka značnej výške a polohe v centrálnej časti Bielych Karpát poskytujú nezalesnené časti vrcholových partií zaujímavé výhľady. Okrem blízkych bielokarpatských vrcholov sú pri vhodných podmienkach pozorovateľné dominanty pohoria Považský Inovec, Vtáčnik, Strážovské vrchy a Javorníky. Nezriedka sú na horizonte viditeľné aj Moravsko-sliezske Beskydy, Malá Fatra a vzácne aj Hrubý Jeseník.[4]

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Vrchol Malého Lopeníka značené trasy obchádzajú, no krátkym odbočením je ľahko dostupný. Hranicou vedúci chodník z Veľkého Lopeníka obchádza vrchol východným traverzom a pokračuje hrebeňom na Kobylec, južne od vrcholu vedie na hrebeň chodník z obce Lopeník.

Značkované trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Slovenská republika: podrobný autoatlas so zemepisnou sieťou WGS-84 pre GPS. 8. vyd. Harmanec : Vojenský kartografický ústav, 2007. ISBN 978-80-8042-509-8. Kapitola Mapová časť, s. 52.
  2. a b c d mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.
  4. Peakfinder [online]. peakfinder.org, [cit. 2021-05-29]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]