Diskusia:Hlavná stránka/Archív3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obrazok tyzdna[upraviť zdroj]

Majstrovstva v Bratislave boli v roku 2011, nie 2010...--130.226.139.247 03:29, 13. december 2012 (UTC)

Prosba[upraviť zdroj]

Mohol by niekto niečo urobiť s obrázkami týždňa? Ja moc neviem, čo s tým, resp. nemám veľmi chuť sa do toho púšťať. --Rádiológ 18:15, 9. január 2012 (UTC)

Stránka je zamknutá, neviem, kto ju má na starosti, resp. mával.--Nelliette 18:50, 9. január 2012 (UTC)
Prázdne chlieviky čakajú na obrázky :-). --–Bubamara 19:02, 9. január 2012 (UTC)
Ako vidno, chlieviky uz nie su prázdne :-). --–Martin Mokry 8:46, 23. september 2012 (UTC)

Chyba[upraviť zdroj]

Sochár, prof. Ján Kulich sa narodil 31. decembra 1930, nie ako máte uvedené 30.--85.135.172.86 (diskusia) sa nepodpísal(a)
Vďaka za všímavosť, opravila som chybný údaj v článku Ján Kulich. --–Bubamara 14:51, 23. február 2012 (UTC)

Bubo pozri sa na rok narodenia Dopplera, lebo je rovnaký rok úmrtia. BalkoMilan (diskusia) 13:25, 17. marec 2012 (UTC)

Opravené. Dík za všímavosť :-). --–Bubamara 13:33, 17. marec 2012 (UTC)

Deň[upraviť zdroj]

Prečo, je tam ešte stále 14. Jún ? Veď, dnes je 18. Júna...

--Michsonicfan (Talk) 16:49, 18. jún 2012 (UTC)

Ahoj Michsonicfan. Chyba bude zrejme u teba. --–Bubamara 16:52, 18. jún 2012 (UTC)

Teraz...tam už mám 18. Jún. Divné....

--Michsonicfan (Talk) 16:56, 18. jún 2012 (UTC)

Zmena čísla[upraviť zdroj]

Anglická Wikipédia má už viac než 4 mil článkov, u nás je údaj starý. Iswikinumber2 (diskusia) 20:52, 15. júl 2012 (UTC)

Vďaka za upozornenie Iswikinumber2, opravila som to Šablóna:Cudzojazyčné wikipédie2. --–Bubamara 21:19, 15. júl 2012 (UTC)

273 interwiki linkov z Hlavnej stránky[upraviť zdroj]

Len podotýkam, že po tejto úprave (bez obťažovania sa nejakou diskusiou, tradične) sme jediná Wiki široko-ďaleko, ktorá má na hlavnej stránke ako iw. prakticky komplet zoznam mutácií. Interwiki slot je tam teraz násobne dlhší než obsah stránky a nájsť v ňom bez vyhľadávania konkrétny jazyk je celkom challenge.

Ostatné wiki (námatkovo: en, de, es, fr, cs, hu, pl) to, rovnako ako my doteraz, riešia tak, že tam uvádzajú zoznam 100000+ mutácií (výnimočne nejaké vybrané z 10000+, ako u nás rusínska alebo macedónska), ukončený dynamicky generovaným odkazom na úplný zoznam na mete (pridáva sa v Common.js).

Prosím preto niektorého admina o vrátenie pôvodného zoznamu. Zo 100000+ tam chýbali akurát eu, hi, kk, vi, vo, war, tie sa prípadne môžu doplniť. --Teslaton (diskusia) 09:48, 17. november 2012 (UTC)

Shrňme si fakta:

Interwiki odkazy slouží k tomu, aby odkázaly na všechny jazykové mutace, v nichž daná stránka existuje. Tyto odkazy jsou ve všech stránkách bez ohledu na jmenný prostor, které mají svůj ekvivalent jinde a byly označeny alespoň jedním interwiki, což následně umožnilo interwiki robotům dodat všechny ostatní.

