Wikipédia:Krčma/Novinky/Archív 2018

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Konzultácia žiadostí na Wikimániu 2018[upraviť zdroj]

Ahojte.

Vo Wikimedii SK tento rok pre riadnych členov poskytujeme špeciálnu službu - konzultáciu žiadostí o štipendium! Ak by ste si radi vypočuli názor ľudí, ktorí už viackrát úspešne dostali štipendium (Jetam2 a moja maličkosť), teraz máte príležitosť. Aby sme mohli skontrolovať všetky žiadosti a vy ste ešte mali čas zapracovať naše odporúčania, pošlite nám svoj text do 18. januára!

Všetky informácie a formulár nájdete na
wmsk:2018/podte-na-wikimaniu-do-juhoafrickej-republiky-stipendia-do-22-januara/

Upozornenie: Táto konzultácia je dobrovoľná činnosť aktivistov Wikimedie SK; je nezávislá od organizátorov Wikimánie. Ak chcete podať žiadosť o štipendium bez konzultácie, postupujte podľa návodu na oficiálnej stránke: wm2018:Scholarships/sk

--KuboF Hromoslav (diskusia) 21:24, 8. január 2018 (UTC)

Slovenský reprezentant na Wikimedickej konferencii 2018[upraviť zdroj]

Wikimedia Conference logo black.svg

Ahojte! V apríli sa bude v Berlíne konať Wiimedická konferencia 2018, čo je vrcholové stretnutie organizovaného wikimedického hnutia. Stretávajú sa tam zástupcovia národných pobočiek, tematických organizácií, skupín používateľov, rôznych výborov, predsedníctva a zamestnancov Nadácie Wikimédia a pozvaní hostia aby diskutovali o súčasnom stave, vývoji, výzvach a príležitostiach hnutia wikimédia, navzájom sa učili a vymieňali si skúsenosti a osvedčené postupy a tiež aby nadväzovali kontakty a prípadné spolupráce. Tento rok (predpokladám, že kvôli strategickej konzultácii) je pozvaný aj 1 reprezentant slovenskej jazykovej komunity (spomedzi ďalších najväčších nezastupovaných komunít - WMSK skoro bola pozvaná ale schválenie za skupinu používateľov je výrazne spomalené kvôli zmene mena, preto píšem až teraz).

Tak vás všetkých pozývam k výberu nášho reprezentanta. (zdôrazňujem, že ide o zástupcu slovenskojazyčnej wikimedickej komunity) V podsekciách dole sa prosím vyjadrite k navrhnutým kandidátom, uveďte svojho kandidáta, prípadne samy kandidujte.

Termín na registrovanie je 15.1. o polnoci, preto navrhujem vyjadrovať sa do 14.1. polnoci. (je mi ľúto, že je to na poslednú chvíľu, ale ako som spomínal, bolo pravdepodobné, že reprezentanta bude vyberať WMSK) --KuboF Hromoslav (diskusia) 21:22, 11. január 2018 (UTC)

Akdar[upraviť zdroj]

Akdar dlhší čas už zastáva vysokú funkciu vo Wikimedii SK a uviedla, že v tom plánuje aj naďalej. Zatiaľ má však málo priamych medzinárodných skúseností a známostí - viaceré skúsenosti sú sprostredkované, čo však ponúka výrazne nižšiu kvalitu. Účasť na konferencii jej pomôže zaradiť si svoje skúsenosti so slovenským wikimedickým hnutím do širších perspektív (aby človek naozaj pochopil svoju oblasť pôsobnosti potrebuje sa nad ňu povzniesť), vylepšiť schopnosti nutné pre organizačnú prácu (špeciálne, pred konferenciou sú organizované "Dni učenia sa"), nazbierať kontakty s novými ľuďmi a inšpirovať (a "pooptimizmovať") sa od nich. Rovnako obohatí ostatných účastníkov svojimi perspektívami a skúsenosťami. Vďaka tomuto všetkému bude môcť lepšie zastávať svoju funkciu podpredsedníčky Wikimedie SK a tak pomáhať s rozvojom slovenskej Wikipédie a celej komunity. --KuboF Hromoslav (diskusia) 21:22, 11. január 2018 (UTC)

