Slovenská autobusová doprava Žilina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenská autobusová doprava Žilina
Právna formaakciová spoločnosť
OdvetvieDoprava
Založená1. októbra 2002 ako Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť
SídloKošická 2, Žilina, Slovensko
VedeniePeter Pobeha – generálny riaditeľ[1]
Územný rozsahRegionálna doprava:
Žilinský samosprávny kraj
Webová stránkawww.sadza.sk

Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť skrátene SAD Žilina, a. s. je autobusový dopravca zabezpečujúci hromadnú dopravu osôb v okresoch Žilina, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Martin a Turčianske Teplice. Dopravca akceptuje dopravné karty aj iných dopravcov zapojených v projekte Slovenský dopravný pas.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podnik sa osamostatnil pod názvom „Československá automobilová doprava, štátny podnik Žilina“ v roku 1991 odčlenením od podniku „Československá automobilová doprava, štátny podnik Banská Bystrica“. Po vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 zmenil podnik názov na „Slovenská automobilová doprava, štátny podnik Žilina“ a v roku 1994 na „Slovenská autobusová doprava, štátny podnik Žilina“. V roku 1999 bol zlúčený s podnikmi SAD v Čadci, Martine, Kysuckom Novom Meste a Turzovke. V roku 2002 bol podnik sprivatizovaný, vznikla „Slovenská autobusová doprava Žilina, akciová spoločnosť“.[2]

Predmet činnosti[upraviť | upraviť zdroj]

SAD Žilina, a. s. zabezpečuje prímestskú dopravu v okresoch svojej pôsobnosti. V mestách Martin, Vrútky, Čadca a Kysucké Nové Mesto prevádzkuje linky MHD. Okrem toho zaisťuje aj linky diaľkovej dopravy do Komárna[3] a Štúrova (linka do Štúrova chodí len cez letné prázdniny)[4] a medzinárodné spoje v prihraničných oblastiach a na trase ŽilinaBrno[5]. Dávnejšie spoločnosť zabezpečovala aj diaľkové linky do Bratislavy a Košíc, ale tie zrušila.

Vozidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]