Počty interwiki samozřejmě logicky u článků na obecná, resp. celosvětově rozšířená témata dosahují až počtu existujících jazykových mutací (třeba Rusko jich má 260), tedy to, že je délka interwiki seznamu větší, než obsah stránky, je naprosto běžná záležitost, namátkou: Pravá cirkev Ježišova, Európa, Curitiba, Ázia, Taliansko, extrémním případem budiž třeba Kurów či Uetersen. Z ostatních jmenných prostorů lze jmenovat např. kdejakou obecnější kategorii (Kategória:Jazyky, Kategória:Wikipédia, Kategória:Nemecko atd.), šablony (Šablóna:Babylon-jazyk, Šablóna:Bot atd.) a samozřejmě uživatelské stránky (Redaktor:Ha98574, Redaktor:JAn Dudík, Redaktor:Carsrac a mnoho dalších).

Kterýkoliv výběr interwiki je značně subjektivní. To, že někomu vyhovuje přítomnost řekněme angličtiny, ještě neznamená, že vyhovuje automaticky všem, neboť řada lidí anglicky neumí, a tudíž je pro ně její přítomnost zbytečná. A tak dále s dalšími jazyky. A jak k tomu pak naopak přijdou uživatelé, kteří studovali nějaké méně obvyklé jazyky, a ty jsou jim pak v seznamu upírány?

A přitom existuje řada řešení, která vyhoví potřebám všech.

Každý uživatel vzhledu Vecor má možnost si celou interwiki sekci sbalit. Pokud někomu nevyhovují odkazy na některé jazyky, má možnost si je pomocí svého stylového předpisu jednoduše schovat, nebo případně si zvýraznit ty, které ho zajímají nejvíce. Pokud někomu nevyhovuje délka sekce, má opět možnost si ji pomocí svého stylového předpisu zkrátit a udělat rolovací. Není ale efektivně možné jazyky selektivně přidávat k nějakému ořezanému seznamu.

Danny B. 11:55, 17. november 2012 (UTC)

  • ergonómia pokulháva aj v tých ostatných prípadoch, ktoré spomínate, aj tam by bolo vhodnejšie riešiť to iným, hierarchickým spôsobom s dôrazom na efektívnu dostupnosť najpoužívanejšich iw. jazykov pre danú mutáciu. Rozhodne to ale nie je argument pre zavedenie rovnakého nezmyslu aj na stránku, ktorá je vstupnou bránou webu. Účelom hlavnej stránky každého informačne bohatšieho sajtu rozhodne nemá byť zahltenie návševníka všetkým, čo je k dispozícii. Rovnako by sa dalo "argumentovať", že prečo tam uvádzať len vybrané kategórie, veď predsa každú môže potenciálne niekto chcieť vidieť...
  • to 100000+ kritérium je evidentne dlhodobo zaužívané riešenie na väčšine wiki, nevidím dôvod robiť zo skwiki výnimku
  • na svete je cca 7000 živých jazykov. Ak sa medzi hovoriacimi trebárs 1/10 z nich nájde partička nadšencov, ktorá založí wiki s 10+ heslami, budeme tam týmto spôsobom mať 700 položkový slot, 10x dlhší než zmysluplný obsah stránky, v ktorom bude nemožné niečo nájsť.
  • Vaše ad-hoc rozhodnutie sa bohužiaľ týka všetkých návštevníkov, nie len mizivého promile tých, ktorí majú konto a chcú/vedia riešiť tak špecifické veci ako custom štýlovanie.
--Teslaton (diskusia) 14:16, 17. november 2012 (UTC)
Možná uzrál čas zkusit tu otázku řešit obecně, pro všechny články. Spíš než aktivitou editorů (či botovodičů) bych se řídil mírou příbuznosti a předpokládané srozumitelnosti jazyka pro slovenského čtenáře. Takže něco typu všechny slovanské jazyky+všechny evropské úřední jazyky+výběr opravdu důležitých světových jazyků. Tak by se tam dostala i moje oblíbená hornolužická srbčina, jejíž Wikipedie sice nepřekonala ani těch 10 000 článků, nicméně je pro každého slovenského čtenáře do značné míry srozumitelná a některá specifická témata má možná zpracována o něco lépe než slovenská Wikipedie.--Tchoř (diskusia) 14:54, 17. november 2012 (UTC)
A čo takto jazyky, ktoré nie sú úradné, ale do európskeho prostredia patria: esperanto, jidiš či latinčina? Osobne by som tam nechal všetky. To je najspravodlivejšie riešenie, zahŕňa obľúbené jazyky všetkých čitateľov. --Jetam2 (diskusia) 15:27, 17. november 2012 (UTC)
Aby nedošlo k omylu: Rozhodně jsem to nemyslel tak, že ty zbylé se mají nějak zcela eliminovat. Myslel jsem spíš nějakou vypnutelnou formu potlačení/přerovnání na straně klienta (CSS, JavaScript).--Tchoř (diskusia) 15:33, 17. november 2012 (UTC)

