Wikipédia:Krčma/Rôzne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stôl s témou rôzne v krčme sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole rôzne

Archív tém[upraviť zdroj]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Významnosť VŠ pedagógov[upraviť zdroj]

Ad posledné prírastky od redaktora Informacne centrum: aký je aktuálny konsenzus ohľadom významnosti pedagógov? Dvaja z tamtých sú podľa [1] vymenovaní profesori (Daniela Ostatníková, Peter Moczo), ostatní sú Doc/PhD, momentálne s funkciou (prorektor). Nechávame aj tých? --Teslaton (diskusia) 17:47, 2. september 2015 (UTC)

Ja by som nechal. Prorektor je už celkom vysoko. Skôr mi vadí, že cez OTRS potom nevidno v článku zdroje, ktoré by významnosť (okrem funkcie prorektora) potvrdzovali.--Jetam2 (diskusia) 18:14, 2. september 2015 (UTC)

Self promo[upraviť zdroj]

Ahojte, síce v pieskovisku, ale toto máme tu self promo: Redaktor:Ondrej_Kubik/pieskovisko. Zmazať?--Jetam2 (diskusia) 19:05, 2. september 2015 (UTC)

Je to na pieskovisku, takže určite nemazať. Ak to dá ako článok, tak zmazať. --Lalina (diskusia) 19:55, 2. september 2015 (UTC)
Opäť je tu vyslovene spam, redaktor nemá žiadne iné úpravy ako vlastnú redaktorskú stránku s komerčným obsahom. Myslím, že mazanie je na mieste.--Jetam2 (diskusia) 19:41, 17. september 2015 (UTC)
Redaktorská stránka je verejná, na rozdiel od pieskoviska, takže súhlasím. --Lalina (diskusia) 20:54, 17. september 2015 (UTC)

Wikikonferencia na Ukrajine[upraviť zdroj]

Ahoj, kolegovia! Od ukrajinských kolegov sme dostali pozvanie na konferenciu na Ukrajine konajúcu sa budúci víkend v Ľvove. Pripájam link [2].--Jetam2 (diskusia) 19:34, 11. september 2015 (UTC)

Nástroj na zlepšenie koordinovania vzdelávacích programov[upraviť zdroj]

Zdravím! Na CEE stretku sme preberali okrem iného aj nástroj na manažovanie vzdelávacieho programu. Myslím, že by sme ho mohli implementovať a v blízskej budúcnosti začať používať. Máte nejaké pripomienky?--Jetam2 (diskusia) 17:29, 15. september 2015 (UTC)

Ešte možno pre zorientovanie sa: • projektová stránka a • zoznam kurzov na cswiki, kde sa rozšírenie využíva. Osobne nemám nič proti zavedeniu, pokiaľ nebude interferovať s rozhraním bežných redaktorov (UI smog v podobe nových linkov v záhlaví/slotoch/inde, ako pridalo napr. rozšírenie Content translation, ktoré navyše nemá v súčasnej podobe moc zmysel).
A inak aj na skwiki vznikli v rámci použitia rozšírenia na cs (kurzy Dějiny architektury II 2013-14 a 2014-15) nejaké vcelku použiteľné články, námatkovo: Kostol svätej Kataríny Alexandrijskej (Kremnica), Kostol svätého Jakuba (Banská Bystrica), Premonštrátsky kláštor (Leles), Kostol svätého Petra z Alkantary. Pokiaľ by v rámci prípadných budúcich školských projektov vznikali aspoň takto kvalitné články, bolo by ich treba len uvítať... --Teslaton (diskusia) 17:56, 15. september 2015 (UTC)
Ceský program je dobrou inšpiráciou. Neviem síce čo je UI smog, ale chceli by sme to urobiť v "inkubátorovom" priestore.--Jetam2 (diskusia) 20:56, 16. september 2015 (UTC)
Veľkého smogu v užívateľskom rozhraní sa (v súčasnom stave) báť nemusíme - stačí si trochu prechodiť českú alebo anglickú Wikipédiu, kde je rozšírenie aktívne, a pozrieť sa čo všetko tam ruší (dokopy nič).
Ten "inkubátorový režim" v praxi znamená, že kurzy budú vedené vo vlastnom mennom priestore pomocou špeciálnych stránok. Len by som na koniec dodal, že rozšírenie samotné je len pomôckou ako spolupracovať s učiteľmi a študentami, ale za kvalitu článkov budú aj naďalej zodpovedať ľudia. --KuboF (diskusia) 19:02, 18. september 2015 (UTC)
Presne tak, výsledok bude vždy primárne o ľuďoch, rozšírenie len zavádza e-learningové prvky do inštalácie MW a sprehľadňuje veci. Výhoda je, že niektoré z tých CS kurzov možno dávať ako vzor pre prípadných záujemcov o participáciu, ako to má vyzerať, keď VŠ študenti pod dohľadom VŠ pedagóga (čo by normálne malo samo o sebe implikovať určitú gramotnosť – oborovú, počítačovú, citačnú, logickú, vyjadrovaciu, …) tvoria články v rámci šk. zadania. Osobne som až pri tamtých výstupoch prvý krát uznal, že to môže fungovať, tunajšie pokusy boli zatiaľ skôr odstrašujúce. --Teslaton (diskusia) 19:15, 18. september 2015 (UTC)

