Rímsko-nemecká ríša

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Svätá rímska ríša)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svätá ríša rímska
lat. Sacrum Romanum Imperium
 Stredofranská ríša
 Východofranská ríša
800/962 – 1806 Republika siedmich spojených provincií 
Staré sprisahanectvo 
Pruské kráľovstvo 
Rakúske cisárstvo 
Rýnsky spolok 
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Hymna: de facto: Gott erhalte Franz den Kaiser
Geografia
Mapa štátu
Svätá ríša rímska okolo roku 1600
Hlavné mesto
Žiadne oficiálne; krajina mala viacero cisárskych sídiel
Obyvateľstvo
Počet obyvateľov
26 265 000 (1786)
Štátny útvar
Vznik
Zánik
Predchádzajúce štáty:
Stredofranská ríša Stredofranská ríša
Východofranská ríša Východofranská ríša
Nástupnícke štáty:
Republika siedmich spojených provincií Republika siedmich spojených provincií
Staré sprisahanectvo Staré sprisahanectvo
Pruské kráľovstvo Pruské kráľovstvo
Rakúske cisárstvo Rakúske cisárstvo
Rýnsky spolok Rýnsky spolok
Kurfirsti rímskonemeckej ríše z knihy Bildatlas der Deutschen Geschichte (Obrazový atlas nemeckých dejín) od Dr. Paula Knötela (1895)
Erby kniežat
Časť plášťa panovníka, nárys z r. 1857 J. Schönbrunner
Poloha 972 – 1032

Rímsko-nemecká ríša (nesprávne(?) Rímskonemecká ríša; v nemeckej odbornej literatúre aj Stará ríša; hovorovo Nemecká ríša; po nemecky römisch-deutsches Reich alebo zriedkavo deutsch-römisches Reich) je moderný, umelý[1] názov pre zaniknutý nadštátny celok v stredozápadnej Európe prevažne zhruba na území dnešného Nemecka, Česka, Rakúska, Slovinska, častiach Poľska a Francúzska a v istom období aj Švajčiarska, Holandska a severného Talianska. Išlo o vedomé symbolické nadviazanie na Rímsku ríšu ako aj ríšu Karola Veľkého.

Jeho skutočný názov znel:

  • Rímska ríša (962 – cca 1250) – tento názov je spočiatku doložený len v tituloch niektorých cisárov (napríklad Romanorum Imperator Augustus u Otta II.), od 11. storočia je doložené používanie aj celého názvu; od 1157 je doložené aj označenie svätá ríša (po latinsky Sacrum Imperium)
  • Svätá rímska ríša (cca 1250 – 15. stor./1512/1519) – po latinsky Sacrum Romanum Imperium
  • Svätá rímska ríša nemeckého národa (15.stor./1512/1519 – 1806) – po latinsky Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, po nemecky Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation; tento názov však – na rozdiel od "Svätá rímska ríša" – takmer nikdy nezahŕňal Talianske kráľovstvo (ktoré aj tak v roku 1648 ríša stratila) ani Burgundsko.

Vládcovia mali titul kráľ alebo cisár (Rímskej ríše/Svätej rímskej ríše a pod.). Kráľov vyberali samotní ríšski vazalovia nazývaní kurfirsti.

Hoci sa pojem Romanum imperium (Rímska ríša) používal už vo Franskej ríši v titule Karla Veľkého (od roku 800), ktorý formálne (ale len prechodne) „obnovil“ Rímsku ríšu, Rímsko-nemecká ríša fakticky vznikla až roku 962 korunováciou Otta I. za cisára. Aj tu si treba však uvedomiť, že sám Otto nemal v pláne zakladať nejakú „ríšu“ a bol iba kráľom Nemeckého kráľovstva (resp. Východofranskej ríše), ktorý bol pápežom „povýšený“ na cisára. Súdobé vedomé a systematické chápanie Rímsko-nemeckej ríše ako zvláštneho politického celku sa objavuje vlastne až od 11. storočia.

Ríša pozostávala pôvodne územne z Nemeckého kráľovstva (Nemeckej ríše) (vrátane Čiech a Moravy, Rakúska a pod.) + Talianskeho kráľovstva + od roku 1032 Burgundska. Nemecké kráľovstvo, a o to viac Rímsko-nemecká ríša, boli až do konca svojej existencie vlastne len voľným zväzkom štátov (ktorých najmä v Nemecku bolo neúrekom) a moc vládcov bola slabá a stále klesala. Za cisára Fridricha I. Barbarossu (doložené 1157) bol doplnený prívlastok „svätá“ v názve („svätá ríša“), od roku 1254 je doložený tvar „Svätá rímska ríša“ a okolo roku 1450 (doložené 1474) sa prvýkrát vyskytuje dodatok „nemeckého národa“, ktorý sa oficiálne používal zhruba od roku 1512/1519. Roku 1648 Rímsko-nemecká ríša stratila Švajčiarsko, Nizozemsko, Alsasko a väčšinu Talianska, a stala sa už len formálnou konfederáciou vtedy asi 300 samostatných štátov. Ríša zanikla roku 1806 za napoleonských vojen po vzniku rýnskeho spolku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Marie Bláhová: Staročeská kronika tak řečeného Dalimila 3. Academia, Praha 1995, p. 28.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]