A-004

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Test únikového systému lode Apollo A-004
Údaje o misii
Názov misie: Test únikového systému lode Apollo A-004
Nosná raketa:Little Joe II
Posádka:bez posádky
Kozmodróm (rampa):White Sands Missile Range (LC 36)
Štart: 20. január 1966
Pristátie: 20. január 1966
Trvanie: 6 min 50 s
Počet obehov:suborbitálny
Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
Pad Abort Test-2

A-004 bol šiesty a posledný test únikového systému kozmickej lode Apollo. Test prebehol 20. januára 1966 o 15:17 UTC na základni White Sands Missile Range v Novom Mexiku. Pre vynesenie kozmickej lode Apollo bola opäť použitá raketa Little Joe II, pre ktorú to bol posledný let a už nikdy nebola použitá. Servisný a veliteľský modul Apollo už neboli makety, ale prvé produkčné kusy série Block I. Raketa bola pre tento test vybavené štyrmi motormi na tuhé palivá Algol a piatimi motormi Recruit.

Úlohy testu[upraviť | upraviť zdroj]

Raketa Little Joe II pri teste A-004

Hlavnou úlohou bolo overiť schopnosť únikového systému stabilizovať a správne orientovať veliteľský modul pri rýchlom prevaľovaní (rotácie vo všetkých osiach). Druhou úlohou bolo overiť tuhosť konštrukcie veliteľského modulu, ktorý bol zaťažený na hranici konštrukčných možností. Raketa Little Joe II bola vybavená rovnakou navádzacou sústavou ako pri teste A-003, reaktívny ovládací systém bol však odpojený. Na rádiový pokyn bola schopná rýchlo zvýšiť svoj náklon a iniciovať tak prevaľovanie modulu.

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Štart bol niekoľkokrát odložený pre technické problémy a zlé počasie. Raketa napokon odštartovala 20. januára o 15:17 UTC. Let prebiehal hladko a po dosiahnutí požadovanej výšky a rýchlosti bol vydaný pokyn na vykonanie pozdĺžneho náklonu. Únikový systém sa automaticky aktivoval o 2,9 sekúnd neskôr. Takmer okamžite po oddelení, sa veliteľský modul začal prevaľovať, vrcholné hodnoty dosahovali uhlové rýchlosti až 70 °/s okolo pozdĺžnej osi a až 160 °/s okolo zvyšných dvoch. Aerodynamické plochy (Canards) pracovali správne a po štyroch pretočeniach sa im podarilo stabilizovať a zorientovať modul zadným tepelným štítom vpred, presne ako bolo naplánované. Modul dosiahol maximálnu výšku 28,3 kilometra a dopadol 34,6 kilometrov od štartovacej rampy. Všetky systémy pracovali správne a test bol kompletne úspešný.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku A-004 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).