Projekt posúvam na koordináciou s Foundation.--Jetam2 (diskusia) 14:10, 23. september 2015 (UTC)

Posledný klik víťazí?[upraviť zdroj]

Ahoj kolegovia! Možno ste niektorí sledovali úpravy článku Ján Murín. Prebiehala tam editačná vojna ohľadne správneho písania našej bývalej spoločnej republiky. Po viacerých naťahovacích editoch som článok dočasne zablokoval. Po vypršaní limitu jedna zo strán urobila úpravu znova na svoju verziu (a označila ju ako drobnú (!)). Zdá sa, že druhá strana konfliktu nebola zatiaľ online a/alebo nechala úpravu tak. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že na Wikipédii opäť "zvíťazila" tá strana argumentu, ktorá dôsledne využíva vracanie úprav aj po "prímerí" a využíva umiernenosť protistrany. Umiernenosťou myslím to, že títo ľudia netlačia. Nemusia mať posledné slovo. Akceptujú. Radšej sa presunú na iný článok alebo miznú z Wikipédie (aj nenávratne) než by mali znovu vrátiť úpravu či zotvrvať v zauzlenej diskusii a pokračovať v konflikte. Ostávajú úpravy Poslednoslovcov, ktoré sú potom vydávané za kompromisy či dokonca konsenzy a nepísané pravidlá. Nechcem stigmatizovať konkrétnych redaktorov, ale upozorniť na správanie a na jeho dopady. Rovnaké situácie sa v našej komunite vyskytujú opakovane či už pri exfederácii a ženských priezviskách či pri iných nezhodách. Nechcem toto správanie nechať bez povšimnutia, ale zároveň som si nie istý ako správne reagovať ako redaktor, ale hlavne ako správca. Mám, pravdaže, svoje preferencie a odpovede na tieto pálčivé otázky. Za kompromis by som považoval situáciu kde by bola uprednostnená raz jedna raz druhá strana. To sa v našej komunite nedeje. Pri ženských menách som navrhol kompromis, aby články ostali v takej forme ako boli založené. Návrh nebol akceptovaný, ďalej funguje politka posledného kliku Poslednoslovcov a umiernenosť Umiernencov. S bývalou republikou by tento návrh tiež mohol fungovať. Môžem ho navrhnúť, ale som trochu skeptický. Ako teda pokračovať?--Jetam2 (diskusia) 16:57, 17. október 2015 (UTC)

