A-002

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Test únikového systému lode Apollo A-002
Údaje o misii
Názov misie: Test únikového systému lode Apollo A-002
Nosná raketa:Little Joe II
Posádka:bez posádky
Kozmodróm (rampa):White Sands Missile Range (LC 36)
Štart: 8. december 1964
Pristátie: 8. december 1964
Trvanie: 7 min 23 s
Počet obehov:suborbitálny let
Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
A-001A-003

A-002 bol tretí test únikového systému kozmickej lode Apollo. Test mal preveriť bezpečnosť únikového systému na hranici maximálnej výšky, pre ktorú bol navrhnutý. Štart sa uskutočnil 8. decembra 1964 na odpaľovacom komplexe 36 základne White Sands Missile Range.

Úlohy misie[upraviť | upraviť zdroj]

Little Joe II na odpaľovacie rampe

Úlohou testu bolo preveriť použiteľnosť únikového systému v oblasti transsonických rýchlostí (0,8 - 1,3 Ma pozri Machovo číslo), keď je pôsobením dynamického tlaku kozmická loď namáhaná najviac a zároveň sa mala overiť funkčnosť systému na hranici konštrukčných možností. Trajektória rakety bola zvolená tak, aby verne kopírovala zamýšľaný letový profil budúcej rakety Saturn. Oproti predchádzajúcemu testu A-001 mala nosná raketa Little Joe II rozdielnu konfiguráciu motorov, dva motory Algol a štvoricu rakiet Recruit. Raketa tiež obsahovala riadiaci systém a meracie prístroje. Únikový systém bol tiež zmenený, aerodynamické riadiace plochy boli pozmenené a bol pridaný kryt, ktorý chránil veliteľský modul pred výstupom plynov z motorov vo veži únikového systému. Padákový systém bol taktiež upravený a novo disponoval dvojitým stabilizačným padákom.

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Raketa odštartovala 8. decembra 1964 o 15:00 UTC zapálením všetkých šiestich motorov naraz. Test únikového systému sa mal uskutočniť v bode dráhy, kde sa očakávajú najsilnejšie účinky dynamického tlaku. Tento bod bol vypočítaný na základe reálne nameraných hodnôt okamžitého dynamického tlaku a Machovho čísla, ale kvôli chybe pri dosadzovaní konštánt pri kalkuláciu meteorologických údajov, bol systém odpálení o 2,4 sekundy skôr. Po zážihu únikového systému sa kabína štyrikrát prevalila, potom ju aerodynamické ovládacie plochy stabilizovali do pozície zadným tepelným štítom dopredu. Barometrické snímače vo výške 7163 metrov aktivovali pristávacie procedúry a kabína sa zniesla na troch hlavných padákoch a hladko dosadla do púšte Nového Mexika. Hoci nebola dosiahnutá požadovaná výška pre odpálenie, konečný dynamický tlak bol vyšší ako sa očakávalo a systém tak preukázal svoju funkčnosť pri extrémnych podmienkach. Jediné zlyhanie sa prejavilo u krytu výstupných plynov motorov únikového systému, ktorý nevydržal podmienky testu a odtrhol sa.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku A-002 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).