Diskusné fórum ako zdroj[upraviť zdroj]

Zdravím, chcel by som sa opýtať - možno je to blbosť na n-tú, ale dá sa použiť diskusné fórum ako zdroj? Chcel by som rozšíriť článok o Košickej detskej železnici (Čermeľská železnica) a rád by som tam dal, ako sa časom menili mená tamojších motorových lokomotív, pričom som okrem pamätníkov a jedného nemenovaného českého fóra zameraného na železnicu nenašiel relevantný zdroj ako kniha, internetová stránka, apod. Vopred ďakujem --78.99.202.172 22:45, 14. február 2013 (UTC) johnykiller

Zdravím. Ja by som to zobral s tým, že do článku by som okrem referencie pridal aj zmienku o tom, že informácia pochádza z internetového fóra, nech sa čitateľ rozhodne sám. Veľa zdaru! --Jetam2 (diskusia) 21:47, 27. február 2013 (UTC)
Diskusné fórum (ak tam náhodou nepíšu pod svojim občianskym menom nejakí odborníci) nie je v žiadnom prípade možné použiť ako zdroj, pretože wikipédia požaduje spoľahlivé zdroje. Okrem toho je jeho správnosť neoveriteľná. Bronto (diskusia) 22:49, 27. február 2013 (UTC)
V ideálnom prípade áno. Ak však neexistujú iné zdroje (ako redaktro uvádza), tak by som radšej zobral tieto ako článok bez zdroja.--Jetam2 (diskusia) 08:12, 28. február 2013 (UTC)
Ale veď ho nikto nenúti tú vec napísať. Ani to nie je životne dôležitá informácia, ktorá by tu nevyhnutne musela byť (neoverená). Bronto (diskusia) 01:15, 1. marec 2013 (UTC)
Z8leží na tom. Nie je fórum ako fórum - taká valka.cz je napríklad veľmi dobrý zdroj (pohybuje sa tam množstvo nadšencov a chybné informácie sú rýchlo odhalené. Čiže odborné či špecializované fóra skôr áno (ak nie sú iné zdroje; samozrejme treba uprednostniť odbornú literatúru), fóra typu mamicka.sk nie. --Rádiológ diskusia 10:23, 28. február 2013 (UTC)
Ak nie je jasné, kto je autor (kto z hľadiska odbornosti k téme a duplom ak nie je vôbec jasné jeho meno ako osoby), nie je možné text považovať za spoľahlivý, jednoducho preto, lebo tam môže potom písať úplne hocikto (napríklad malé deti a aj nezmysly) a pravidlo o spoľahlivých zdrojoch by nemalo vôbec žiaden význam. Nemôže sa vedome (ak nejde o život, a to teda nejde) citovať niečo, kde je autor ľubovoľná osoba. To nič nemení na tom, že to-ktoré fórum môže byť na praktické účely vynikajúce (aspoň pre tých, čo im stačí, aby to bolo stále o jednej téme a aby to odborne znelo) Bronto (diskusia) 01:14, 1. marec 2013 (UTC)
Nuž, vážený kolega, obávam sa, že situácia je práve opačná: keby šlo o život tak to na Wikipédii nemá čo robiť (Wikipédia nie je lekárska ani právna pomoc). V tomto prípade ide o odborné fórum. Riziko nezmyslov je tam, podľa mňa, celkom nízke. Nevidím dôvod prečo by článok nemohol obsahovať tieto informácie. Čo sa týka spomínaných malých detí, tie sú často až prekvapivo schopné. --Jetam2 (diskusia) 09:34, 1. marec 2013 (UTC)
Odborným fórom je myslené fórum, kde diskutojú odborníci. Nie fórum o odbornej téme, kde sa môže vyjadriť ktokoľvek. Mimochodom, IP ani sem neuviedla o akú stránku ide, takže nateraz sa to dá len odmietnuť ako zdroj. Vasiľ (diskusia) 12:33, 1. marec 2013 (UTC)


