Senec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šablóna:Infobox Slovenské mesto

Námestie v Senci
Námestie v Senci
Námestie v Senci
Námestie v Senci
Námestie v Senci
Námestie v Senci
Veža evanjelického kostola
Námestie v Senci
Námestie v Senci
Židovská synagóga
Senecké jazerá
Senecké jazerá
Senecké jazerá

Senec (maď. Szenc, nem. Wartberg) je mesto na Slovensku ležiace v Bratislavskom kraji.

Polohopis

Mesto Senec sa nachádza na juhozápade Slovenska, v Bratislavskom kraji, 25km východne od Bratislavy. Nadmorská výška je približne 121 až 160 m.n.m, pretože sa mesto rozkladá na rozhraní Podunajskej roviny a pahorkatiny. Najbližšie pohorie je vzdialené približne 15km (Malé Karpaty). Mesto má veľmi dobrú dopravnú polohu, neďaleko prechádza dialnica D1 Bratislava-Žilina a priamo mestom prechádza železničná trať Bratislava-Budapešť. Relatívne blízko sa nachádza aj letisko M.R. Štefánika v Bratislave a hraničné priechody do Rakúska a Maďarska.

Časti obce

Senec-mesto, Svätý Martin

Ulice

Andreja Sládkoviča, Baničova, Bernolákova, Bélu Bartóka, Boldocká cesta, Bratislavská, Dúhová, Emila Boleslava Lukáča, Fándlyho, Farkasa, Farské námestie, Fraňa Kráľa, Fučíkova, Gagarinova, Hečkova, Hollého, Hurbanova, Hviezdoslavova, Chalúpkova, Inovecká, Jána Smreka, Jarná, Jasná, Jánošíkova, Jesenského, Tajovského, Kalinčiakova, Kollárova, Košická, Krátka, Kvetná, Kysucká, Letná, Lichnerova, Lúčna, Ľudovíta Fullu, Mierové námestie, Mila Urbana, Mlynská, Moyzesova, Mäsiarska, Námestie Albeta Molnára, Námestie 1.mája, Nitrianska, Novomeského, Oravská, Pezinská, Pivničná, Poľná, Považská, Pribinova, Priemyselná, Robotnícka, Rosná, Rybárska, Slnečná, SNP, Sokolská, Svätoplukova, Šafárikova, Šamorínska, Školská, Športová, Štefánikova, Štúrova, Tehelná, Trnavská, Turecká, Vajanského, Vinohradnícka, Vodná, Vrbenského, Záhradnícka, Zemplínska, Žarnovova, Železničná, Žitavská

Vodné toky

Čierna voda

Vodné plochy

Slnečné jazerá, Hlboké jazero (Guláška), Strieborné jazero (Baňa), Kévecstó (jazero pri tehelni), jazero pri Slávii, jazero pri sídlisku Salámka

Symboly obce

Symboly obce si môžete prezrieť na oficiálnej stránke mesta.

História

Prvá písomná zmienka je z roku 1252. V roku 1908 bol postavený parný mlyn, vyhorel 2. októbra 1997, v roku 2001 zbúraný. V roku 1957-58 sídlisko Kollárova ul., Námestie 1.mája, v r.1968-69 sídlisko Svätoplukova ul., v.r.1978-80 sídlisko Západ, Juhozápad, v r.1987-88 sídlisko Stred, v r.2000-2002 sídlisko Tehelňa.

Politika

Od nového územno-správneho členenia krajiny je Senec okresným mestom.

Mestské zastupiteľstvo

Uplynulé dve volebné obdobia bol primátorom Ing. Jozef Elšík. Dnes mesto riadi Ing. Karol Kvál

Obyvateľstvo

V Senci žije v súčasnosti pätnásťtisíc obyvateľov. Z tohto počtu 73 percent má slovenskú národnosť, 26 percent sa hlási k národnosti maďarskej. Dvojjazyčnosť územia rešpektuje aj školstvo.Nachádza sa tu preto okrem iných aj základná škola s vyučovacím jazykom maďarskím ako aj maďarské gymnázium.

