Tunel Soroška

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tunel Soroška
tunel rýchlostnej cesty
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický kraj
Cesta Rožňava - Jablonov nad Turňou
Prechod cez pohorie Slovenský kras
Súradnice 48°37′9″S 20°37′47″V / 48,61917°S 20,62972°V / 48.61917; 20.62972
Dĺžka 4 280 m
Počet tubusov 1 tunelová rúra + 1 úniková štôlňa
Začiatok výstavby tunela po roku 2030
Poloha tunela v rámci Slovenska
Poloha tunela v rámci Slovenska
Poloha tunela v rámci Slovenska
Poloha v rámci Košického kraja
Poloha v rámci Košického kraja
Poloha v rámci Košického kraja
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Tunel Soroška je plánovaný tunel na rýchlostnej ceste R2 na úseku RožňavaJablonov nad Turňou s dĺžkou 14,1 km v Košickom kraji. Tunel povedie popod Jablonovské sedlo v Slovenskom krase. Dokumentácia na územné rozhodnutie pre tento úsek diaľnice bola spracovaná v roku 2013. V tomto stupni bol tunel Soroška riešený ako dvojrúrový, kategórie 2T-8,0 m. Na základe následného rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR je dokumentácia na stavebné povolenie spracovaná pre jednorúrový tunel kategórie T-8,0 so separátnou únikovou štôlňou. Celková dĺžka tunela je 4248 m. Tunel okrem portálových častí bude budovaný s medzistropom. V rámci bezpečnostno-stavebných úprav je navrhnutých 17 priečnych prepojení vo vzdialenosti max. 250 m a 5 obojstranných núdzových zálivov vo vzdialenosti max. 750 m. V decembri 2019 bola vyhlásená súťaž na zhotoviteľa celého úseku Rožňava - Jablonov nad Turňou, vrátane tunela Soroška. Pôvodný predpoklad vyhlásenia víťaza, podpis zmluvy a zahájenie výstavby bol v rokoch 2020 až 2021, doba výstavby mala byť 5 rokov. Daný úsek vrátane tunela mal byť realizovaný v polovičnom profile. V lete 2020 minister dopravy oznámil, že s výstavbou tunela sa nateraz nepočíta. NDS má hľadať možnosti zrušenia stále prebiehajúcej súťaže na zhotoviteľa. Zrušenie súťaže na zhotoviteľa je prípustné iba zo zákonom stanovených príčin, ktoré má NDS podľa ministra hľadať. NDS zrušila súťaž 8.7.2020, príčinou má byť zle pripravený projekt, absencia stavebného povolenia a neschopnosť NDS odpovedať na otázky uchádzačov bez nutnosti úplného prepracovania súťažných podkladov. Zrušenie súťaže zo sebou nesie významné riziko súdnych sporov uchádzačov zo štátom o náhradu škody. Aktuálny predpoklad zahájenia výstavby je po roku 2030.[1][2][3][4][5][6]

