Preskočiť na obsah

MFK Dukla Banská Bystrica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z FK Dukla Banská Bystrica)
MFK Dukla Banská Bystrica
Celý názovMestský futbalový klub Dukla Banská Bystrica
PrezývkaVojaci
Založený1. júl 1965
ŠtadiónŠtadión SNP
Kapacita7 381
PredsedaSlovensko Ján Roháč
TrénerSlovensko Mário Auxt
LigaNiké liga
2023/20247. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby
FK Dukla Banská Bystrica (2013)

MFK Dukla Banská Bystrica je futbalový klub z Banskej Bystrice. Dukla je slovenský futbalový klub s bohatou tradíciou. Patril medzi elitu slovenského futbalu ale v roku 2016 zastihli klub finančné problémy a musel opustiť najvyššiu súťaž a prepadli sa až do tretej ligy. V roku 2018 sa prebojovala do druhej ligy. Od sezóny 2022/2023 pôsobí opäť v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. Klubové zázemie je Štadión SNP.

História klubu[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý futbalový klub v Banskej Bystrici bol založený v roku 1904 (Besztercebányai Sport Club). Armádný klub začal pôsobiť v meste od roku 1965, kedy bola do B. Bystrice prevelená VTJ z Brezna. Vo futbalovom ročníku 1966/67 pod vedením trénera Rudolfa Zibrínyho postúpila Dukla do II. ligy, keď vyhrala F-skupinu divízie o bod pred Martinom. O rok neskôr (súťažný ročník 1967/68) postúpila Dukla prvýkrát v histórií do I. celoštátnej československej futbalovej ligy, kedy bol tréner Arnošt Hložek. Kritériom postupu bolo prvé miesto v II. moravsko-slovenskej lige s dvojbodovým náskokom pred Tatranom Prešov. V roku 1970 Dukla po treťom vystriedaní hráča trénerom Jirasom vypadla do II. celoštátnej ligy. V tom konkrétnom zápase však nad Slaviou Praha vyhrala 4:0. Do najvyššej súťaže sa Dukla vrátila až v sezóne 1976/77. Bývalý hráč Dukly Anton Ondruš bol taktiež kapitánom víťazného celku, ktorý vyhral Majstrovstvá Európy vo futbale v roku 1976 v Belehrade. Bol to veľký úspech nielen československého, ale hlavne slovenského futbalu, vo finálovom stretnutí hralo deväť slovenských hráčov. V roku 1981 víťazí v Slovenskom pohári a vo finále československého pohára podlieha konkurentovi a súperovi Dukle Praha. V ročníku 1984/85 obsadila v ligovej súťaži 4. miesto a získala právo účasti v Pohári UEFA. Žreb prvého kola spomínaného Pohára UEFA Dukle prisúdil nemeckého súpera Borussia Monchengladbach, ktorý bol však nad jej sily. V sezónach 1984 – 86 bola najlepším slovenským mužstvom československej futbalovej ligy podľa umiestnenia.

Od leta 1993 začal klub písať svoju novú históriu v najvyššej súťaži, ktorá bola zriadená v samostatnej SR. V sezóne 1998/99 bola finalistom Slovenského pohára a účastníkom Pohára UEFA, kde v jeho prvom kole vypadla so súperom Ajax Amsterdam. Dukla v tom ročníku vypadla na základe reorganizácie z najvyššej ligy. Tri súťažné ročníky pôsobila v II. lige a od ročníka 2003/2004 sa vrátila do najvyššej súťaže. Ročník 2003/2004 bol najúspešnejším v celej doterajšej histórií Dukly. Dukla obsadila konečné druhé miesto /o horší vzájomný zápas/, kde bola ako nováčik účastníkom Pohára UEFA. V ňom postúpila cez dve predkolá do hlavnej súťaže, kde pod vedením Ladislava Molnára stroskotala až na celku S.L. Benfica Lisabon. V nasledujúcom súťažnom ročníku 2004/2005 opäť zaznamenala ďalší historický úspech a to hneď dvojnásobný. V konečnej tabuľke skončila na treťom mieste a po druhýkrát získala aj Slovenský pohár. Útočník Martin Jakubko bol tretím najlepším strelcom Corgoň ligy. V ročníku 2005/2006 v druhom predkole Pohára UEFA tím vypadol po neúspechu v dvojzápase s poľským celkom Groclin Grodzisk.

