Prírodný park Baba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Baba
Prírodný park
PP Baba 09 27 1306u.JPG
Pohľad na PP Baba smerom k Velkej Babe
Štát Česko Česko
Región Juhomoravský kraj
Okres Brno-mesto, Brno-venkov
Lokalita Brno-Bystrc, Kuřim
Nadmorská výška 463 m n. m.
Súradnice 49°15′44″S 16°32′40″V / 49,26222°S 16,54444°V / 49.26222; 16.54444
Rozloha 854 ha
Vznik 1990 – 91
Česko: Prírodný park Baba
Prírodný park Baba
Poloha na mape Česka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Prírodný park Baba je chránené územie na ploche 854 ha,[1] vyhlásené v rokoch 1990 – 1991. Väčšia časť prírodného parku leží v okrese Brno-venkov, menšia časť zasahuje do okresu Brno-mesto.[2]

Prírodný park Baba je rozsiahla zalesnená vyvýšenina s mnohými lúkami. Celý tento komplex sa nachádza predovšetkým na území Řečkovíc, Bystrca, Medlánek a obce Česká. Najvyšší bod – Sychrov – dosahuje nadmorskú výšku 463 metrov.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Park je tvorený asi 6 km dlhým, zalesneným chrbátom, ktorý leží medzi brnianskymi štvrťami Bystrc, Komín a Medlánky na juhu, Jinačovice na západe, Ivanovice na východe a mestom Kuřim na severe. Najvyššie vrcholy dosahujú nadmorskú výšku cez 400 metrov: Sychrov 463 m a Velká Baba 446 m.​​[2]

Masív Baby v pozadí z medláneckého letiska

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Na Babe je unikátny, storočný dubový porast (hlavne dub cérový), ďalej sa tu vyskytuje smrek obyčajný, borovica lesná, buk lesný, hrab obyčajný, breza previsnutá. V podraste je baza čierna, ostružina, jagavka, kostihoj lekársky, veternica lesná, mliečnik kolovratcový, ostrice, blyskáč cibuľkatý, pľúcnik lekársky, kopytník európsky, popolavec celistvolistý, rôzne druhy tráv a i.

Vyskytuje sa tu celý rad vzácnych a chránených rastlín. Ide napríklad o ľaliu zlatohlavú, lykovec jedovatý, jagavku konáristú, náprstník veľkokvetý, plamienok priamy, medúnku medovkolistú alebo cyklámen nachový. Je tu tiež konvalinka voňavá, hniezdovka hlístová, vemenník dvojlistý, vemenník zelenkastý, vtáčia prilba biela, vtáčia prilba dlholistá, kokorík voňavý, klinček pyšný, lazerník širokolistý, hrachor jarný, orlíček, prvosienka jarná...

V lese sa vyskytujú nízke húštiny mladých dubov (semenáčiky). Dochádza k samovoľnej obnove dubového lesa, najmä na rúbaniskách. Výrub je vykonávaný ekologicky, prebierkou. Les je veľmi svetlý. Zvyšky dreva sú z časti ponechané na mieste a podliehajú prirodzenému procesu rozkladu.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Fauna v zime[upraviť | upraviť zdroj]

Bola pozorovaná snežníčka skákavá – predátor, veľký 1,5 cm, živiaci sa chvostoskokmi.

Fauna v lete[upraviť | upraviť zdroj]

Bol pozorovaný svižník poľný, valeriána, hrobárik obyčajný, jašterica zelená, svrček atď. V poslednej dobe tu bolo v čase hniezdenia evidovaných viac ako 50 druhov vtákov. K najvzácnejším možné zaradiť niekoľko párov vlhy obyčajnej a ďatľa čierneho, vyskytuje sa tu ďateľ prostredný, muchárik sivý, krutohlav hnedý, ľabtuška hôrna a na lesných okrajoch hniezdia strakoš obyčajný. Z dravcov pravidelne hniezdi myšiak hôrny, jastrab krahulec, jastrab veľký a zo sov sova obyčajná. Bol tu zaznamenaný aj výskyt krkavca čierneho.

Antropogénne vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Na Prírodný park Baba má človek priamy vplyv – cesta je prešľapaná lyžiarmi, cyklistami, chodcami, jazdcami na koňoch (konský trus), nad lesom prelietajú lietadlá, cez les niekedy prejdú motocyklisti, ľudia tú trhajú konvalinky. Ťaží sa tu drevo a časť dreva je tu ponechaná prirodzenému rozkladu. Človek sa o Prírodný park Baba stará tak, aby bol zachovaný existujúci stav.

Podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Pôda je stredne vlhká s vysokým obsahom humusu a menšou zložkou ílu. Je tu veľká hojnosť pôdneho edafónu. Matičnou horninou sú prvohorný diorit a granodiority. Je tu pomerne stabilná teplota.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.kurim.cz/rozvoj/texty/zadani_up_kurim.pdf
  2. a b Martiško, J.: Přírodní parky jihomoravského kraje, Brno 2007, s. 8.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Přírodní park Baba na českej Wikipédii.