Gordon Cooper

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Leroy Gordon Cooper)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
L. Gordon Cooper, Jr.
astronaut NASA
Gordon Cooper v roku 1964
Gordon Cooper v roku 1964
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 6. marec 1927
Shawnee, Oklahoma, USA
Úmrtie 4. október 2004 (77 rokov)
Ventura, Kalifornia, USA
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť plukovník, USAF
Čas vo vesmíre 9 dní, 9 hodín, 14 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie Mercury-Atlas 9, Gemini 5
Znaky misií Faith 7 insignia.jpg Gemini-5-logo.png
Kozmonaut do 31. júla 1970

Leroy Gordon „Gordo“ Cooper, Jr. (* 6. marec 1927, Shawnee, Oklahoma, USA – † 4. október 2004, Ventura, Kalifornia) bol jeden z prvých siedmich amerických astronautov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Základnú školu vychodil v rodnom meste. Otec bol plukovníkom vojenského letectva a pod jeho vplyvom Leroy už v 16 rokoch získal oprávnenie pilotovať lietadlá. V roku 1945 bol vo svojich 18 rokoch povolaný k vojenskému námorníctvu. Určitý čas bol príslušníkom čestnej gardy prezidenta USA vo Washingtone. Zanedlho z námorníctva v hodnosti poručíka odišiel na univerzitu na Havaji, kde vydržal tri roky (1946-1949). Požiadal o prijatie k vojenskému letectvu a konečne si splnil sen, mohol lietať. Po zaškolení bol štyri roky nasadený ako pilot reaktívneho lietadla v posádke pri Mníchove, vo vtedajšej NSR. V Nemecku sa oženil a mal dve dcéry. Potom bol odvelený naspäť do USA, na leteckú akadémiu v Ohiu, základňa Edwards. Školu opustil s diplomom inžiniera aerodynamiky. Namiesto úlohy testovacieho pilota sa zanedlho stal posledným členom prvej skupiny kozmonautov pre program Mercury.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Cooper a Conrad na lietadlovej lodi Lake Champlain po ukončení letu Gemini 5

V kozmickej lodi Faith 7 odštartoval z mysu Canaveral ako posledný let programu Mercury. Let s množstvom porúch trval 34 hodín, počas nich absolvoval 22 obletov Zeme a pristál na hladine Tichého oceánu.

Po druhýkrát letel v lodi Gemini 5 spoločne s kozmonautom Charlesom Conradom v lete roku 1965. Štart z rovnakého miesta, pristátie v Atlantiku, trvanie letu 190 hodín. Časť programu bola určená ministerstvom obrany.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Bol vymenovaný za veliteľa záložnej posádky pre Gemini 12 a tiež Apollo 10. Plukovník Cooper v roku 1970 opustil ako NASA, tak aj vojenské námorníctvo a založil na Floride Gordon Cooper Associated. V roku 1978 sa stal viceprezidentom výskumu a vývoja spoločnosti WED Enterprisec v Glendale v Kalifornii. Zamestnanie za svoj život zmenil viac ako 20 krát. Rozviedol sa, mal celkom štyri deti. Zomrel vo veku 77 rokov po zlyhaní srdca vo svojom dome v Kalifornii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladateľstvo Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]