 • Akékoľvek návrhy, založené na ad-hoc zápisoch, striedavých zápisoch a pod. sú z princípu nekonštruktívne až škodlivé – idú proti konzistentnosti Wikipédie ako jednotného encyklopedického diela (a subjektívne, v mojich očiach spochybňujú kompetentnosť navrhovateľa na pozíciu správcu projektu tejto povahy). Zmysluplný by bol jedine návrh na iný jednotný zápis, spolu s adekvátnym zdôvodnením, prečo práve ten preferovať. Ak by následne získal jednoznačnú podporu, prešlo by sa (jednotne) na túto formu zápisu.
 • Pričom, pokiaľ ide špeciálne o zápis ČS, rovnako mi je pomlčkový tvar (vrátane politicko-historických súvislostí a skupín, ktoré ho presadili) dosť proti srsti a preferoval by som pôvodný dobový zápis. Kým je ale doložiteľné, že pomlčkový tvar je v súčasnej slovenčine formálne preferovaný príslušnou autoritou, som schopný to pri diele tohto typu rešpektovať. Z čoho následne vyplýva aj vyžadovanie jeho konzistentného používania.
 • Pokiaľ ide o ostentatívne odchody, je otázne, či je skutočne škoda redaktora, ktorý je schopný rezignovať na činnosť kvôli tak banálnej veci, ako formálny zápis jedného výrazu. Nejde totiž o príliš vyspelé, skôr detinské gesto ("nie je po mojom, tak vás môžem všetkých aj s celým projekom ...").
--Teslaton (diskusia) 17:48, 17. október 2015 (UTC)
Doplnenie dvoch spojovníkov je malá úprava (rovnako to robí aj Lišiak, takže nič zvláštne).
Plus sa pozri, kto okrem mňa revertoval: ILoveJuice a Andreios. Lišiak presadzoval svoju verziu sám (to asi akosi opomenul uviesť). Protistrana nemá žiadnu umiernenosť : vyžaduje úpravu proti aktuálne platným kodifikačným príručkám. To sú čo sa spôsoby? A ešte prezentuješ takéto veci ako umiernenosť. Tomu sa vraví zmanipulovaná informácia. Toto nie je vec názoru editorov. Tvrdenie „Za kompromis by som považoval situáciu kde by bola uprednostnená raz jedna raz druhá strana.“ značí, že sa raz dačo bude prechyľovať a raz nie a raz sa bude prepisovať a raz bude originálny (pričom netušíš či tým myslíš japonské znaky alebo ich anglický prepis - pretože slovenské ti robia problém).
Tvoj návrh (vlastne návrhy) boli protichodná zmes, kde sa plietli veci ako prechyľovanie (ktoré si navrhoval zrušiť úplne: tomu sa vraví) a prepisy a ani si ju nebol schopný dotiahnuť do konca (opakovane). Vasiľ (diskusia) 18:05, 17. október 2015 (UTC)
Vasiľ, kodifikačné príručky používaš ako sa Ti hodia. --Lalina (diskusia) 21:45, 17. október 2015 (UTC)
Explicitná nepravda. Aplikujem ich a dôsledne. Nie iba vybrané časti (príklad: niektorí jedinci majú problém s prechyľovaním priezvisk, ktoré končia na samohlásku). Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
Neaplikuješ ich dôsledne, lebo odmietaš akékoľvek výnimky, aj keď ich príručky umožňujú. --Lalina (diskusia) 13:21, 19. október 2015 (UTC)
Treba rešpektovať kodifikačné príručky, Jetam2. Jednoduché. ILoveJuice (diskusia) 18:51, 17. október 2015 (UTC)
Vďaka za vyjadrenia. Federácia a ženské priezviská sú len dve z problematických otázok. S Teslatonovým bodom súhlasím, ale ako by to vyzeralo v praxi? Dokážeme sa na niečom takom dohodnúť? Čo sa týka nerešpektovaní kodifikačných príručiek: zlomový rozdiel je v ich interpretácii. Nekomentoval som umiernenosť názorov, ale umiernenosť konania. Som si celkom istý, že viac ľudí by pomlčky u Jána Murína vyhodilo, nielen Lišiak. Aj mňa svrbela ruka vrátiť Vasiľovu úpravu a mnohé iné. Ale holt, nevrátil som, miesto toho som premýšľal čo s tým a obrátil som sa na komunitu. Tomu hovorím umiernený postup. Diskusia sa zvrhla na moje pôsobenie čo sa dalo trochu čakať, ale skúsme sa presunúť do viac "meta" a menej osobnej roviny. Viacerých redaktorov to tu prestalo baviť. A nejde len o pomlčky a prechyľovanie. Boli tu kauzy okolo rozlišovačiek, brífingov a iných. Ak ide teda o banalitu, výjdime v ústrety liberálnejšiemu výkladu kodifikačných príručiek (aby som svoju neutralitu na chvíľu odložil).--Jetam2 (diskusia) 21:10, 17. október 2015 (UTC)
Jetam2, s dogmatikmi nepohneš. --Lalina (diskusia) 21:45, 17. október 2015 (UTC))
Ad "Dokážeme sa na niečom takom dohodnúť?": eventuálne ano, len pripomínam, že nedávno, keď sa schyľovalo presne k takejto dohode, radšej si pred tým ušiel a celú spoločnú snahu nechal výjsť na zmar, pretože výsledok nebol v súlade s predstavou, s ktorou si vec v úvode otváral. A obdobný scenár reálne "hrozí" aj pri týchto ďalších témach, takže neviem či je vhodné, aby s iniciatívou prichádzal niekto, kto už raz demonštroval, že nie je pripravený výsledky poctivo a do dôsledkov rešpektovať, chce "brať" len také, ktoré sa mu hodia. Nehovoriac o tom, že podobné nikam nevedúce a do stratena zahrané vzplanutia len znechucujú a demotivujú ďalších, či už hlasujúcich alebo potenciálnych navrhovateľov, o niečo sa tu po tejto stránke snažiť. --Teslaton (diskusia) 23:41, 17. október 2015 (UTC)

