Apollo 4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Apollo 4
Znak misie
Apollo program insignia.png
Údaje o misii
Názov misie Apollo 4
Nosná raketa: Saturn V
Posádka: bez posádky
Kozmodróm (rampa): Cape Canaveral Air Force Station (LC 39)
Štart: 9. november 1967
12:00:01 UTC
Pristátie: 9. november 1967
20:37:00 UTC
Trvanie: 8 hod. 36 min. 9 sek.
Počet obehov: 3
Apogeum: 188 km
Perigeum: 183 km
Doba obehu: ~88 minút
Inklinácia: 32,6°
Hmotnosť: 13 381 kg
Navigácia
Predchádzajúca misia Nasledujúca misia
Apollo 1 patch.png Apollo 1 LM1 embr original.jpg Apollo 5

Pozri aj Kozmonautický portál

Apollo 4 bola misia programu Apollo a prvý let rakety Saturn V.

Ciele misie[upraviť | upraviť zdroj]

Štart Apolla 4

Desať mesiacov po tragickej smrti kozmonautov v Apolle 1 pred jeho štartom z rampy LC 34 na Cape Canaveral Air Force Station bola vyslaná prvá loď bez posádky na obežnú dráhu Zeme. Pri tomto lete sa prvýkrát vyskúšala raketa Saturn V a tepelný štít kozmickej lode Apollo pri vstupe do atmosféry druhou kozmickou rýchlosťou. Okrem tejto hlavnej úlohy sa preverila činnosť riadiaceho strediska v Houstone v spolupráci s ďalšími sledovacími stanicami a loďami na oceáne.

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Najsilnejšia nosná raketa USA všetkých čias, 111 metrov vysoký Saturn V o hmotnosti 2700 ton odštartoval na Floride z štartovacej rampy LC 34 na Cape Canaveral Air Force Station. Na špičke rakety bola inštalovaná loď Apollo 4 i s maketou mesačnej sekcie lunárneho modulu, vnútri lode však kozmonauti neboli. Čoskoro komplex dosiahol predpísanú orbitálnu dráhu okolo Zeme. Všetky tri stupne pracovali dobre, teda s požadovaným výkonom a tiež sa jeden po druhom po vyhorení od Apolla odpojili. Priebeh letu monitorovala aj nová sledovacia loď USS Vanguard. Po 8 hodinách sa na povel z riadiaceho strediska letov v Houstone začala zostupová fáza, počas ktorej sa loď od zvyškov rakety oddelila (vo výške cca 18 200 km) a pristála s pomocou troch padákov na hladine Tichého oceánu necelých 10 km od čakajúcej lietadlovej lode USS Bennington, kam bola následne dopravená.

Let bol vyhodnotený NASA ako veľmi úspešný aj napriek viacerým drobným závadám.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • BENSON, Charles D.; FAHERTY, William B.. Moonport: A History of Apollo Launch Facilities and Operations. [s.l.] : NASA, 1978. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]