Nitra: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
dBez shrnutí editace
prodal som znak nitry
Riadok 4: Riadok 4:
Obrázok = View from Castle.JPG |
Obrázok = View from Castle.JPG |
Názov = Nitra |
Názov = Nitra |
http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.hkmnr.sk/HK_Dynamax_Oil_Nitra.jpg&imgrefurl=http://www.hkmnr.sk/index.php%3Fcmd%3Dfan-zona&h=1433&w=1226&sz=219&hl=sk&start=8&um=1&tbnid=CwqJFKuXmY-zBM:&tbnh=150&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3Dnitra%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dsk%26sa%3DN
URL znaku = Erb chýba.jpg |
URL polohy = Map slovakia nitra.png|
URL polohy = Map slovakia nitra.png|
Kraj = [[Nitriansky kraj|Nitriansky]]|
Kraj = [[Nitriansky kraj|Nitriansky]]|
Riadok 153: Riadok 153:
[[sr:Нитра]]
[[sr:Нитра]]
[[sv:Nitra]]
[[sv:Nitra]]
{{Na úpravu}}

Verzia z 19:00, 2. jún 2007

Šablóna:Ďalšie významy

Šablóna:Infobox Slovenské mesto

Nitriansky hrad
Súbor:Nitra Castle.JPG
Nitriansky hrad
Nitra zhora

Nitra (maď. Nyitra, nem. Neutra) je mesto ležiace v Nitrianskom kraji vzdialené asi 80 km severovýchodne od Bratislavy. Tečie ňou rovnomenná rieka Nitra a nad ňou sa zo severnej strany týči vrch Zobor. Spolu s Bratislavou je jedným z najstarších miest na Slovensku, prvé potvrdené historické zmienky sa datujú na začiatok 9. storočia. Počtom obyvateľstva je piatym najväčším mestom na Slovensku.

Polohopis

Časti mesta

Vodné toky

Obyvateľstvo

Národnostné zloženie (2001): národnosť Slovenská 95,4%, Maďarská 1,7%, Česká 0,9%, Rómska 0,4%. Vierovyznanie: Rímskokatolícke 74,2%, bez vyznania (ateisti) 17,2%, Evanjelické 2,8%, nezistené 4,2%.

Dejiny

Nitra je mestom mimoriadneho historického významu. Počiatky jej osídlenia siahajú až do praveku, ako to dokumentujú početné archeologické nálezy na území mesta. Už pred 30 000 rokmi bola husto osídleným územím. Osady prvých roľníckych obyvateľov boli na území mesta už takmer pred 6 000 rokmi.

Oblasť dnešnej Nitry bola významným strediskom Keltov (už niekoľko storočí pred našim letopočtom), neskôr Germánov a nakoniec Slovanov. Bola sídlom prvých známych vládcov územia dnešného Slovenska - germánske kmene Kvádov (okolo r. 396 po Kr., sporné) a od 8. storočia do 1108 sídlo Nitrianskeho kniežatstva.

Už z 9. storočia pochádzajú vykopávky bohato vybavených pohrebísk. Archeologický prieskum doložil existencie niekoľkých románskych cirkevných stavieb.

V prvej tretine 9. storočia tu sídlilo knieža Pribina, mesto bolo vtedy jedným z centier Veľkej Moravy. V Nitre sa nachádza prvý známy kresťanský kostol strednej a východnej Európy, ktorý bol postavený v roku 828. Nitra bola sídlom prvej diecézy (biskupského úradu) na území Slovenska (od roku 880). V ranom stredoveku mesto zažilo svoj rozkvet počas vlády Svätopluka, ktorý bol nitrianskym kniežaťom cca. od 850 do 871 a potom vládca Veľkej Moravy do roku 894. Za vlády Svätopluka v rokoch 880-881 na Zobori postavili prvý známy kláštor na Slovensku. Počas jeho vlády sa tiež Nitra skladala z piatich opevnených osád a dvadsiatich trhovíšť, čo svedčí o jej význame. Medzi 9. a 10. storočím v Nitre a okolí už stálo niekoľko kostolov: Nitriansky hrad, Párovce, Nitrianska Blatnica, Lupka, Zobor a Kostoľany pod Tríbečom. Za hranicami mesta sa nachádzali ďalšie veľkomoravské osady - Chrenová, Lupka, Branč, Vráble a Zlaté Moravce. Svätí Cyril a Metod, tvorcovia hlaholiky (predchodcu cyriliky) sa aktívne podieľali na rozvoji cirkvi a prvej známej diecézy na území Slovenska. Bazilika, ktorá bola objavená pod nitrianskym hradom je možno oným prvým kresťanským kostolom západných a východných Slovanov z roku 828.

