Vostok 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vostok 2
Znak misie
Vostok2patch.png
Údaje o misii
Názov misie: Vostok 2
Kozmická loď:Vostok-3KA (výr. č. 4)
Nosná raketa:Vostok-K 8K72K (výr. č. E103-17)
Volací znak:Орёл (Oriol – orol)
Posádka:1
Kozmodróm (rampa):Bajkonur, Kazachstan (LC-1)
Štart: 6. august 1961, 05:59:57 UTC
Pristátie: 7. august 1961, 07:11 UTC
11,5 km južne od obce (dnes mesto) Krasnyj Kut v Rusku
50°51′10″S 47°01′14″V / 50,85276°S 47,02048°V / 50.85276; 47.02048
Trvanie: 1 deň, 1 hodina, 11 minút
Počet obehov:17,5
Apogeum:244 km
Perigeum:183 km
Doba obehu:88,46 minút
Inklinácia:64,93°
Vzdialenosť:703 143 km
Hmotnosť:4 731 kg (kozmická loď pri štarte)
Fotografia posádky
German Titov
German Titov
Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
Vostok 1Vostok 3

Pozri aj Kozmonautický portál

Vostok 2 (rus. Восток-2) bol sovietsky pilotovaný kozmický let v rámci programu Vostok, pri ktorom vyštartoval kozmonaut German Titov na obežnú dráhu, kde zotrval viac ako jeden deň.

Posádka[upraviť | upraviť kód]

(V zátvorkách je uvedený celkový počet letov do vesmíru vrátane tejto misie.)

Záložná posádka[upraviť | upraviť kód]

Rezervná posádka[upraviť | upraviť kód]

Údaje o kozmickej lodi[upraviť | upraviť kód]

Vostok 2 (podľa katalógu COSPAR 1961-019A) bola jednomiestna kozmická loď dlhá 5 metrov s priemerom 2,3 metra. Jej hmotnosť bola 4 731 kg. Dosiahla obežnej dráhy vo výške 183 – 244 km nad povrchom Zeme.

Priebeh letu[upraviť | upraviť kód]

Vostok 2 vyštartoval v nedeľu 6. augusta 1961 o 08:59:57 moskovského času (05:59:57 svetového času) pomocou nosnej rakety Vostok-K z kozmodrómu Bajkonur na území Kazachstanu, ktorý bol vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Kozmická loď s Germanom Titovom na palube mala pôvodne uskutočniť tri oblety Zeme, ale hlavný konštruktér Sergej Koroľov nakoniec presadil jednodenný let, ktorý bol určený na výskum dlhšieho pobytu ľudského tela v beztiažovom stave.

