Západ (Trenčín)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Západ je rozlohou najväčšia mestská časť Trenčína. Leží na celom pravom brehu rieky Váh na prietoku mestom. Samotná časť je ešte rozčlenená na nasledujúce časti:

Väčšina jej častí, boli pôvodne samostatnými obcami, ktoré boli k mestu pričlenené v priebehu 2. polovice 20. storočia, po výstavbe betónového cestného mosta.

Je tu koncentrovaná významná časť priemyslu mesta, v súčasnosti je vo výstavbe trenčiansky priemyselný park, sídlo tu majú firmy ako Old Herold, Ozeta, VOD-EKO, NAZA či mäsovýroba Ilavský, sídli tu tiež SAD Trenčín, ktorá zabezpečuje prímestskú dopravu v okrese. V mestskej časti je kompletná občianska vybavenosť, sídlia tu školy, nákupné strediská, zastúpené sú tu aj iné služby- kaderníctva, zdravotné strediská, kultúrne domy. V časti Zlatovce sídli tzv. Detské mestečko, prvé zariadenie náhradnej výchovy rodinného typu v bývalom Československu.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Mestská časť má výhodnú dopravnú polohu zabezpečenú diaľničným privádzačom diaľnice D1, mestskou časťou ide aj prieťah štátnej cesty I/61 a II/507. So zvyškom mesta ju spájajú dva cestné a jeden železničný most. V súčasnosti sa stavia druhý železničný most, ktorý by mal nahradiť pôvodný.

V mestskej časti je železničná stanica Zlatovce, depo tu má SAD Trenčín.

Súradnice: 48°53′53″S 18°01′20″V / 48,897985°S 18,022299°V / 48.897985; 18.022299