Phil Lynott

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Philip Lynott
Phil Lynott v roku 1983
Phil Lynott v roku 1983
Základné informácie
Narodenie 20. august 1949
West Bromwich, Staffordshire, Anglicko
Úmrtie 4. január 1986 (36 rokov)
Salisbury, Wiltshire, Anglicko
Pôsobenie hudobník, spevák, skladateľ
Žáner Rock, hard rock, blues rock, heavy metal, celtic rock
Hrá na nástroje basgitara, spev
Roky pôsob. 19651985
Súvisiace
články
Thin Lizzy

Philip Parris Lynott (* 20. august 1949, West Bromwich, Staffordshire, Anglicko – † 4. január 1986, Salisbury, Wiltshire, Anglicko) bol írsky spevák, inštrumentalista a skladateľ, člen rockovej formácie Thin Lizzy.

V roku 1969 založil v Dubline skupinu Thin Lizzy. Lynott v skupine pôsobil ako spevák a basgitarista. Prvý veľký hit skupiny sa volal „Whiskey In The Jar“. Medzinárodný úspech mala aj skladba „The Boys Are Back In Town“.

Phil bol inšpirovaný hudobníkmi ako Jimi Hendrix, Led Zeppelin, či Van Morrison. V roku 1980 vydal svoj prvý sólový album Solo in Soho, o dva roky neskôr vyšiel album The Philip Lynott Album.

Na Štedrý deň 1985, počas veľkej oslavy vo svojom dome v Richmonde, upadol Lynott po predávkovaní heroínom do bezvedomia a po prevoze na jednotku intenzívnej starostlivosti v Salisbury, 4. januára 1986 dopoludnia zomrel vo veku 36 rokov na zlyhanie srdca, ľadvín, pľúc a pečene. Bývalí spoluhráči Phila Lynotta usporiadali na jeho počesť 17. mája 1986 koncert v Dubline, kde Lynottove party spieval Bob Geldof.

Phil Lynott je pochovaný na cintoríne Howthe Cemetery.

Pocta umelcovi[upraviť | upraviť kód]

19. augusta 2005 odhalili Philovi Lynottovi na jeho obľúbenej ulici Grafton Street v Dubline sochu. O deň neskôr sa na jeho počesť uskutočnil koncert, na ktorom vystúpil okrem iných aj jeho niekdajší spoluhráč Gary Moore.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Phil Lynott

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]