Na konci prvého obletu Zeme, keď Vostok 2 letel nad Afrikou, Titov manuálne zorientoval kozmickú loď. V prípade zlyhania pristávacej automatiky by bol tento manéver nevyhnutný. Na začiatku druhého obletu, keď kozmická loď letela nad Sovietskym zväzom, si Titov tiež vymenil pozdravy s Nikitom Chruščovom. O chvíľu neskôr, v čase 10:45 moskovského času, hlásateľ moskovského rozhlasu, Jurij Levitan, prerušil vysielanie Rádia Moskva s oznámením o lete. Keď následne Vostok 2 opäť preletel nad Afrikou, Európou a Áziou, Titov oficiálne pozdravil všetkých ľudí na celom svete. Napriek tomu, že Titov sa stal až štvrtým človekom vo vesmíre (keď sa počítajú aj suborbitálne lety amerického programu Mercury), získal aj jedno nepríjemné prvenstvo. Stal sa prvým človekom, ktorý trpel „kozmickou chorobou“. Tento nepríjemný zážitok opisoval po návrate: „Prečo prístrojová doska niekam ubieha a ocitla sa zrazu na strope? Nemôžem si uvedomiť, kde je Zem, v akej som polohe, ale o niekoľko minút všetko zaujíma svoje miesto.“ Počas šiesteho obletu Zeme Titov aj zvracal, keď sa snažil zjesť jedno zo svojich plánovaných jedál. Napriek týmto nepríjemnostiam však dokázal plniť zadané úlohy. Na konci šiesteho obletu opäť vykonal manuálne zorientovanie kozmickej lode. Telemetrické údaje, ktoré jeho biosenzory prenášali na Zem však ukázali, že kozmonaut nie je úplne v poriadku. Šéflekár kozmonautov, profesor Jevgenij Karpov, ostatných ubezpečil, že kozmonautov stav sa zlepší, keď si pospí. Po siedmom oblete sa Vostok 2 dostal z dosahu sledovacích staníc. Pri ďalšom komunikačnom okne, ktoré nastalo počas 12. obletu, neprichádzali od sledovacích staníc na Kamčatke a v Ussurijsku žiadne správy. German Titov ešte počas siedmeho obletu zaspal a stal sa tak prvým človekom, ktorý zaspal vo vesmíre. Spal približne osem hodín a zobudil sa až 35 minút po plánovanom konci svojej spánkovej periódy. Titovov stav sa síce zlepšil, ale naďalej nebol úplne v poriadku. Skúsenosti s letom človeka do vesmíru boli v tom čase veľmi malé, a tak sa špekulovalo i o tom, či nemá kozmonautova nevoľnosť súvislosť s radiáciou a či je vôbec ľudský organizmus schopný prežiť v beztiažovom stave dlhší čas.

Počas 17. obletu Zeme, 7. augusta 1961 o 09:57 moskovského času (06:57 svetového času), začal brzdiaci zážih. Približne desať sekúnd po ukončení zážihu sa mal automaticky oddeliť prístrojový úsek od návratovej kabíny Vostoku. Prístrojový úsek sa od návratovej kabíny síce oddelil, ale nie úplne, pretože s ňou zostal spojený sústavou káblov. Medzitým začal Vostok rotovať okolo všetkých troch osí. Až po 10 minútach došlo k úplnému oddeleniu, pravdepodobne prehorením káblov pri vstupe do atmosféry. Rotujúca kabína Vostoku sa pri zostupe nakoniec ustálila. Vo výške 7 kilometrov nad zemou bol Titov automaticky katapultovaný z kabíny. Počas katapultáže nepatrne pohol hlavou a rozbil si nos. Po otvorení hlavného padáku a zostupe cez oblačnosť naraz vypadol zo svojho puzdra záložný padák, ktorý sa najprv len hojdal pod kozmonautom, ale vo výške približne 1 kilometer sa začal „nalievať“. Našťastie sa síce záložný padák omotal okolo šnúr hlavného padáku a jeho vrchlík sa naplnil, ale súčasne sa „nevylial“ vrchlík hlavného padáku. Pri zostupe Titov zistil, že vietor ho vedie priamo na železničnú trať, ku ktorej sa práve blíži rýchlik smerujúci do Moskvy. Vlak prešiel tesne pod ním a na tento moment spomínal už s úsmevom: „Neviem, či ma spozoroval strojvodca a pridal na rýchlosti, alebo som mal dostatočnú výšku.“

Celý let bol však takmer bez výhrad úspešný, poznačený záchvatom nevoľnosti kozmonauta, poruchou vyhrievania, ktorá spôsobila pokles teploty v kabíne na 10 °C. Titov uskutočnil celkovo 17,5 obletov Zeme. Pristál po vyše jednom dni letu, 7. augusta o 10:11 moskovského času (07:11 svetového času), 11,5 kilometra južne od obce (dnes mesto) Krasnyj Kut v Saratovskej oblasti. Stal sa vtedy najmladším kozmonautom sveta, ktorý letel do vesmíru. V čase letu mal 25 rokov.[1]

Návratová kabína Vostoku 2 bola neúmyselne zničená počas vývoja kozmickej lode Voschod.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. ZAK, Anatolij. Vostok-2 mission [online]. russianspaceweb.com, [cit. 2020-09-06]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]