Začiatkom roku 2009 sa v klube hovorilo o fúzii s Podbrezovou a o presťahovaní klubu do mesta Brezno. Nakoniec sa tak po viacerých protestov zo strany fanúšikov nestalo a klub pôsobí v Banskej Bystrici.[1] V roku 2017 po finančných problémoch dovtedajšieho klubu predstavitelia občianskeho združenia TJ ŠK Kremnička.[2]

Od sezóny 2022/2023 pôsobí opäť v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1965 – Založený ako VTJ Dukla Banská Bystrica
  • 1967 – Premenovaný na AS Dukla Banská Bystrica
  • 1975 – Premenovaný na ASVŠ Dukla Banská Bystrica
  • 1992 – Premenovaný na FK Dukla Banská Bystrica
  • 2017 - Premenovaný na MFK Dukla Banská Bystrica[2]

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Účastník pohára UEFA – 1985, 1999, 2004, 2005, 2010
  • Intercup – víťaz základnej skupiny v roku 1991
  • Víťaz medzinárodných turnajov – Marlboro Cup 1983 (Maďarsko), Dunhill Inter City 1986 (Malajzia)

Tréneri pôsobiaci v klube[upraviť | upraviť zdroj]

Známi hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Fanúšikovia[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky novodobého organizovaného fanúšikovského života siahajú do polovice deväťdesiatych rokov 20-teho storočia, do obdobia vzniku samostatnej Slovenskej ligy. V roku 1994 bol registrovaný oficiálny fanklub FK DUKLA B. Bystrica, začalo sa platiť členské a vydávali sa prvé preukazy. Výsledkom aktivít nového fanklubu bolo zorganizovanie niekoľkých výjazdov (Trnava, D. Streda, Prievidza, Ružomberok…), výroba vlajok a snaha o fandenie na všetkých zápasoch červenobielych. Vrcholom tejto etapy vývoja fanklubu sa stala účasť na finálovom zápase Slovenského pohára v Žiari nad Hronom v roku 1999 a následný postup do pohára UEFA. Preplnené státie (okolo 3000 divákov) sledovalo na Štiavničkách počínanie duklistov proti slávnemu Ajaxu Amsterdam. Vyradenie z pohára a následné vypadnutie z najvyššej Slovenskej súťaže znamenalo aj útlm fanúšikovských aktivít. Nie však ich koniec, pretože fandenie doma i na zápasoch vonku, hlavne v blízkom okolí, pokračovalo ďalej. Ďalšia etapa fanúšikovania sa odštartovala v sezóne 2002/03, keď Dukla bojovala o postup do najvyššej ligy. Na jar 2003 nechýbali priaznivci z tímu spod Urpína na žiadnom zápase doma ani vonku. V tomto období sa nadviazala aj spolupráca s klubom v organizovaní zájazdov na zápasy vonku i v iných oblastiach, ktorá pretrváva až do dnešných dní. Výsledkom je množstvo autobusových zájazdov do všetkých končín Slovenska (od Veľkých Levárov až po Humenné či od Žiliny po R. Sobotu) a 2 medzinárodné (Zürich, Grodzisk Wlkp.). Fanklub prešiel zmenami stanov a preregistráciou v roku 2007. Nezávisle od neho fungujú menšie skupiny združené podľa spoločných záujmov či bydliska napr.: Red White Angeles, Crazy Boys Podlavice, Sconfessione, Neusohl Supporters, N.Y.H., Chimenkovci a pod. V roku 2006 sa zrealizovala prvá družba s priaznivcami tímu najvyššej poľskej ligy GKS Bełchatów a aktívne navštevovanie ich zápasov v Poľsku. Tieto aktivity fungovali samozrejme aj z druhej strany. Družobné vzťahy sa však po 4 rokoch končia v lete 2010 a momentálne je fanklub bez družobných vzťahov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Osud Banskej Bystrice nejasný, corgoňligová Dukla možno minulosťou! [online]. profutbal.sk, 23. február 2009, [cit. 2009-02-23]. Dostupné online. Archivované 2014-03-03 z originálu.
  2. a b MFK Dukla Banská Bystrica skromne vstupuje do tretej futbalovej ligy [online]. bystricoviny.sk, 2017-07-28, [cit. 2018-07-24]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]