Partnerské obce

Parndorf (Rakúsko), Sejn (Chorvátsko), Mosonmagyaróvar (Maďarsko)

Kultúra a zaujímavosti

MsKS Senec (renovovaná budova na Námestí 1 mája) - Mestské kultúrne stredisko bolo zriadené v roku 1977, v súčasnosti je strediskom kultúry v regióne. Konajú sa tu divadelné predstavenia, koncerty, a iné spoločenské akcie. Súčasťou MsKS je kino, amfiteáter a knižnica. MsKS podporuje záujmovú činnosť tanečného súboru, dychovej hudby, speváckeho súboru.

V Senci žije niekoľko umelcov. Bohatú výstavnú činnosť majú za sebou akademická maliarka a poetka Jitka Bezúrová – Mošková a akademický maliar Peter Galvánek.

Divadlo

V meste sa nenachádza, najbližšie je v Bratislave.

Múzeá

Múzeum sa v meste nenachádza, plánuje sa jeho zriadenie v budove dnešnej hasičskej stanice na Lichnerovej ul. po jej presťahovaní.

Hudba

  • V meste pôsobí napr. hudobná skupina Satriani revival.
  • V meste je metalová hudobná skupina Vindex, ktorá vydala album medzinárodne.
  • Zo Senca pochádza tiež rocková skupina Testpilot.
  • Senec po celom Slovensku reprezentuje hudobno-zábavná skupina Akcent live.
  • Zbor Radosť - kresťanský spevácky zbor pôsobiaci medzinárodne.
  • Dychová hudba Senčanka
  • Spevácky zbor Belcanto

Stavby

V meste sa nachádza viacero verejných stavieb. Väčšina bola postavená po 2. svetovej vojne alebo po roku 1989.