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

V prvej etape bude postavená jedna (ľavá) tunelová rúra kategórie T-8. V mieste plánovanej pravej tunelovej rúry bude v prvej etape postavená úniková štôlňa. Tento návrh je v súlade s návrhom celej rýchlostnej cesty, ktorá je naprojektovaná v polovičnom profile, s jednou tunelovou rúrou v ľavom jazdnom páse. Tunelová rúra bude mať štandardné usporiadanie so šírkou únikových chodníkov 1,0 m. Prvých 200 m a posledných 300 m v smere staničenia je navrhnutých bez medzistropu pre umiestnenie prúdových ventilátorov. Geometria tunela je v týchto úsekoch rovnaká ako v časti s medzistropom. Dôvodom je požadovaná veľkosť prúdových ventilátorov (priemer obežného kolesa 1,5 m) a z toho vyplývajúca požadovaná stavebná výška 2,1 m. V tuneli je navrhnutých 5 núdzových zálivov. Všetky sú riešené ako obojstranné. Vzhľadom na veľmi rozdielne geotechnické kategórie zastihnuté v trase tunela je navrhnutých 5 vystrojovacích tried. Tunel bude razený s protiklenbou (portálové úseky a miesta s najmenej kvalitnými horninami v trase) aj bez protiklenby. Pre razenie zálivov, ktoré reprezentujú 6% dĺžky tunela, sú navrhnuté dve vystrojovacie triedy. Rozsah vystrojovacích tried je determinovaný znalosťou horninového prostredia, ktorá vyplýva z inžinierskogeologického a hydrogeologického prieskumu. Vzhľadom na topografiu územia je možnosť ďalšieho geologického prieskumu z povrchu veľmi limitovaná. Preto sa projektant zhoduje so závermi inžinierskogeologického prieskumu a síce odporučené využitie únikovej štôlne ako prieskumného diela pred začatím raziacich prác v severnej tunelovej rúre. Vetracia šachta v hlboká 239 metrov bude v tuneli slúžiť na odvod dymu z tunela počas požiaru alebo kongescie. Počas bežného prevádzkového vetrania nebude šachta využívaná. Tým dôjde k minimalizácii environmentálnych dopadov, keďže šachta je vyústená v chránenom území NATURA 2000. Šachta bude spojená s medzistropom tunelovej rúry pomocou horizontálneho vetracieho prepojenia dĺžky 67,5 m. Vetrací systém je navrhnutý s bodovým odsávaním cez vetracie klapky. Očakávaná intenzita dopravy je relatívne nízka a nedosahuje takú úroveň, aby bolo potrebné dopĺňanie čerstvého vzduchu do tunela. Najvhodnejší vetrací systém pre tunel Soroška je tak kombinácia pozdĺžneho vetrania s bodovým odsávaním.[5][4][3]

Úniková štôlňa[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie došlo k významnej zmene technického riešenia a tunel je novonavrhnutý iba ako jednorúrový s obojsmernou prevádzkou. Táto skutočnosť vyžaduje realizáciu únikovej štôlne, ktorá bude vyrazená v trase druhej (pravej) tunelovej rúry. V zmysle STN 73 7507 má úniková štôlňa slúžiť ako únikový koridor pre peších. Na základe tejto požiadavky bol navrhnutý gabarit rozmerov 2,0 x 2,4 m. Priestor je vyhovujúci aj pre občasný pojazd obslužnej techniky. Ostenie štôlne je navrhnuté dvojpláštové a to primárne a sekundárne. Tým je zaručená stabilita únikovej štôlne počas celej životnosti tunela. Úniková štôlňa má samostatný systém odvedenia drenážnych vôd, pretože je umiestnená nižšie ako ľavá tunelová rúra.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A.S, Petit Press. Národná diaľničná zrušila verejné obstarávanie na R2 s tunelom Soroška [online]. ekonomika.sme.sk, [cit. 2020-07-08]. Dostupné online.
  2. Zistenie HN: Tunel Soroška nebude. Výstavba diaľnice na Gemeri narazila na prírodu [online]. finweb.hnonline.sk, [cit. 2020-07-01]. Dostupné online.
  3. a b PRAGOPROJEKT a.s. - projekce a realizace silničních staveb - Tunel Soroška [online]. www.pragoprojekt.cz, [cit. 2019-12-29]. Dostupné online. Archivované 2019-12-29 z originálu.
  4. a b Diaľničiari vyhlásili súťaž na zhotoviteľa úseku R2 pri Rožňave, súčasťou bude tunel Soroška - NašaDoprava.sk [online]. Webnoviny.sk, [cit. 2019-12-29]. Dostupné online.
  5. a b c PALOČKO, Peter. Ing. [online]. 2/2018, [cit. 2019-12-29]. Dostupné online.
  6. NDS nespí. Súťaž na tunel Soroška, zmluva na križovanie D1/D4 [online]. Pravda.sk, 2019-12-27, [cit. 2019-12-29]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]