„Bezspojovníkové“ písanie názvu bývalej republiky, voči ktorému momentálne najagilnejšie vystupuje Vasiľ (hoci ako uvádza, nebol jediný, kto túto vec revertoval) je v historickej obci úplne bežná záležitosť, čo som zdokumentoval v diskusii k článku o Murínovi. Na rekapituláciu:

 • prax v historiografii, napr. v pravidlách písania do časopisu Pamäť národa, ktorý vydáva ÚPN;
 • prehľad písania názvov v Encyklopédii Beliana;
 • vyjadrenie M. Považaja, redaktora PSP a KSSJ, ktoré nám sprostredkoval (bývalý) wikiredaktor Rgrg;
 • telefonická konzultácia s poradňou JÚĽŠ, podľa ktorej sa treba riadiť podľa príslušných období, resp. orientovať sa podľa SSSJ.

Revert v článku o Murínovi som si všimol, ale zasahovanie by bolo zbytočné. Z mojej strany určite nehrozí syndróm urazeného (takéto správanie sa mi protiví a mám radšej racionalitu než emócie :).

Čo sa týka takýchto čiastkových problémov, navrhujem vyriešené sporné body postupne zakomponovať do štylistickej príručky, aby boli „wikištandardy“ dostupné v ucelenej podobe (na spôsob typografickej príručky) – napr. aké dávať poradie kapitol/sekcií v článkoch, ako písať názov Česko-Slovenska, či uvádzať v infoboxoch a úvodoch biografických článkov príslušný historický alebo súčasný štát a pod.--Lišiak (diskusia) 21:42, 17. október 2015 (UTC)

