Komunistická strana Česko-Slovenska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Komunistická strana Česko-Slovenska (skr. KSČ, od jari 1990 KSČS; súdobé písanie do jari roku 1990 Komunistická strana Československa) bola komunistická politická strana (resp. 4.11.1990 až do zániku 7.4.1992 federácia dvoch politických strán) v Česko-Slovensku v rokoch 1921 až 1992.

Hlásila sa k ideám marxizmu-leninizmu. Podla českého zákona č. 198/1993 Sb. bola organizáciou zločineckou a zavrhnutiahodnou.[1]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vznikla v roku 1921 odštiepením sa ľavicovej frakcie Česko-slovenskej sociálnodemokratickej strany. Hneď pri svojom vzniku prijala 21 podmienok na vstup do Komunistickej internacionály. Za prvej česko-slovenskej republiky bola KSČ parlamentnou stranou, no nebola nikdy pri moci. Počas prvej Slovenskej republiky bola strana v ilegalite. V roku 1946, v obnovenej ČSR, zvíťazila vo voľbách do Národného zhromaždenia (hoci na Slovensku utrpela ťažkú porážku od Demokratickej strany) a líder komunistov Klement Gottwald sa stal predsedom česko-slovenskej vlády. Vo februári 1948 sa ujala neobmedzenej vlády v Česko-Slovensku. Nastalo obdobie komunistickej totality v Česko-Slovensku (1948-1989) charakterizované porušovaním ľudských práv, hospodárskym zaostávaním voči nekomunistickým krajinám, propagovaním tzv. vedeckého ateizmu a silným vplyvom Sovietskeho zväzu na politiku štátu.

Slovenská časť KSČ/KSČS tvorila od roku 1948 organizačnú zložku pod názvom Komunistická strana Slovenska; ekvivalent v Česku spočiatku neexistoval, až 31. marca 1990 bol vytvorený pod názvom Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Na 18. zjazde KSČS bola strana - bez zmeny názvu - transformovaná na "federáciu" strán (voľné spojenie s niektorými spoločnými orgánmi) Komunistická strana Čech a Moravy a Komunistická strana Slovenska (čoskoro premenovaná na Komunistická strana Slovenska-Strana demokratickej ľavice a od februára 1991 na Strana demokratickej ľavice - SDĽ). K 7. aprílu 1992 SDĽ vystúpila z KSČS a KSČS tým zanikla.

Súvisiace politické strany[upraviť | upraviť zdroj]

V Česku je pokračovateľkou KSČS Komunistická strana Čech a Moravy.

Na Slovensku bola právnou pokračovateľkou Strana demokratickej ľavice, ktorá bola v roku 2004 pohltená stranou SMER - sociálna demokracia. Okrem toho sa slovenskí členovia verní marxizmu-leninizmu ešte v marci roku 1991 odštiepili od SDĽ (teda aj od KSČS) a založili dve nové strany - Zväz komunistov Slovenska a Komunistickú stranu Slovenska – 91, ktoré v roku 1992 splynuli v novú Komunistickú stranu Slovenska.

Politici Komunistickej strany Česko-Slovenska[upraviť | upraviť zdroj]

Články o politikoch Komunistickej strany Česko-Slovenska sú uvedené v kategórii Politici KSČ.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, §2, odst.2. www.cs.wikisource.org.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]