Strakoš obyčajný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Strakoš obyčajný
Strakoš červenochrbtý
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lanius collurio
Linnaeus, 1758
Synonymá
strakoš červenochrbtý
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Strakoš obyčajný alebo strakoš červenochrbtý (lat. Lanius collurio) je malý spevavý vták z čeľade strakošovité. Obýva veľkú časť Eurázie a na zimu sa sťahuje do tropickej Afriky. U nás prezimuje len veľmi vzácne. Obýva územia od nížin až po stredné polohy a živí sa hmyzom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dĺžka tela: 17 – 20 cm
  • Rozpätie krídel: 30 cm
  • Hmotnosť: 30 g

Strakoš obyčajný má silné šedé končatiny, hákovitý zobák so zubovitým výbežkom v hornej čeľusti a pomerne dlhý chvost. Samec má hnedý až červenohnedý chrbát, biele brucho, čiernosivý chvost s bielou spodinou, sivé temeno hlavy a zátylok a čiernu masku. Samica má rovnako zafarbenú hlavu i chrbát a nemá čiernu masku.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa najmä v otvorených krajinách s porastom kríkov a v našej oblasti sa zdržiava od apríla do septembra, kedy zvyčajne odlieta na východ a juh Afriky. Ojedinele prezimuje i u nás.

Strakoš je hmyzožravec, obľubujúci chrobáky, kobylky, svrčky, saranče a drobné cicavce.

Hniezdo si stavia raz ročne v tŕňových kríkoch, ktoré ho dobre chránia pred predátormi. Buduje ho z korienkov, vetvičiek a trávy a od mája do júla hniezdi na znáške 5 až 6 vajíčok. Mláďatá sa rodia po 14. dňoch a hniezdo opúšťajú po 12. – 15. dňoch.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]