  • Budova mestského kultúrneho strediska (Námestie 1.mája) z roku 1978. Výstavba tejto budovy znamenala značný zásah do vzhľadu seneckého námestia, pretože pri jej výstavbe bolo zbúraných približne 15 historických domov, niektoré pochádzali dokonca ešte z čias renesancie. Následne bolo okolie parkovo upravené a zriadené i parkovisko. Dnes sa v budove nachádza kino, knižnica, hotel, kníhkupectvo, elektotechnický obchod, odchod s oblečením, kaderníctvo, cestovná kancelária a pod. V súčasnosti prechádza budova rekonštrukciou, bola zhodená strecha a realizuje sa nadstavba.
  • Poliklinika (Farské námestie a Námestie 1.mája). V meste sa nacházajú dve budovy polikliniky. Staršia budova pochádza z r. 1888 a dlhé roky tu bolo pľúcne oddelenie, ktoré bolo presťahované prednedávnom do novšej časti. Dnes sa tu nachádza len oddelenie rehabilitácie. Budova je značne schátralá, okolie s rôznymi nekvalitnými prístavbami a garážami nevzhľadné. Novšia budova polikliniky sa nachádza na Námestí 1.mája a výstavba bola ukončená okolo r.1976. Je to typická trojpodlažná socialistická stavba, na jej priečelí sa nachádza kachličková mozaika, ktorá sa v súčasnosti rozpadáva. Vnútro budovy je však riešené účelne a nedávno sa menili drevené okná za plastové.
  • Budova polície (Lichnerova ul.)- stavba z roku 1990. Predtým tu stál secesný dom z r.1908 so zaujímavými drevenými kazetovými stropmi. Výstavbu nového objektu schválil ešte v r.1989 MsNV, napriek pádu socializmu a protestom sa nariadenie realizovalo a tento vzácny dom bol zbúraný. Súčasná stavba je trojpodlažná a pomerne fádna.
  • Obchodný dom Amita (Lichnerova ul.)- na mieste meštianskych domov z 19. storočia bol začiatkom 70.rokov postavený obchodný dom Jednota. Ľudovo bol nazývaný aj Prior. V roku 1994 bol tento objekt úplne prestavaný a nadobudol historickejší ráz. Súčasťou sa stala aj vežička. V nasledujúcom období sa pomerne rýchlo menili názvy prevádzok v budove - potraviny menili názov z Amita na M-Market až na dnešný CBA, na poschodí vznikla kaviareň a predajňa textilu.
  • Drogéria Helena (Lichnerova ul.)- stavba z 2. polovice 80. rokov 20. storočia. Pôvodne dvojpodlažná stavba s plochou strechou, okolo roku 2000 zrekonštruovaná. V súčasnosti prebieha rozsiahla prestavba objektu, bola pristavená nová časť a celá stavba bola zároveň zvýšená o jedno podlažie už so šikmou strechou.
  • Slnečný dvor (Lichnerova ul.)- rozsiahly obytno-obchodný komplex zaberajúci značnú časť Lichnerovej ulice, výstavba prebehla v dvoch etapách v rokoch 1994-96.Pôvodná zástavba bola zbúraná ešťe koncom 80.rokov pre pripravovanú panelovú výstavbu, tá sa však nerealizovala. Za obeť búraniu padlo aj bývalé kino. V 90.rokoch sa pripravil nový projekt, na základe ktorého sa v r.1994 začalo stavať. Prvý objekt pozostáva z dvoch častí - 5 podlažnej a 8 podlažnej. Súčasťou budovy sú aj pseudorenesančné arkády a obchodná pasáž. Obchody (domáce potreby, mäsiarstvo, potraviny, zlatníctvo, kvetinárstvo) sa nachádzajú práve tam. Vyššie sa nachádzajú byty so zaujímavo riešenými balkónmi a výsadbou na streche. Stavba bola po výstavbe veľmi zaujímavá, veľmi skoro sa však začali prejavovať technické nedostatky (odpadávajú celé kusy omietky a farby vyšedli), týmto už budova stratila pôvodný šarm. Druhý objekt bol postavený v roku 1996 v podobnom štýle, skladá sa však len z jednej časti (8 podlažnej) a má podobné technické problémy.
  • Gymnázium Antona Bernoláka (Lichnerova ul.) z rokov 1939-47, prístavba z roku 2003. Od roku 1949 tu sídli gymnázium. Budova sa skladá z dvoch častí- z dvojpodlažnej a z štvorpodlažnej, je potrebná urýchlená oprava.
  • Maďarské gymnázium (Lichnerova ul.) z r.1933, dvojpodlažná budova s podkrovím je spojená chodbou s predchádzajúcim objektom. Pôvodne slovenská mešťianska škola, maďarská je od r.1950.
  • Daňový úrad (Mierové nám.) z r. 2003-04, štvorpodlažná moderná budova s presklennou časťou.
  • Pošta (Mierové nám.)z 30.rokov 20.stor., v najbližšej dome sa plánaje asanácia objektu.
  • Základná škola Tajovského (Tajovského ul.)- trojpodlažná budova z r.1964, druhá najväčšia škola na Slovensku, v r.2006 prebehla výmena oknien.
  • Základná škola (Mlynská ul.)-trojpodlažná, typicky socialistická stavba. Výučba na škole sa začala v r.1991.
  • Billa (Svätoplukova ul.) z r.2002
  • Lidl (Boldocká ul.) z r.2005
  • Obchodný dom Minor, dnes Supermarket COOP Jednota, budova dokončená v r.1994. Okrem potravín sa tu nachádza aj kvetinárstvo, lekáreň a pod.
  • Slovenská sporiteľňa (Lichnerova ul.)- bankový moderný trojpodlažný dom z polovice 90.rokov 20.storočia
  • Potraviny Jednota (Námestie 1.mája)- po vybúraní časti námestia bol na mieste pôvodného mešťianskeho domu z 19.storočia postavený pomerne nevzhľadný jednopodlažný objekt potravín. Tento typ je typický pre socialistickú výstavbu budov potravín Jednota v menších dedinách, paradoxne bol však postavený v strede mesta. Vôbec nezapadá do okolitej zástavby.
  • Papiernictvo (Námestie 1.mája)- tento dom sa nachádza hneď vedľa potravín Jednota a je ich presnou kópiou, s tým rozdielom,že sa tu nachádza papiernictvo a bola vykonaná obnova fasády.
  • Panelový dom (Námestie 1.mája) rozsiahly bytovo-obchodný komplex skladajúci sa z troch častí z r.1987. Obchody rôzneho charakteru sa nachádzajú na prvom podlaží prvej časti.
  • Obchodný dom (Lichnerova ul.) pomerne rozsiahly, pôvodne dvojpodlažný objekt, v r.1998 číastočne zvýšený o jedno podlažie a zmodernizovaný (predajňa textilu Odemat, ostatné časti domu ostali v nezmenenej podobe). Vybudovaný bol v 80.rokoch 20.stor. a okrem predajne Odematu sa tu nachádza ja drogéria, banka, predajňa obuvi, textilu a pod.

