Netopýrky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°14′0.47″S 16°33′8.5″V / 49,2334639°S 16,552361°V / 49.2334639; 16.552361
Netopýrky
prírodná pamiatka
Brno, Netopýrky.JPG
Pohľad na stráň
Štát Česko Česko
Región Juhomoravský kraj
Okres Okres Brno-mesto
Lokalita Brno-Komín
Nadmorská výška 410 - 440 m n. m.
Súradnice 49°14′0.47″S 16°33′8.5″V / 49,2334639°S 16,552361°V / 49.2334639; 16.552361
Rozloha 1,541 ha
Vznik 1. január 1988[1]
 - Vyhlásil Národný výbor mesta Brna
Správa AOPK ČR Brno
Kód AOPK ČR 1126
Česko: Netopýrky
Netopýrky
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Netopýrky
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Netopýrky (iné názvy: Nitoperky, Netopérke - z nemeckého Neidberg = závisť)[2] je prírodná pamiatka ev. č. 1126, ktorá sa nachádza v okrese Brno-mesto, v mestskej časti Brno-Komín. Správa AOPK Brno. Výmera je 1,54 ha; vrátane ochranného pásma je 25,86 ha. V chránenom území sa nachádza niekoľko chránených druhov rastlín, pričom medzi najvýznamnejšie patria poniklec veľkokvetý. Na východ od pamiatky sa nachádza prírodná pamiatka Medlánecké kopce a severovýchodne potom Medlánecká skalka.

Ide o jeden z najcennejších nelesných krajinných priestorov okraja Brna[3] a o Európsky významnú lokalitu.[4]

Neďaleko PP Netopýrky je Medlánecké letisko[5] a v dolnej časti PP sa nachádzajú pamätné tabule letcom, ktorí tu zahynuli.

Sociálny význam[upraviť | upraviť kód]

PP Netopýrky je lokalita o ktorú sa pravidelne, alebo v jednotlivých akciách starajú rôzne spoločnosti zaoberajúce sa ochranou prírody, turistikou, alebo angažujúce sa v starostlivosti o okolie. O PP Netopýrky sa staralo v minulosti i občianske združenie Rezekvítek,[6] teraz sa o Netopýrky stará ZO ČSOP Jestřábník [7], akcie na pomoc PP organizuje združenie Veronica.[8]

Ochrana[upraviť | upraviť kód]

Predmetom ochrany je izolovaný ostrovček teplomilných spoločenstiev, ktorý obsahuje niektoré chránené a ohrozené druhy a druhy vyžadujúce pozornosť. Z rastlín predovšetkým poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis), jagavka konáristá (Anthericum ramosum), bôľhoj lekársky (Anthyllis vulneraria), veronikovec klasnatý (Pseudolysimachion spicatum). Z hmyzu tu nájdeme typické teplomilné druhy, ako je modlivka zelená (Mantis religiosa). Na Netopýrkách a blízkom okolí zaznamenaný výskyt strakoša obyčajného (Lanius collurio) a teraz aj priamo na Netopýrkách stopy výskytu sysľa (Spermophilus citellus).

Riziká[upraviť | upraviť kód]

 • Záhradkárska kolónia v susedstve - ohrozuje existenciu PP Netopýrky
a) Tvorbou čiernych skládok, ktoré sú vzhľadom k malej veľkosti PP veľkým rizikom.
b) Pestovaním šľachtených druhov rastlín pre ktoré je PP vytvorená. Krížením s hybridnými odrodami sa ďalšie generácie rastlín stanú bezcennými.
c) Používaním toxických látok a hnojív. Insekticídy a ich zvyšky v čiernych skládkach na PP ohrozujú nielen vzácnu modlivku zelenú, ktorá sa tu nachádza.
d) Použitím hnojív ohrozujú záhradkári PP Netopýrky zďaleka najviac - nadbytok dusíka môže dramaticky zmeniť druhovú skladbu na stanovišti.
e) Používaním závlah môžu záhradkári meniť vlahové pomery stanovišťa. Našťastie pripojenie záhradkárskej kolónie k vodovodnému radu zostáva obcou nepovolené.
 • Osídlenia a výstavba - niektoré záhradné chatky načierno časom prerástli v stále obydlia. Ako sa obyvatelia vyrovnávajú s odpadmi tu, kde nie je kanalizácia, nie je známe. Našťastie ide zatiaľ o objekty vo väčšej vzdialenosti od PP. Úmysel "oživiť" bezprostredné okolie lokality Netopýrky niekoľkoposchodovými nájomnými domami je zatiaľ vzdialený realizácii. Lokalita Netopýrky nie je miestnymi obyvateľmi považovaná za cennú, pretože je porovnávaná s celoeurópsky významnou rozľahlou a početnejšou lokalitou "Kamenný vrch".
 • Malý rozmer PP Netopýrky (0,9127 ha) násobne zvyšujú všetky ohrozenia a navyše prirodzenou zmenou druhovej skladby na stanovišti môže dôjsť k zníženiu populácie chránených rastlín. Ľahko môže byť dôvodom zániku. Na viac ako polovici plochy teraz nie je žiadny výskyt cennej flóry, porasty ponikleca zvyčajne rastú na ploche o veľkosti 50-60 m2 s neveľkým, zrejme ustupujúcim, presahom do jednej zo záhrad. Ešte pred niekoľkými rokmi sa menšie populácie ponikleca velkokvětého vyskytovali aj na opačnej strane vrchu Netopýrky (49 ° 13'52.257 "N, 16 ° 32'59.665" E).
 • Intenzívne poľnohospodárstvo v susedstve PP: v dolnej časti lokality je veľké riziko úletu používaných agrochemikálií a priesaku (alebo difúzie) hnojív. Spodná časť lokality je však úplne bez cennej flóry, donedávna bola naopak zarastená agátom a inými burinovými drevinami.
 • Návštevnosť - rastlinám sa návštevníci vyhýbajú, nedochádza k poškodeniu, zašľapávaniu, počet rastlín po pravidelnom kosení rastie, populácia sa ale skôr zahusťuje na rovnakej ploche.
 • Stavebný zámer - v blízkosti PP Netopýrky bol plánovaný privádzač na R43, tzv. Hitlerovu diaľnicu a tiež priamo trasa niekoľkých variantov tejto diaľnice. Tieto varianty diaľnice (Komínské varianty) boli snahou Riaditeľstva ciest a diaľníc vyrovnať sa s odporom proti diaľnici R43 zo strany obyvateľov neďalekej Bystrce a ekologických hnutí. Na zvýšené koncentrácie oxidov dusíka a prízemného ozónu silne reaguje viac druhov rastlín.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2014-10-15]. Dostupné online. (po česky)
 2. Oldřich Syrovátko a kol.: Město pod Špilberkem, str. 52; Brno 1993; ISBN 80-85765-10-1
 3. [1]
 4. zoznam významných lokalit
 5. popis histórie a okolia letiska fotografie (po česky)
 6. aktivity sdružení Rezekvítek www.rezekvitek.cz
 7. stránky ZO ČSOP Jestřábník www.jestrabnik.cz
 8. sdružení Veronica zpravodaj www.csopbrno.cz

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Netopýrky

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Netopýrky na českej Wikipédii.