Veľa chýb je bežná záležitosť.
 • Ako si to píše tebou vybraný historický časopis, je pre pravopis úplne nepodstatné.
 • Beliana: v tomto editori neboli dôslední, to musím uznať. Pri článku o názve štátu si na to dali pozor, ale pri organizáciach a podobne už menej. Hoci PSP sú aj pri názvoch organizácii jasne za podobu so spojovníkom.
 • Nesprostredkované vyjadrenie Jána Kačalu (spoluautor KSSJ a PSP): „V súlade s písaním bežného názvu Česko-Slovensko,ako aj v súlade s uvede­nými vecnými, historickými a jazykovými dôvodmi ho píšeme so spojovníkom medzi prvou a druhou časťou. Tak ho budeme uvádzať v názvoch typu Česko-slovenská akadémia vied, Česko-slovenská armáda, Česko-slovenské aerolínie, Česko-slovenská štátna automobilová doprava“.(KAČALA, Ján. Máme nový názov federatívnej republiky. Kultúra slova, 1990, roč. 24, čís. 6, s. 193 – 197. Dostupné online. ISSN 0023-5202. )
 • Sama poradňa poskytuje evidentne rozporuplné inštrukcie (slušne povedané), pretože kodifikačná príručka je stále KSSJ a nie SSSJ.
V článku po Murínovi som (opakovanie) ako mierne odchýlenie od PSP nechal podobu „českoslovnský“ v názve organizácií a menil som ju len v prípade KSČ a tvrdenie o režime. Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
V žiadnych dokladoch v roku 1989 a skôr nikto nemal Česko-slovenská socialistická republika a podobne. Tento "skvelý" nápad sa mohol zrodiť len vtedy kedy sa zrodil - za čias Mečiara a hejslovákov. V normálnej dobe by to nikdy cez historikov neprešlo. --Lalina (diskusia) 21:49, 17. október 2015 (UTC)
V žiadnych dokumentoch (počas časov keď existovala) nie je Byzancia nazvaná Byzanciou, vždy iba Βασιλεία Ῥωμαίων, resp. Ῥωμανία teda Basileia Romaión (Rómania). Znamená to, že názov Byzancia je nespávny? Asi ťažko. Písanie historických názvom sa mení a prispôsobuje súčasne pravopisnej norme. Nič zvlášne. Ak by to jazykovedci chceli v prípadne Česko-Slovensko zmeniť, tak by v 2013 nevyšlo „4., nezm. vyd.“ ale nejaké doplnené. Nestalo sa tak.
K tomu, kedy sa začalo písať Česko-Slovensko: pozri vyššie uvedený Kačalov článok, ktorý okrem iného aj uvádza : „Historicky správna a odôvodnená je pravopisná podoba Česko-Slovensko“ (tvrdenia „za čias Mečiara a hejslovákov“ sú vyslovene smiešne). Vasiľ (diskusia) 11:08, 18. október 2015 (UTC)
Smiešne - vážne? A čo je potom porovnávanie pomenovania Byzancie a Československa? Porovnávať štát existujúci stovky kilometrov od nás a pre stovkami rokov so štátom v časti ktorého žijeme a ktorý si mnohí pamätáme je minimálne miešanie hrušiek a jabĺk. Kto mal pred rokom 1990 v dokladoch Česko-slovensko a pod.? Nikto. Ľudia narodení do marca 1990 majú v rodnom liste Československo, takže minimálne ešte 50 rokov tu budú pamätníci s dokladmi. A to nehovorím o tlači a filmoch z tej doby. --Lalina (diskusia) 22:18, 18. október 2015 (UTC)
Áno, pretože evidentne dôkazy vravia dačo iné (a pre svoje tvrdenie si žiadne neuviedla). Porovnávanie? Historický názov a súčasne platný názov nemusí byť to isté. To je rovnaké pre stovky rokov neexistujúci štát alebo 20 rokov neexistujúci štát. To je celé. Vasiľ (diskusia) 05:00, 19. október 2015 (UTC)
Chceš tvrdiť, že Ty, alebo Tvoji príbuzní majú v rodných listoch Česko-Slovensko s pomlčkou? To dúfam nie. Čo sa ako písalo pred stovkami rokov dnes vie málo ľudí. Ale tu stále žijú státisíce ľudí, čo žili v Československu, nie v Česko-Slovensku. A to je zásadný rozdiel. --Lalina (diskusia) 13:21, 19. október 2015 (UTC)
To ale vôbec nie je podstatné, pretože sa nebavíme o tom ako vyzerala historická podoba písania názvu. Bavíme sa o tom, aká je súčasná podoba. Vasiľ (diskusia)

