Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 09:09, 17. apríl 2013, ktorú vytvoril Vegbot (diskusia | príspevky) (typo, replaced: v katastri → v katastrálnom území)
Pamätník sedliackeho povstania

Pomník Východoslovenského roľníckeho povstania je národná kultúrna pamiatka postavená v katastrálnom území obce Haniska na vrchu Furča, južne od krajského mesta Prešov na východných svahoch Šarišskej vrchoviny.

História

Pomník bol postavený roku 1938 v rámci osláv 20. výročia trvania Československej republiky na pamiatku Východoslovenského roľníckeho povstania, ktoré vypuklo v roku 1831.

Opis

Pomník tvorí monumentálne súsošie z pieskovca a je dielom akademického sochára Jozefa Pospíšila a architekta Č. Vořecha. Iniciatívu pri jeho postavení mali najmä členovia Jubilárneho výboru mladých Slovákov na východnom Slovensku. Reštaurovaný bol v roku 1958 a v rokoch 1968 až 1969.

Hlavným motívom pomníka je bronzová socha víťazne kráčajúceho muža, umiestnená na vysokom valcovom pylóne. V podnoží je súsošie 7 povstalcov, ktorí symbolicky znázorňujú všetky skupiny účastníkov povstania.

Celková výška pamätníka je 20 m. Postavy v súsoší sú až 3,2 m vysoké. Bronzová socha na pylóne je vysoká 4,2 m. V pravej ruke drží ratolesť dĺžky 0,4 m. Sochy v súsoší sú vytesané z pieskovca.

Prístupová cesta

Z obce Haniska je pamätník jasne viditeľný a prídeme k nemu po miestnej komunikácii mostom cez rieku Torysu smerom na západ. Na pravom brehu Torysy je aj parkovisko, pre osobné automobily. Premáva tam aj linka č. 42 prešovskej MHD. Z asfaltovej cestičky, ktorá vedie na Borkút, za krížom vľavo je turistická cestička a schody vedúce k pomníku odkiaľ je veľmi pekný výhľad na obec Haniska, Slanské vrchy aj mesto Prešov.

Iné projekty