Téryho chata

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:09, 17. október 2008, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) (Iné projekty)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Téryho chata
Teryho chata I.jpg

Nadmorská výška2 015 m n. m.
PohorieTatry
Rok založenia1899
Najľahší výstupz Malej Studenej doliny

Téryho chata (ľudovo nazývaná Terynka) je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Leží pri Piatich Spišských plesách v Malej Studene doline, nad skalnou stenou, odkiaľ pomyselne stráži túto dolinu.

História chaty

Téryho chata bola postavená roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. Chata od svojho založenia nesie meno podľa banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho (1856-1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky vo vtedajšom Uhorsku. Okrem iných vystúpil ako prvý aj na okolité štíty: Prostredný hrot (1876) a Pyšný štít (1877). Do roku 1933 bola najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách. Od roku 1936 má celoročnú prevádzku. V roku 1944 chatu spravovali slovenskí vysokoškolskí študenti, ktorí tu počas povstania ukrývali poľských odbojárov či ruských utečencov zo zajateckých táborov.

Chata prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy v rokoch 1979-82, stavebný materiál na opravu vynášali nosiči na svojich ramenách, no napriek tomu si zachovala pôvodný tvar podľa architekta Majunkeho. K chate sa viaže aj meno tatranského beletristu - chatára Bela Kapolku.

Súčasnosť

Chata je jednou z najznámejších tatranských vysokohorských chát. Chata poskytuje aj ubytovanie a stravovanie.

Prístupnosť chaty

Chata je prístupná od Zamkovského chaty (Szlak zielony.svg, 2h). K Zamkovského chate sa ide buď z Hrebienka alebo Skalnatého plesa (Szlak czerwony.svg). Len od Hrebienka je ale chata prístupná celoročne. Od Téryho chaty vedie chodník (Szlak zielony.svg,Szlak żółty.svg) cez Pfinnovu kopu do Dolinky pod Sedielkom a odtiaľ buď cez Priečne sedlo (Szlak żółty.svg) do Veľkej Studenej doliny alebo na sedlo Sedielko (Szlak zielony.svg) a do Javorovej doliny.

Okolie chaty

Od chaty je krásny výhľad do Kotliny Piatich spišských plies, na samotné Spišské plesá, ale i okolité štíty: Ľadový štít, Prostredný hrot, Širokú vežu, Snehový štít, Baranie rohy, Spišský štít, Pyšný štít, Lomnický štít a ďalšie.

Iné projekty

Externé odkazy

Galéria