Pamiatky

  • Turecký dom (Námestie 1. mája)- pôvodná renesančná kúria z roku 1556, východné krídlo má polkruhovú baštu. Pod oblúčkovitou atikou sú osadené otvory strielní.
  • Rímskokatolícky kostol sv.Mikuláša (Farské námestie)- pôvodne gotická stavba z r.1326, v 17. storočí renesančne upravený a v r. 1740 barokovo prestavaný. Stavbu na západnej strane uzatvára samostatne pristavaná veža. Na prelome 19.- 20. stor. boli fasády romanticky upravené do dnešného stavu. Oltáre pochádzajú z 18. stor. a sú barokové. Kostol bol opravovaný v r. 1955, 1979, zač. 90. rokov a v roku 2006.
  • Židovská synagóga (Mierové námestie)- bola postavená v r. 1907 v eklekticko-orientálnom štýle. Od roku 1953 sýpka, neskôr sklad chemikálií. V súčasnosti opustená a zdevastovaná, v zime sklad vianočných stromčekov. Dlhodobo sa plánuje obnova.
  • Pranier (Mierové námestie)- svojrázna renesančná stavba z r. 1552. Je to z tehál murovaný, omietnutý stĺp ukončený rímsou, nad ktorou sa výši oblúkovitý vlys zavŕšený kuželovite ukončeným valcom.
  • Pamätník I. a II. svet. vojny (Námestie Alberta Molnára)- vyhotovil ho budapeštiansky sochár, sú na ňom umiestnené mramorové tabule s menným zoznamom padlých vo svet. vojnách.
  • Bývalý dom smútku - dnes kamenárstvo (Bratislavská ul.)- eklektická stavba z konca 19. storočia,
  • Hrobka Poórovcov (katolícky cintorín) - neorománska stavba s vežičkou a sochou Panny Márie z konca 19. stor.
  • Socha sv. Urbana- baroková socha z 18. stor.
  • Veľký Štift (Vinohradnícka ul.)- rozmerná trojkrídlová baroková stavba z 18.storočia. Boli tu skola, nápravný ústav, stajne, jazdiareň, dielne kováčov a sýpka. V 20. storočí sklad zeleniny, dnes je objekt značne schátralý.
  • Dom správcu pri Štifte (Vinohradnícka ul.) - neskorobarokový dom z 2. pol. 18.stor., dnes reštaurácia.
  • Bývalá stajňa (Krátka ul.) - baroková stavba z 18.stor., patriaca k býv. asanovanému hostincu. Dnes sklárstvo a kamenárstvo. Zaujímavé barokové klenby.
  • Immaculata (Mierové námestie) - morový stĺp z roku 1747, opravovaný v rokoch 1824, 1911 a 1993, odkedy opätovne stojí na námestí (predtým stál pri kostole)
  • Barokový mešťiansky dom (Námestie 1. mája) - dvojpodlažná stavba z 2. tretiny 18. storočia, zač. 90. rokov 20.stor. prestavaný, čím sa fasáda značne znehodnotila.
  • Obchodno-obytný dom (Námestie 1.mája) - dvojpodlažná eklektická stavba postavená okolo roku 1910.
  • Neoklasicistický dom (Mierové námestie) - dvojpodlažná stavba zo zač. 20. stor.
  • Mestský úrad (Mierové námestie) - stavba z roku 1931, v roku 2005 kompletne zrekonštruovaná.
  • Meštiansky dom (Lichnerova ul.) - secesný dom postavený okolo roku 1910, dnes papiernictvo.
  • Budova OTP banky (Lichnerova ul.) - svojrázna dvojpodlažná eklektická stavba zo začiatku 20.stor., v roku 1993 kompletne zrekonštruovaná. Na južnom nároží sa nachádza vežička.
  • Meštiansky dom (Lichnerova ul.) - jednopodlažný barokový dom z 18.stor. v dezolátnom stave. Zbúraný bol vo februári 2007.
  • Budova hasičskej zbrojnice (Lichnerova ul.) - dom z 2.pol. 19.stor., do budúcnosti mestské múzeum.
  • Evanjelický kostol (Lichnerova ul.) - funkcionalistická stavba z roku 1952.
  • Obytný dom (Lichnerova ul.) - eklektická jednopodlažná stavba z roku 1926, po rekonštrukcii.
  • Obytné domy (Štúrova ul., SNP) - približne 20 prízemných eklektických domov z rokov 1924-1927, fasády bohato členené (rôzne výklenky, pilastre, ľudské hlavy, rímsy , vežičky a pod.) Podobné stavby sa nachádzajú aj na Hviezdoslavovej, Trnavskej (secesné vily z 20.rokov) a Šafárikovej ul.
  • Socha sv.Vendelína (Trnavská ul.) - z roku 1882
  • Sedliacky dom (Štúrova ul.) - pôvodný sedliacky dom z roku cca.1840 - zbúraný v roku 2006 (zvyšok domu zostal zatiaľ ako plot). Podobné domy, aj keď mladšie sa nachádzajú aj na ul. SNP, Šafárikova, Hviezdoslavova ,Svätoplukova, Boldocká, Nitrianska a Pivničná.
  • Kaplnka sv.Trojice (Štúrova ul.) - baroková kaplnka z roku 1718.
  • Bývalá sýpka (Letná ul.) - romantická stavba z konca 19. stor, lizénami členená fasáda, zvýšené podkrovie osvetlené manzardovými oknami. Dnes predajňa nábytku, veľmi pekne zrekonštruovaný dom.
  • Bývalá budova semenársko-šľachtiteľského ústavu (Štúrova ul.) - eklekticko-novobaroková budova z konca 19. stor. Ústav zanikol v r. 1945, potom do roku 1995 údržbárske dielne, čím sa objekt znehodnotil. Od roku 1996 patrí Verejnoprospešnému podniku, naďalej chátra a aktuálne je v asanácii.