Od konca 10. storočia (okrem 1001-1030) mesto patrilo Arpádovcom, okolo roku 1083 alebo 1100 bolo obnovené Nitrianske biskupstvo. Roku 1248 sa Nitra stala kráľovským mestom, o štyridsať rokov neskôr ale kráľ mesto a hrad daroval nitranskym biskupom. Premena Nitry z kráľovského mesta, na mesto zemepánske mala dalekosiahle dôsledky. Mesto sa dostalo do nižšej právnej kategórie, no ako biskupské sídlo a významný hrad bola i naďalej významným centrom.

V rokoch 1633 - 34 ju okupovali Turci pri svojich výbojoch.

Od polovice 18. storočia bola Nitra od vojenských útrap ušetrená, čo umožnilo obnovu mesta a úpravy hradu, najmä katedrály.

V dôsledku stavebného rozvoja, počet obyvateľov v 19. storočí prevýšil 10 000 a správa sa stala zložitejšou. V roku 1873 sa Nitra stala mestom so zriadeným magistrátom na čele s primátorom a početným obecným zastupiteľstvom. Daľší rozvoj mesta bol silne ovplyvnený dvoma svetovými vojnami. V novej Česko-slovenskej republike sa Nitra stala sídlom župy. Po druhej svetovej vojne nastalo obdobie búrlivého stavebného rozvoja, počas ktorého boli však zničené mnohé architektonické pamiatky. Nitra však získala mnohé školy, vedecké i kultúrne ustanovizne a stala sa centrom slovenského poľnohospodárskeho školstva, vedy a výroby.

Najznámejšou pamiatkou je hrad z 11. storočia, v 15. storočí prestavaný a upravovaný ešte v období baroka.

Kultúra a zaujímavosti

Divadlo

V Nitre sídli Divadlo Andreja Bagara (DAB). Počiatky divadelného umenia v Nitre sa datujú od roku 1883, kedy bolo postavené prvé nitrianske divadlo. To stálo na mieste dnešného, no počas druhej svetovej vojny bolo zničené a divadlo hralo v provizórnych priestoroch do roku 1992, keď bola dokončená nová budova na Svätoplukovom námestí.

Názov Divadlo Andreja Bagara nesie nitrianske divadlo od roku 1979. Bolo pomenované po významnom slovenskom hercovi a režisérovi - Andrejovi Bagarovi.

Od roku 1992 sa v DAB pravidelne posledný septembrový týždeň koná medzinárodný festival Divadelná Nitra.

Okrem DAB v Nitre pôsobí i Staré divadlo (pôvodné bábkové divadlo).

Šport

Hospodárstvo a infraštruktúra

Dôležité firmy

  • Agrokoplex-Výstavníctvo Nitra (príspevková organizácia) [1]
  • Cesty Nitra, a.s. Groupe Colas [2]
  • Heineken Slovakia a.s. [3]
  • Metrostav SK a.s. (pôvodne Pozemné staviteľstvo Nitra a.s.) [4]
  • Oil Slovakia spol. s r.o. (známa pod obchodnou značkou Aral) [5] a [6]
  • Parapetrol a.s. [7]
  • Plastika, a.s. [8]
  • Tukový priemysel Nitra, spol s r.o. [9]
  • Víno Nitra, spol. s r.o. [10]

Osobnosti

Galéria

Externé odkazy