Theléma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Theléma je duchovná filozofia (niektorými považovaná za náboženstvo), ktorú vytvoril počiatkom 20.-teho storočia britský spisovateľ a okultista Aleister Crowley. Bol presvedčený, že je prorokom nového veku, známeho ako Aeón Hóra, a to na základe duchovnej skúsenosti ktorou prešiel v Egypte roku 1904. Podľa jeho tvrdenia bol vtedy v stave vytrženia kontaktovaný mimozemskom entitou zvanou Aiwass, ktorá mu pretlmočila Knihu Zákona alebo Liber AL vel Legis, ktorá sa stala základom učenia Thelémy.

Základ Thelémskeho panteónu pochádza z polyteistického náboženstva starého Egypta, a zameriava sa na trojicu rozprávačov v Knihe Zákona, a to Nuit, Hadita a Ra-Hoor-Khuita (Hóra). Theléma je postavená na axióme, že spolu s koncom Starého Aeonu Osirisa, pre ktorý boli typické organizované, netolerantné, xenofóbne a tyranské náboženstvá, prichádza do platnosti i nový etický kódex, ktorý je zhrnuteľný do štyroch slov: "Rob, čo ty chceš" (Do What Thou Wilt). To znamená, že úlohou každého thelémitu je objaviť a vykonávať svoju Pravú Vôľu, t.j. vôľu oslobodenú od kultúrnych, sociálnych, morálnych a egoických potrieb a žiadostí. Filozofia Thelémy taktiež odporúča praktizovanie mágie.

Theléma je vo svojej podstate eklektickým systémom, kombinujúcim múdrosť starého Egypta, hermetizmu, okultizmu, jógy, východného a i západného mysticizmu, a to najmä kabaly, ale i iných systémov (šamanizmus, animizmus, polyteistického pohanstva atď.)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]