 1. Symbol support vote.svg Za Akdar má moju plnú osobnú podporu! --KuboF Hromoslav (diskusia) 21:22, 11. január 2018 (UTC)
 2. Symbol support vote.svg Za Akdar má aj moju podporu.--Jetam2 (diskusia) 21:41, 11. január 2018 (UTC)
 3. Symbol support vote.svg Za --Lalina (diskusia) 22:09, 11. január 2018 (UTC)
 4. Symbol support vote.svg Za Pe3kZA 12:04, 12. január 2018 (UTC)
 5. Symbol support vote.svg Za Akdar (diskusia) 18:06, 12. január 2018 (UTC)
 6. Symbol support vote.svg Za--Luppus (diskusia) 18:31, 12. január 2018 (UTC)
 7. Symbol support vote.svg Za Dúfam, že to pomôže v rozvíjaní aktivít Slovenskej Wikimédie vo svete redaktorov Slovenskej Wikipédie. Lebo zatiaľ vidím chabú prepojenosť teórie s praxou. Patrne hlavne v dôsledku nedostatku času kompetentných.--Pelex (diskusia) 19:15, 12. január 2018 (UTC)

Ďakujem za vám všetkým za prejavenú dôveru a aj vyslovenú kritiku. Cením si to. S vedomosťami ktoré získam budem i naďalej usilovať o viac akcii, ktorými Slovenská Wikimédia zasiahne do sveta redaktorov Slovenskej Wikipédie, a naopak sveta redaktorov Wikipédie do sveta aktivistov z WMSK. Akdar (diskusia) 20:20, 12. január 2018 (UTC)

Nedá mi to... Pelex, myslím, že tvoja poznámka nie je úplne na mieste. Je síce pravda, že aktivít by mohlo byť viacej, ale Akdar je jedna z najzanietenejších a nielen z časového hľadiska. Pripomínam, že dvere sú otvorené a roboty sa môžeš chytiť tiež.--Jetam2 (diskusia) 21:33, 12. január 2018 (UTC)
Pelex, vďaka za názor a usmernenie! Za seba môžem povedať, že vo Wikimedii SK, keď priamo podporujeme projekty, tak je to skoro vždy len Wikipédia a Commons. Napr. ja by som rád viac podporil aj Wikizdroje a Wikiúdaje a tiež rusínske projekty (tam hlavne Wikizdroje a Commons - nahrávky výslovnosti slov a textov z Wikizdrojov), ale ako si správne uviedol, náš čas je obmedzený. Čo sa týka príspevku konferencie k takejto činnosti, tak to vidím dobre, lebo veci, ktoré sa tam Akdar naučí je pomôžu ľahšie začať a efektívnejšie spravovať prácu. Aj preto som tak presadzoval účasť na Wikimánii 2018 (u viacerých aj priamo osobne) a navrhujem aby na Wikimedické stretnutie Strednej a Východnej Európy 2018 išlo viacero aktivistov a členov komunity - chce sa niekto naučiť niečo nové o wikimedickej práci, či už online alebo organizačne? Dajte nám vedieť! --KuboF Hromoslav (diskusia) 15:49, 30. január 2018 (UTC)

Wikimédia SK[upraviť zdroj]

