Jeruzalem: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 335 bajtov ,  pred 1 rokom
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Izraeli v roku 1980 zákonom vyhlásil Jeruzalem za svoje hlavné mesto - je sídlom vlády, prezidenta, vládnych úradov, najvyššieho súdu a parlamentu. OSN a väčšina krajín však tento zákon neuznáva a považuje za hlavné mesto [[Tel Aviv-Jafo]]. Palestínska autonómia požaduje Východný Jeruzalem za hlavné mesto plánovaného palestínskeho štátu.
 
Jeruzalem vznikol na dvoch výšinách. Na východnej stál chrámový okrsok a v jej južnej časti vŕšok [[Ófel]] ([[Ofel]]), na západnej výšine stál [[Sion]] ([[Cion]]). Dnes je Sion posvätný pahorok v meste.
 
V srdci Jeruzalema sa nachádza hradbami ohradené ''Staré mesto'' ležiace vo výške 800 metrov nad morom. Staré mesto má štyri štvrte: židovskú, moslimskú, kresťanskú a arménsku.
 
==Najstaršie časti ==
Jeruzalem vznikol na dvoch vyvýšeninách - západnej a východnej. Pôvodne, t.j. odpradávna, bola osídlená len východná; v jej severnej časti bol chrámový okrsok ([[Chrámová hora]]), v strednej časti bol vŕšok [[Ófel]] (dnes [[Ofel]]) a v južnej časti stálo [[Dávidovo mesto]]. Západná vyvýšenina bola osídlená až asi od 8. stor. pred Kr. Názvom [[Sion]] (dnes [[Cion]]) sa pôvodne označovalo Dávidovo mesto, neskôr Chrámová hora a od raného stredoveku južná časť západnej vyvýšeniny.
 
== Dejiny ==

Navigačné menu