Opátstvo svätého Hyppolita na Zobore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 19:09, 25. november 2013, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) (Revízia 5656812 používateľa 78.98.172.65 (diskusia) bola vrátená)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zoborský benediktínsky kláštor bol najpravdepodobnejšie založený v roku 880, keď vzniklo Nitrianske biskupstvo, ktorého prvým biskupom bol pôvodne benediktínsky mních Wiching.

Legenda spomína prvého známeho zoborského opáta po veľkomoravskom a preduhorskom období. Z Poľska mal prísť muž menom Svorad, ktorý dostal mníšsky odev od opáta Filipa, ktorého kláštor, nazývaný sobor (monasterium, zobor nominatum), bol vybudovaný v nitrianskom chotári k úcte sv. Hippolyta.

V Zoborskom benediktínskom kláštore vznikli z poverenia uhorského kráľa Kolomana Zoborské listiny, sú to dva najstaršie zachované listinné originály z územia Slovenska z r. 1111 a 1113.

Benediktínski mnísi pôsobili v kláštore až do roku 1468. Koncom 17. storočia zriadil na tomto mieste nitriansky biskup Blažej Jaklin nový kláštor pre kamaldulský rád. Medzi mníchmi v kláštore pôsobil aj jazykovedec, autor latinsko-slovenského slovníka Romuald Hadbavný. Kláštor nechal zrušiť cisár Jozef II. v roku 1782.

Externé odkazy