Preskočiť na obsah

Cidlinský hřeben

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cidlinský hřeben
Prírodná pamiatka
Pohľad na oblasť od juhu
Štát Česko Česko
Región Liberecký, Královohradecký
Okres Semily, Jičín
Lokalita Kněžnice, Železnice
(k.ú. Cidlina), Košov
Nadmorská výška 425 – 606 m n. m.
Súradnice 50°30′34″S 15°19′57″V / 50,50944°S 15,33250°V / 50.50944; 15.33250
Rozloha 135,3114 ha
Vznik 2. september 1998[1]
 - Vyhlásil Okresný úrad Jičín
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 1989
Česko: Cidlinský hřeben
Cidlinský hřeben
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Cidlinský hřeben
Webová stránka: BioLib.cz
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Evropsky významná lokalita
CZ0510164

Prírodná pamiatka Cidlinský hřeben (ev.č. 1989) zahŕňa kopce Kozlov (606 m n. m.) a Cidlinská Hůra (519 m n. m.) severne od dediny Cidlina v okrese Jičín.

Predmetom ochrany územia sú veľké plochy prirodzených lesných porastov na prudkých svahoch Kozlovského chrbta a Cidlinskej hůry, ktoré sú zachovalým zvyškom kedysi hojných lesných porastov v tejto oblasti.

Územie zaberá časť Táborského chrbta na juhovýchodnom okraji geomorfologického celku Ještědsko-kozákovský hřbet. Prelomové údolie horného toku Cidliny delí územie do dvoch častí. Severozápadnú časť vypĺňajú čiastkovo chrbát s hradným vrchom Kozlov a južné výbežky vrchu Ředice (649 m n. m.), juhovýchodnú časť chrbát Hůry. Podkladom sú prevažne karbónske melafýry miestami prestúpené tufmi a aglomerátmi. V eróznych zárezoch (napr. v údolí Cidliny) sú odkryté permské sedimenty, najmä červenohnedé pieskovce a zlepence vrchlabského súvrstvia, prípadne vrchnokriedový pieskovec. Na svahoch a ich úpätiach ležia štvrtohorné kamenitohlinité a kamenitopiesčité sedimenty.

Náprstník červený rastúci v oblasti

Prevažne je tu prirodzená svahová bučina, na najprudších svahoch juhozápadne exponovaných strání s prirodzenou drevinovou skladbou s bukom lesným) , lipou veľkolistou, javorom horským.Porasty sú bohatým náleziskom vzácnych a chránených druhov rastlín. Pestrosť bylinného podrastu je podmienená aj zvýšeným obsahom vápnika v pôde. Rastie tu napr. ľalia zlatohlavá, lykovec jedovatý alebo áron škvrnitý.

Prirodzené zloženie porastov poskytuje vhodné podmienky pre výskyt radu vzácnejších druhov vtákov, napr. muchárik čiernohlavý, holub plúžik, sova obyčajná alebo kôrovník dlhoprstý. Faunu bezstavovcov tvoria podhorské druhy zachovaných zmiešaných lesov. V bukových porastoch a na mokraďových a rašelinných biotopoch je vyšší podiel horských druhov. Na prudkých stráňach s juhozápadnou expozíciou nachádzame aj teplomilné druhy napr. cikádku kôrovú. Z chránených chrobákov tu bol pozorovaný roháč veľký a päť druhov bystrušiek. Hojné sú tu kupolovité mraveniská chráneného mravca lesného Formica polyctena, ktoré dosahujú výšku až 1 m a priemer až 3 m.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-04-20]. Dostupné online. (po česky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cidlinský hřeben na českej Wikipédii.