Vnímaniu WMSK dosť nepomáha spôsob komunikácie (veľmi často len ticho, či už na návrhy alebo otázky a reakcie k postom tu na wiki), bizarný aktivistický newspeak ako v tomto prípade („širšie perspektívy“, „povznášanie“, „pooptimalizovávanie“, „rozvíjanie komunít“), atď. Z môjho pohľadu (optikou takýchto výstupov) veľmi divná organizácia, minimálne komunikačne. Tým ale nechcem znevážiť reálnu robotu zúčastnených – či už redaktorskú tu na skwiki alebo organizačnú (tzn. súťaže; iné výstupy moc neregistrujem). Divný dojem ale zostáva. --Teslaton (diskusia) 21:43, 12. január 2018 (UTC)
Vďaka za pripomienky Teslaton, osobne si cením, že nám ich stále poskytuješ, tým skôr, že si jeden z mála! O komunikácii vieme, žiaľ toto je dlhodobejší problém, ktorý sa rôzne snažíme riešiť s rôznymi výsledkami. Tým sa nevyhováram, proste toto je naša slabá stránka. Osobne to vidím tak, že bez ďalšieho človeka, ktorý by sa staral o komunikáciu WMSK-komunita sa to veľmi nepohne. Dobrá správa je, že k takémuto riešeniu komunita môže prispieť ;-) Čo sa týka newspeeku, nevravím, že pre niekoho neznie bizarne, ale ak ťa zaujíma jeho pôvod tak to je systémové myslenie, integrálna teória a vývojová psychológia. Napr. niekedy hovorím mierne metaforicky, ako s tým povznášaním sa. Prirovnával som prácu v jednej organizácii k prechádzaniu sa ulicami mesta, kde sa človek dokáže po istom čase vyznať. Ak však nasadne do balóna a pozrie sa na mesto z výšky 2 km ("povznesie sa"), bude mesto vidieť z úplne inej perspektívy a lepšie ho pochopí. To je jeden zo spôsobov ako myslím, avšak v slovenčine na také vyjadrovanie sa nie sme veľmi zvyknutí... --KuboF Hromoslav (diskusia) 16:06, 30. január 2018 (UTC)
Nuž, nedá sa povedať, že by som nechápala rozpaky komunity nad fungovaním našej Wikimedie. Mňa situácia dlhodobo frustruje, pretože vidím obrovský potenciál toho projektu a dobre si uvedomujem ako je málo tento potenciál naplnený. Myslím, že za predsedníctvo môžem smelo prehlásiť, že robíme čo je v našich silách a možnostiach a viem, že s niektorými vecami trochu viazneme, ako je spominaná komunikácia. Nebudem sa vyhovárať na čas. Je to bolestná skutočnosť a myslím, že satirické pripomienky nie sú na mieste. Situácia vo Wikimédii SK podľa mňa celkom reálne odráža záujem redaktorov Wikipédie o jej existenciu a fungovanie. Vidieť to i pri diskusii a účasti na akciách.Pred nedávnom som sa pýtala v krčme, čo redakori Wikipédie chcú od Wikimedie, resp. aké aktivity, projekty by uvítali a pod. Pýtala som sa tuším i na hodnotenie. Reakcia prišla iba od Teslatona a to v strohých bodoch požiadaviek. Tým sa to utlo. Pri súťažiach redaktori Wikipédie pomôžu, vyzdvihnem LacoR, Teslaton, Gepedito a ďalší, za čo sme vám naozaj vďační, ale tým to viac menej hasne, s výnimkou jednej redaktorky, ktorá sa pravidelne a poctivo stará o FB stránku. Keď sme pri záujme koľko z vás prišlo na osobné stretnutie? Kedy ste boli naposledy pozrieť na Valné? V novembri bolo wiki stretko v Blave, prišiel až jeden redaktor, ten istý ktorý bol predtým na wiki edite Opravme rakovinu. Na Opravme rakovinu bola možnosť prísť, bolo to vysoko cenené, konalo sa to cez víkend a všetko bolo zapezpečené, cesta tam a späť, prípadne ubytko preplatené, tak v čom bol problém? V Smečku bolo info, na facebooku, neviem či dokonca nebol aj banner tu na wiki a dosť sme to propagovali a aj dosť s predstihom. Prišlo nejakých 30 ľudí, lekárov, novinárov, laikov. Z redaktorov z wikipédie sme tam boli 3-4 z toho dvaja členovia wikimedie, prečo? Ak v komunite sú rozpačité pocity voči Wikimédii, ja cítim podobné rozpaky voči komunite. Ak sa porovnáme s českou Wikimediou sú to až smutne zarážajúce rozdiely. Tam ľudia idú a chcú pracovať, chcú byť členmi, hoci i pasívnymi, lebo meno WMČR má švih. Chlapík na českej konfere mi otvorene povedal, že bude radšej členom WMČR aj keď tam nič nerobí. Keď som mu povedala, že u nás je kde sa realizovať, zmĺkol a ani sa mi už neozval. WMČR pôsobí na univerzitách, tu sa k práci na Wikipédii akademici takmer boja priznať. Nerobím si ilúzie, že sa švihne nejakým prútikom a bude všetko ok. Treba na tom makať. Aj u nás je možné aby WMSK bola schopnou organizáciou ktorá má meno, ale treba aby bol o to bol ozaj záujem zo zainteresovaných strán.Akdar (diskusia) 11:22, 15. január 2018 (UTC)

Čo tak súťaž WikiJar 2018? Hľadáme hlavného organizátora[upraviť zdroj]

CEE Spring Logo CEE-t2.svg

Zdravím komunita! Pamätáte na súťaž WikiJar SVE, ktorú sme tu mali v 2015 a 2016? Vo Wikimedii SK ju radi podporíme aj tohto roku, akurát pre ňu zatiaľ nemáme organizátora. To je tak trochu problém, lebo bez novej posily tá súťaž nebude. Súťaž (medzinárodne) začína 21. marca, organizátora hľadáme do 28.2.2018.