Díky. Ak mám byť presný, mám na mysli K-Report (vlákno Ostatní úzkorozchodné dráhy) a diskusie pod článkami z Detskej železnice na Vlaky.net. Viem, že na Vlaky.net chodí najmenej jeden bývalý malý železničiar (pionier), čo v Čermeli slúžil. Ale vzhľadom na to, že do fóra (po vašom asi diskusie) na K-Reporte môže písať ktokoľvek aj bez registrácie, tak by som ho asi nepovažoval za relevnatný zdroj.
Napríklad jedna zmienka o menách motorových lokomotív je v jednom príspevku pri tomto článku. Zhodou okolností ten článok písal spomínaný bývalý pionier.
A prepáčte, že odpovedám tak neskoro, nemal som v poslednom čase prístup na internet. -78.98.141.9 14:59, 2. marec 2013 (UTC) johnykiller

ako prispiet nie kartou[upraviť zdroj]

Zdravim,

rad by som podporil wiki, ale platbou na ucet a nie kartou. Ako to mozem spravit? Kde najdem cislo uctu?


dakujem

Martin

Zdravíme a ďakujeme za záujem o Wikipédiu. Podporiť projekt Wikipédie sa dá podporením Wikimedie SK. Je to slovenská odnož celosvetovej Wikimedie, organizácie, ktorá zastrešuje aktivity Wiki komunity. Odporúčam poslať email na: info@wikimedia.sk. Vďaka. --Jetam2 (diskusia) 21:46, 27. február 2013 (UTC)

Možnosť použiť moju wikistránku na preklady[upraviť zdroj]

Pre tých, ktorý majú rozprekladaných viac článkov môžem poskytnúť moju stránku, na ktorej mám nainštalovaný wikisoftware na prekladanie a ukladanie rozrobených článkov. zaregistrujte si účet ako na wiki a pokojne ju využívajte. Stránka je tu http://prepisyaut.xp3.biz/mediawiki/index.php/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka a v prípade otázok ma kontaktujte na mojej redaktorovskej stránke. -->SAW<爪火ふまミץどσ ¡ ツ (diskusia) 18:29, 3. máj 2013 (UTC)

Interwiki[upraviť zdroj]

Hlavná stránka je na Wikiúdajoch v d:Q5296, potrebujeme mať ešte stále interwiki v texte? Chápal by som ak by sme chceli aby bola výška celej stránky (teda vrátane interwiki) aspoň približne rovnaká ako výška užitočného obsahu. --KuboF (diskusia) 14:12, 13. máj 2013 (UTC)

Nepotrebujeme. Dík Kubo za kopanec. :-) --–Bubamara 14:39, 13. máj 2013 (UTC)

Obrázok týždňa[upraviť zdroj]

Šablóna Obrázky týždňa/26 2013 nie je vytvorená.--Zdenekk2 (diskusia) 10:13, 24. jún 2013 (UTC)

Vytvorená. Vďaka za upozornenie Zdenekk2. --–Bubamara 10:30, 24. jún 2013 (UTC)

