Konkláve 2013

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Konkláve 2013
Prvé vystúpenie novozvoleného pápeža Františka
Prvé vystúpenie novozvoleného pápeža Františka
Základné informácie
Dátum12. – 13. marec 2013
ŠtátVatikán Vatikán

Pápežské konkláve (taliansky Il conclave del 2013, poľsky Konklawe 2013) sa v roku 2013 konalo nadväzujúc na rezignáciu pápeža Benedikta XVI, ktorá bola ohlásená 11. februára 2013 a nastala 28. februára t.r. o 20:00 h SEČ. V celej histórii Katolíckej cirkvi sa jednalo ešte len o tretie konkláve, ktoré sa konalo počas života predchádzajúceho pápeža, pretože zvyčajne sa konkláve koná v nadväznosti na úmrtie pápeža. V súlade s rozhodnutím, ktoré urobila v piatok 8. marca generálny kongregácia kardinálov, začalo konkláve slávnostné omšou v utorok 12. marca 2013. Dňa 13. marca 2013, druhý deň konkláve, v piatej voľbe, bol zvolený argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý si zvolil meno František.

Pápež Benedikt XVI. vyhlásil 11. februára 2013 svoju rezignáciu k 28. februáru z dôvodu úbytku síl. Svojim rozhodnutím zaskočil väčšinu svojich spolupracovníkov aj cirkvi, lebo je obvyklé, že pápeži slúžia vo svojom úrade až do svojej smrti. Posledný pápež, ktorý rezignoval pred Benediktom XVI., bol Gregor XII. v roku 1415, kedy tak urobil viacmenej z donútenia za výnimočnej situácie, aby sa vyriešila pápežská schizma. Posledná skutočná dobrovoľná rezignácia pred Benediktom XVI. Bola rezignácia Celestína V. v roku 1294. Ako prvý z pápežov rezignoval Poncián v roku 235 (zároveň s ním sa svojich nárokov vzdal Hippolytos Rímsky). Benedikt XVI. odcestoval 28. februára do pápežskej letnej rezidencie Castel Gandolfo a čakal tu niekoľko týždňov na dokončenie opráv jeho príbytku vo Vatikáne. Jeho vatikánsky apartmán bol zapečatený.

Načasovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa článku 37 apoštolskej konštitúcie Universe Dominici Gregis by malo byť konkláve začaté 15 až 20 dní po tom, keď nastala sedisvakancia, v tomto prípade teda 15 až 20 dní po 28. februári. Časový odstup je nutný z logistických dôvodov, pretože konkláve je zvyčajne zvoláva nečakane po úmrtí súčasného pápeža, a je potrebné poskytnúť kardinálom z celého sveta čas na prepravu do Vatikánu. Pápež Benedikt XVI. však vydal 25. februára dokument Motu Proprio, ktorým povolil skorší začiatok konkláve.

Zbor voliteľov[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci bolo v čase voľby celkovo 209 žijúcich kardinálov, potenciálnych voliteľov bolo medzi nimi iba 117, pretože kardináli, ktorí v deň pred uprázdnením pápežského stolca (tj. 27. februára 2013) boli starší ako 80 rokov, už neboli oprávnení voliť. Nemecký kardinál Walter Kasper, ktorý 80 rokov dosiahol až 5. marca 2013, sa konkláve mohol zúčastniť. Britský kardinál Keith O'Brien však oznámil súčasne so svojou rezignáciou na arcibiskupskú funkciu, že sa konkláve zúčastniť neplánuje. Konkláve sa takisto nezúčastnil indonézsky kardinál Julius Riyad Darmaatmadja.

Zoznam voliteľov[upraviť | upraviť zdroj]

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci kardináli majú prísne zakázané oznamovať informácie o priebehu konkláve, ako obvykle sa dodatočne rôzne tvrdenia v médiách objavila. Podľa nich v rozhodujúcom kole získal Bergoglio 90 hlasov zo 115. Denník Corriere della Sera s odvolaním na anonymné zdroje označil jeho prekvapivo rýchly úspech za výsledok dohody skupiny voliteľov okolo štátneho sekretára Tarcisia Bertoneho a amerických kardinálov, ktorí nechceli na čele cirkvi Taliana Angela Scolu. K tomu, že zvolený kandidát v médiách nebol zmieňovaný medzi horúcimi kandidátmi, povedal viedenský kardinál Christoph Schönborn: „Novinári Bergogliovo meno neregistrovali. No aj tak bol najväčším z naším kandidátov.“[chýba zdroj]

Dym zo Sixtínskej kaplnky[upraviť | upraviť zdroj]

Po skúsenostiach z roku 2005, kedy sa nepodarilo vyvolať správnu farbu dymu, ktorým sa signalizuje výsledok hlasovania, a dym mal neurčitú šedú farbu, bola v roku 2013 pre každú farbu dymu určená iná pec a farba dymu bola, podľa agentúry AFP, riadená chemickými prísadami . Pre vyvolanie čierneho dymu sa používa zmes chloristanu draselného, ​​antracénu a síry, pre vyvolanie bieleho dymu zmes chlorečnanu draselného, ​​laktózy a kolofónie.

Výsledok[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 13. marca 2013, v druhý deň konkláve, krátko po siedmej hodine (19:07) začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Zhruba o štvrť na deväť vystúpil na lodžiu požehnaní baziliky sv. Petra kardinál-protodiakon Jean-Louis Tauran aby oznámil Habemus Papam a aby oznámil zvolenie Jorga Maria Bergoglia, ktorý si zvolil meno František.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Konkláve v roce 2013 na českej Wikipédii.