@Vasiľ: Tebou uvedený odkaz na Kačalu je z roku 1990, kedy vrcholila pomlčková vojna a v tom čase táto téma nebola len čisto jazykovednou ale aj veľmi aktuálnou politickou otázkou. V súčasnosti je zrejmé, že jazykovedný ústav sa pomaly odkláňa od tak jednoznačného názoru ako prezentuješ ty a napríklad v Slovník súčasného slovenského jazyka A – Gz z r. 2006 už uvádza pri Česko-Slovensko aj tvar Československo bez akýchkoľvek náznakov toho, že by sa jednalo o nespisovný tvar. V jazykovej poradni, ktorá je síce súčasťou portálu sme.sk, ale výslovne sa k nej hlási Jazykovedný ústav juls.savba.sk/poradna.html, je veľmi jasné vyjadrenie ohľadom písania názvu spoločného štátu [3]. pre jednoduchosť si dovolím skopírovať text odtiaľ:

Otázka: Ako mám správne písať v odbornej práci názvy ČSR v jednotlivých obdobiach vrátane skratiek?
Odpoveď: Pri uvádzaní názvov nášho bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov z obdobia rokov 1918 – 1992 odporúčame postupovať podľa spracovania v 1. zväzku Slovníka súčasného slovenského jazyka A – G z r. 2006 pri hesle Česko-Slovensko, Československo:

– v rokoch 1918 – 1939 a 1945 – 1960 – Československá republika – skratka ČSR;

– v rokoch 1938 – 1939 – Česko-Slovenská republika – skratka ČSR;

– v rokoch 1960 – 1990 – Československá socialistická republika – skratka ČSSR;

– v rokoch 1990 – 1992 – Česká a Slovenská Federatívna Republika – skratka ČSFR.

.

Na otázku: "Ako je správne: "Československo" alebo "Česko-Slovensko"?" už poradňa odpovedá menej jednoznačne, ale každopádne odkazuje na Slovník súčasného jazyka a doslova tam píše: "Aj názvy organizácií, inštitúcií, podnikov a pod. z tohto obdobia sa zachovávajú v pôvodnej podobe."

Takže situácia zďaleka nie je tak jasná ako pri Byzancii a ako ju prezentujú tunajší striktní redaktori a evidentne nastal oproti Kačalovmu článku z roku 1990 za ostatných 25 rokov posun vo vnímaní ako písať Československo/Česko-Slovensko.--LacoR (diskusia) 07:16, 19. október 2015 (UTC)

