Theléma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Theléma je ezoterická a magická duchovná filozofia (niektorými považovaná za náboženstvo), ktorú počiatkom dvadsiateho storočia na základe svojich zjavení vytvoril britský spisovateľ a okultista Aleister Crowley.[1] Bol presvedčený, že je prorokom nového veku, známeho ako Eón Hóra, a to na základe duchovnej skúsenosti, ktorou prešiel v Egypte roku 1904. Podľa jeho tvrdenia bol vtedy v stave vytrženia kontaktovaný duchovnou entitou zvanou Aiwass, ktorá mu pretlmočila Knihu Zákona alebo Liber AL vel Legis, ktorá sa neskôr stala základom učenia thelémy.

Základ thelémskeho panteónu pochádza z polyteistického náboženstva starého Egypta, a zameriava sa na trojicu rozprávačov v Knihe Zákona, a to Nuit, Hadita a Ra-Hoor-Khuita (Hóra). Theléma je postavená na axióme, že spolu s koncom Starého aeonu Osirida, pre ktorý bol typický monoteizmus a pasívny asketizmus, prichádza do platnosti i nový etický kódex, ktorý je postavený na príkaze: "Rob, čo ty chceš" (Do What Thou Wilt). Toto však nie je volaním po prepadnutí svojvôli: úlohou každého thelémitu je objaviť a vykonávať svoju "pravú vôľu", t. j. plne realizovať svoj vnútorný potenciál. Filozofia thelémy taktiež odporúča praktizovanie mágie.

Theléma je vo svojej podstate eklektickým systémom, kombinujúcim učenie starého Egypta, hermetizmu, okultizmu, jógy, východného a i západného mysticizmu, a to najmä kabaly, ale i iných systémov (šamanizmus, animizmus, polyteistického pohanstva atď.)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Theléma
  1. JAHIČ, Sebastián. Theléma Aleistera Crowleyho: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu. prvé. vyd. Zvolen : Sol Noctis, 2021. ISBN 978-80-99977-04-5. S. 632.