Pablo Neruda[upraviť zdroj]

Pablo Neruda bol čílsky spisovateľ. --redmir (diskusia) 17:27, 12. júl 2013 (UTC)

Yes check.svg Hotovo!. Vďaka za upozornenie. –Bubamara 17:32, 12. júl 2013 (UTC)
o.k..! Za málo.. :-)

Édith Piaf[upraviť zdroj]

Opravte tam rok úmrtia tejto šansónierky. --redmir (diskusia) 07:43, 11. október 2013 (UTC)

vďaka za upozornenie --Kelovy (diskusia) 07:51, 11. október 2013 (UTC)

Šablóna:Odporúčaný článok/12 2013[upraviť zdroj]

Miestoe článku je len "Šablóna:Wikipédia/Odporúčaný článok/12 2013". --Lalina (diskusia) 09:37, 1. december 2013 (UTC)

Chyba bola napravena okolo jedenastej doobeda.--Pelex (diskusia) 18:56, 1. december 2013 (UTC)

automat?[upraviť zdroj]

Zdravim. Je hodinu a pol po polnoci, stale tam svieti 14. januar. Tak ma napada, ze tato hlavna stranka zrejme potrebuje rucnu aktualizaciu kazdy den. Nie je mozne vytvorit nejaky skript, ktory by aspon tuto stranku aktualizoval automaticky podla zadanych kriterii alebo sablon? Taktiez obsah rubrik 'vedeli ste ze' a 'odporucany clanok' je tiez pomerne dlho nezmeneny. A pochybujem, ze je problem u mna, otvoril som stranku v inom prehliadaci, na inom pocitaci a stale to iste. --Magy357 (diskusia) 01:40 sa nepodpísal(a)

Odporúčané články sa menia raz za mesiac, pozri Wikipédia:Odporúčané články.
Sekcia "Vedeli ste, že..." je pre registrovaných (aspoň 3 dni) upraviteľná pomocou Šablóna:Vedeli ste, návrhy sú na Wikipédia:Zaujímavosti/Návrhy - pomoc je vítaná, len prosím archivujte informácie na Wikipédia:Zaujímavosti.
Problém so zobrazovaním dátumu by sa mal dať vyriešiť pomocou vymazania pamäte serveru, dal by sa na to spraviť jednoduchý robot, ak by bol záujem tak sa na to môžem pozrieť. --KuboF (diskusia) 16:32, 15. január 2014 (UTC)

Proč tomuhle médiu všichni věříte.[upraviť zdroj]

Tady sem mohou psát všichni všechno a mohou si to třeba jen vymyslet.
Přemýšlejte o tom. --93.99.87.159 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Zdravím. Vďaka za názor. K tomu len toľko: Wikipédia:Vylúčenie zodpovednosti. ;) --Magy357 12:58, 22. apríl 2014 (UTC)

Hviezdička pri úmrtí[upraviť zdroj]

Tam jak je zmienka o narodení Gaia Julia Cesara, sa pred rok úmrtia namiesto krížika dostala hviezdička. --redmir (diskusia) 14:02, 12. júl 2014 (UTC)

Yes check.svg Hotovo! --Kelovy (diskusia) 14:16, 12. júl 2014 (UTC)

Today's articles for improvement project[upraviť zdroj]

On the English Wikipedia, we started a project called TAFI. Each week we identify underdeveloped articles that require improvement. Our goal is to use widespread collaborative editing to improve articles to Good article, Featured article or Featured list quality over a short time frame.

This is all about improving important articles in a collaborative manner, and also inspiring readers of Wikipedia to also try editing. We think it is a very important and interesting idea that will make Wikipedia a better place to work. It has been very successful so far, and the concept has spread to the Hindi Wikipedia where it has been well received.

We wanted to know if your Wikipedia was interested in setting up its own version of TAFI. Please contact us on our talk page or here if you are interested.--Coin945 (talk) 17:48, 2 September 2014 (UTC)