Preskočiť na obsah

Kežmarská Biela voda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:28, 28. august 2013, ktorú vytvoril JAnDbot (diskusia | príspevky) (commons:Category -> commonscat)
Kežmarská Biela voda
Rieka
Štát Slovensko Slovensko
Prítoky
 - ľavostranné Zelený potok
 - pravostranné Napájadlový potok, Biely potok
Sútok zdrojníc Zelený potok a Biely potoka
Ústie Poprad
 - poloha Kežmarok
Dĺžka 20,9 km
 - Dĺžka toku na Slovensku 20,9 km
Povodie 30 km² (3 000 ha)
Wikimedia Commons: Kežmarská Biela voda
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Kežmarská Biela voda (maď. Feher Patak, nem. Weiss Wasser) je rieka na Slovensku ktorá odvodňuje východnú časť Vysokých Tatier.

Tok rieky

Rieka vzniká sútokom Zeleného potoka, odvodňujúceho dolinu Zeleného plesa a Bieleho potoka, pritekajúceho z Doliny Bielych Plies. Na svojom toku priberá Napájadlový potok, tečie na východ popri Mlynčekoch a neďaleko Kežmarku ústí do rieky Poprad.

Niektoré pramene za zdrojnicu rieky chybne označujú Biely potok, vytekajúci z Bielych plies. V zmysle väčšiny historických prameňov však toponymom Kežmarská Biela voda označujeme až tok poniže sútoku Bieleho potoka s Zeleným potokom.

Názov Bielej vody patrí medzi prvé geografické názvy vo Vysokých Tatrách, pod názvom aqua Bela quae fluit de miueis montibus (rieka Bela tečúca z Snežných hôr - ako sa historicky Tatry označovali) sa spomína už v pozemkových listinách z roku 1285.

V starších latinských textoch Dávid Frolich (1639,1644) rieku označuje Albula Amnis - Biela bystrina, čo vychádza z pravdepodobne jej horského bystrinného charakteru s množstvom štrkovitých nánosov bielej farby. Slovenský polyhistor Matej Bel v roku 1736 už uprednostňuje prívlastok Albula Kesmarkiensis - Kežmarská Biela voda. Kartograficky ju prvý krát znázornil v mape Spiša Pavol Kray v roku 1715 s nemeckým názvom Weiss Wasser.

Pretože Bielych vôd je veľa, zvykne sa v názve riečky používať adjektívum Kežmarská Biela voda alebo správnejšie Biela voda kežmarská, pretože dodatkový miestopisný prvok nie je možné považovať za konštantu a tobôž nie za hlavnú zložku rozvitého názvu.

Pravé prítoky

Ľavé prítoky

Splavnosť

Kežmarská Biela voda nie je splavná vzhľadom na nízky prietok a veľa skál v riečisku. V prípade VV je teoreticky splavná od Mlynčekov, resp. od Cesty slobody (prvosplav).

Obťažnosť Bielej vody kežmarskej

  • WV IV+

Nebezpečné miesta

  • napadané stromy

Mestá a dediny pri Bielej vode kežmarskej

Iné projekty