Pýtaš sa, čo by si robil? Ako hlavný organizátor budeš zodpovedný za celkovú organizáciu súťaže. V praxi teda hlavne za vytvorenie a vedenie tímu ďalších dobrovoľníkov, ktorí vykonajú rôzne podúlohy. Do tímu odporúčame roly:

 • porotcovia;
 • technik (v prostredí Wikipédie / MediaWiki);
 • informátor komunity;
 • informátor verejnosti;
 • pokladník;
 • prípadne ďalšie.

Samozrejme, jeden človek môže zastávať viacero rolí a jedna rola môže byť prípadne rozdelená viacerým ľuďom. Záleží na tom aký tím si zostavíš. Pochopiteľne, ako skúsení aktivisti ti budeme stále k dispozícii na konzultácie a tiež pomôžeme prakticky.

Pred začiatkom súťaže sa s tebou, ako predsedníctvo Wikimedie SK, porozprávame o súťaži aby sme mali všetci jasnú a tú istú predstavu tak o súťaži samotnej ako aj o jej priebehu. Dohodneme hlavne ciele, zameranie, rozpočet a časový plán súťaže; tiež si vyjasníme prípadné nejasné časti. Pri plánovaní obzvlášť oceníme ochotu skúsiť nové veci (napríklad súťaž na slovenských Wikicestách alebo rusínskej Wikipédii) a tvoje vlastné nápady!

Súťažou pomôžeš s rozšírením a skvalitnením slovenskej Wikipédie v oblasti, v ktorej má zatiaľ medzery. Vďaka tomu dáš celému Slovensku možnosť lepšie spoznať svojich geografických susedov (blízkych aj trochu vzdialenejších) a rozšíriť si svoje obzory o nové kultúry. Zároveň upozorníš verejnosť, že aj oni samotní môžu Wikipédiu upravovať – pre mnohých to rozhodne bude prekvapenie!

Pri organizovaní sa zlepšíš vo vedení malého tímu a v mnohých schopnostiach, ktoré na to budeš potrebovať, napr. vodcovstvo, motivácia, komunikácia, správa času a financií apod. Organizovanie takejto súťaže je pomerne jednoduchý spôsob ako vstúpiť do Wikimedie SK, kde sa staneš členom prijímajúcej komunity ľudí nadšených zo šírenia vzdelanosti a ktorej smerovanie budeš môcť aj ty sám ovplyvniť. Ako aktivistovi ti vieme zabezpečiť rôzne ďalšie vzdelávanie a školenia, hlavne na zahraničných stretnutiach s ostatnými wikimediánmi; predovšetkým ak o ne sám požiadaš. Ako aktivista ľahšie dostaneš štipendium na Wikimániu (tento rok je v Južnej Afrike). Po ukončení súťaže sa s tebou radi porozprávame aby si si lepšie uvedomil čo všetko si sa naučil. Na požiadanie ti vystavíme dobrovoľnícke potvrdenie.

Zaujala ťa naša ponuka? Napíš nám najlepšie hneď, najneskôr však do 28.2.2018 na info@wikimedia.sk, mne mailom alebo sem v diskusii a stručne uveď prečo chceš WikiJar organizovať práve ty! Z Wikimedie SK súťaž radi podporíme ale treba hlavného hýbateľa a zabezpečovateľa, inak na súťaž môžme zabudnúť. --KuboF Hromoslav (diskusia) 18:37, 7. február 2018 (UTC)

Galicia 15 - 15 Challenge[upraviť zdroj]

Mapa de Galiza con bandeira.svg

Wikipedia:Galicia 15 - 15 Challenge is a public writing competition which will improve improve and translate this list of 15 really important articles into as many languages as possible. Everybody can help in any language to collaborate on writing and/or translating articles related to Galicia. To participate you just need to sign up here. Thank you very much.--Breogan2008 (diskusia) 14:35, 12. marec 2018 (UTC)