Komunistická strana Česko-Slovenska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Komunistická strana Česko-Slovenska (skratka KSČS), do marca 1990 Komunistická strana Československa (skratka KSČ) bola komunistická politická strana (resp. od 4. novembra 1990 až do jej zániku 7. apríla 1992 federácia dvoch politických strán) v Česko-Slovensku v rokoch 1921 až 1992.

Hlásila sa k ideám marxizmu-leninizmu. Po februárovom prevrate zmonopolizovala moc v štáte a pretvorila ČSR na totalitný štát. Jej vedúca úloha bola ukotvená v Ústave ČSSR z 11. júla 1960 (článok bol zrušený 4. decembra 1989 počas prebiehajúcej Nežnej revolúcie). Podla českého zákona č. 198/1993 Sb. bola organizáciou zločineckou a zavrhnutiahodnou.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vznikla v roku 1921 odštiepením sa ľavicovej frakcie Česko-slovenskej sociálnodemokratickej strany. Hneď pri svojom vzniku prijala 21 podmienok na vstup do Komunistickej internacionály. Za 1. ČSR bola KSČ parlamentnou stranou, no nebola nikdy pri moci. Počas prvej Slovenskej republiky bola strana v ilegalite. V roku 1946, v obnovenej ČSR, zvíťazila vo voľbách do Národného zhromaždenia a líder komunistov Klement Gottwald sa stal predsedom československej vlády. Vo februári 1948 sa ujala neobmedzenej vlády v Česko-Slovensku. Nastalo obdobie komunistickej totality (1948 – 1989) charakterizované porušovaním ľudských práv, hospodárskym zaostávaním voči nekomunistickým krajinám, propagovaním tzv. vedeckého ateizmu a silným vplyvom Sovietskeho zväzu na politiku štátu.

Slovenská časť KSČ/KSČS tvorila od roku 1948 organizačnú zložku pod názvom Komunistická strana Slovenska; ekvivalent v Česku spočiatku neexistoval, až 31. marca 1990 bol vytvorený pod názvom Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Na 18. zjazde KSČS bola strana - bez zmeny názvu - transformovaná na "federáciu" strán (voľné spojenie s niektorými spoločnými orgánmi) Komunistická strana Čech a Moravy a Komunistická strana Slovenska (čoskoro premenovaná na Komunistická strana Slovenska-Strana demokratickej ľavice a od februára 1991 na Strana demokratickej ľavice - SDĽ). K 7. aprílu 1992 SDĽ vystúpila z KSČS a KSČS tým zanikla.

Súvisiace politické strany[upraviť | upraviť zdroj]

V Česku je pokračovateľkou KSČS Komunistická strana Čech a Moravy.

Na Slovensku bola právnou pokračovateľkou Strana demokratickej ľavice, ktorá bola v roku 2004 pohltená stranou SMER - sociálna demokracia. Okrem toho sa slovenskí členovia verní marxizmu-leninizmu ešte v marci roku 1991 odštiepili od SDĽ (teda aj od KSČS) a založili dve nové strany – Zväz komunistov SlovenskaKomunistickú stranu Slovenska – 91, ktoré v roku 1992 splynuli v novú Komunistickú stranu Slovenska.

Politici Komunistickej strany Česko-Slovenska[upraviť | upraviť zdroj]

Články o politikoch Komunistickej strany Česko-Slovenska sú uvedené v kategórii Politici KSČ.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]