Pomníky

V meste sa nachádza maďarský pamätník padlým v prvej a druhej svetovej vojne na námestí Alberta Molnára.

Parky

Park na námestí je pekne obnovený .

Šport

Pravidelné podujatia

Senecké leto, Veľký letný karneval

Kulinárske špeciality

Hospodárstvo a infraštruktúra

Doprava

Železničná stanica Senec na trati Štúrovo - Bratislava hl. st. ( cestovný poriadok ) je v prevádzke od jej otvorenia 18. decembra 1850 . Osobnými a zrýchlenými vlakmi ako i rýchlikmi má Senec spojenie napr. s mestami Bratislava , Galanta , Nové Zámky , Štúrovo , Komárno , Levice , Zvolen , Banská Bystrica , Malacky , Kúty .
Železničná stanica je však obyvateľmi mesta málo využívaná - nachádza sa síce len 20 m od vchodu na Slnečné jazerá - Juh, avšak ďaleko od sídlisk, ktoré by potrebovali vybudovať zastávku o cca 1 200 m bližšie k Bratislave.

Autobusová doprava- Senec má hlavnú autobusovú stanicu na Šafárikovej ulici, do užívania bola zadaná v roku 2006, predtým sa nachádzala na námestí, čo však bolo nevyhovujúce. Autobusovými linkami je mesto spojené najlepšie s Bratislavou, kde odchádza za hodinu aj niekoľko spojov a spojenie s hlavným mestom je vcelku vhovujúce i v ranných a večerných hodinách. Toto sa už nedá povedať o spojoch do Trnavy, Pezinka, Modry, Galanty a Šamorína, pretože ich frekvencia je oveľa nižšia. V Senci zastavujú aj niektoré dialkové spoje (Bratislava - Zvolen, Bratislava - Nové Zámky, Bratislava - Piešťany a pod.)

Od 15. júna do 15. septembra premáva motorové vozidlo - imitácia vláčika na trase námestie, Lichnerova ul., Školská ul., Štefánikova ul., Slnečné jazerá, Štúrova ul., SNP, Školská ul., Lichnerova ul., námestie

Dôležité firmy

Školstvo

  • Gymnázium Antona Bernoláka
  • Maďarské gymnázium (Lichnerova ul.)
  • ZŠ J.G.Tajovského
  • Základná škola (Mlynská ul.)

Osobnosti

  • Ing. Ivan Dobrakov, DrSc. - slovenský matematik.
  • Ján Lichner - slovenský politik.
  • Ján Popluhár - slovenský futbalista 20. storočia a vicemajster sveta
  • Mgr. Martina Ostatníková - slovenská speváčka (LOBBY)

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Senec

Externé odkazy