Turňa (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:32, 25. apríl 2013, ktorú vytvoril Vegbot (diskusia | príspevky) (typo, replaced: v katastri → v katastrálnom území)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Turňa je rieka na juhu východného Slovenska, tečie územím okresov Rožňava a Košice-okolie. Je pravostranným prítokom Bodvy a má dĺžku 26 km.

Pramení v Slovenskom krase na Silickej planine, v nadmorskej výške cca 515 m n. m. Tečie sprvu na juh, obteká masív Malej Mely (608,0 m) a prudko sa stáča na východ. Priberá Chovancov potok zľava, vstupuje do Turnianskej kotliny, stáča sa na severovýchod a preteká okrajom obce Silická Jablonica, kde priberá zľava Bazínsky potok. Ďalej priberá ľavostranné prítoky, najprv Chotárny potok (218,3 m n. m.) a následne Vápenný potok v blízkosti obce Hrušov. Pri obci Jablonov nad Turňou sa koryto toku stáča na východ, priberá pravostranný prítok napájaný Lúčnou vyvieračkou (195,8 m n. m.) a ďalej preteká okolo sústavy Hrhovských rybníkov na ľavom brehu. Potom tečie okrajom obce Včeláre, zľava priberá Chotárny (Zádielský) potok a vstupuje do Košickej kotliny. Stáča sa na juhovýchod, priberá z ľavej strany ešte Hájsky potok a v katastrálnom území obce Hosťovce sa vlieva do Bodvy.