Situácia je rovnako jasná, pretože kodifikačné príručky sú v tomto jasné. A podotýkam, že posledné vydanie Pravidiel slovenského pravopisu je z roku 2013 a nič sa od vydania v roku 2000 nezmenilo. To značí, že tí, ktorí to majú reálne v rukách (čo rozhodne nie sú ľudia z poradne), to vidia rovnako. Ak ide poradňa proti nim, stále to nič neznamená. Pretože PSP a KSSJ sú vyššie inštancie aj oproti poradni samej aj oproti SSSJ.
PSP, 2000. s. 73 (tlačené vydanie; s. 39 v pdf) výslovne uvádza:
„ČSAV (Česko-slovenská akadémia vied), ČSA (Česko-slovenské aerolínie). … ČSD (Česko-slovenské státní dráhy), ČSAD (Česko-slovenská státní automobilová doprava).“
A veci uvádzané tam majú prednosť. Neviem, prečo to toľko musím opakovať. Ak aj ľudia z poradne idú proti tomu, tak je to nesprávne. Vasiľ (diskusia) 08:15, 19. október 2015 (UTC)
@Vasiľ:Len drobnosť doplním - tebou uvádzaný citát je z paragrafu, ktorý má nadpis Veľké písmená v skratkách a ustálených značkách a má demonštrovať to, že slovo "česko-slovenský" sa skracuje ako čs, resp. ČS a v niektorých starších skratkách iba ako č/Č. Nikto netvrdí, že česko-slovenský nie je spisovné slovo. Taktiež nespochybňujem, že napríklad vo vete "Štátny podnik Česko-slovenské aerolínie (ČSA) v roku 1992 boli blízko krachu." je písanie so spojovníkom správne. To, že niečo v PSP, resp. KSSJ nie je ešte neznamená, že to je nespisovné. Takýmto tvrdením by si výrazným spôsobom obmedzil bohatosť slovenského jazyka. Z tvojho postoju mám pocit, že aj Slovník súčasného slovenského jazyka aj jazykovú poradňu obsadili nejaký jazykový diverzanti, ktorí v utajení bojujú proti autorom PSP. Na okraj: je výraz "Sedmohradsko" a "Transilvánia" nespisovný?--LacoR (diskusia) 09:43, 19. október 2015 (UTC)
Ako by povedal Anglán, "you suck at comparative approach", Vasiľ. Muselo by platiť, že autentický názov Byzantskej ríše bol v slovenskom jazyku a že by sa tento autentický názov tak bežne používal v hist. prácach (resp. v drvivej väčšine). Odvolávať sa len na jedno kritérium (historický názov – súčasný názov historického štátu) je vyslovene smiešne.
Druhá vec, z Kačalov článok vyznieva ako usmernenie verejnosti v aktuálnom písaní názvu štátu, ktorý v tej dobe ešte existoval a celkovo sa článok ako aj pripojená tlačová správa JÚĽŠ zaoberá zmenami v súvislosti so zmenami názvu štátu. Nepíše sa tam, že pre predchádzajúce názvy bez spojovníka sa má odteraz (aj v hist. prácach) zásadne písať spojovník – hovorí o nich ako o (z lingvistického hľadiska) anomálii, keďže išlo o české krajiny (Česko) a Slovensko nie o české Slovensko, ale je historickým faktom, že sa názov písal vo väčšine období bez spojovníka (čo nesúvisí s tým, že človek, ktorý takýto autentický názov používa je čechoslovakista). Rovnako ako LacoR píše, keď v PSP napíšu Česko-slovenská akadémia (oficiálny názov v 1990–92), neznamená to, že "so spätnou platnosťou" sa takto má písať aj v prípade 50. rokov ap.
Ak by to malo mať skutočnú relevantnosť k tomu, o čom sa tu bavíme, ako dôkaz by bol vhodný článok, polemika lingvistu alebo historika týkajúca sa priamo písania Čs. v hist. prácach (ako polemiky v Hist. časopise napr. v prípade písania mien hist. uhorských osobností).--Lišiak (diskusia) 15:30, 19. október 2015 (UTC)

Ako si tu mám veľa reakcí, tak budem odpisovať naraz.

 1. Slovenčina je kodifikovaný jazyk a to dokonca kodifikovaný právnym predpisom (pozri; takých jazykov nie je veľa). Názory jednotlivých jazykovedcov a kohokoľvek iného sú nepodstatné, pokiaľ sú v rozpore s textom kodifikačnej príručky. Jej zmysel spočíva práve v tom, aby množinu viacerých možných sporných či nesporných alternatív zredukovalo na minimum (najčastejsie a ideálne len na jednu alternatívu), ide práve o to vybrať z viacerých názorov jazykovedcov (a iných) len jeden či dva; obsah kodifikačnej príručky nie je vyvrátený tým, že sa uvedie odchylný názor nejakého jazykovedca, tak to nefunguje.
 2. To, že sa má písať česko-slovenský so spojovnikom vyplýva priamo a explicitne zo slovníkovej časti slovníka, tie príklady Česko-slovenské aerolínie a podobne majú v tejto diskusii slúžit nie ako dôkaz (tým je slovníková časť), ale len na ilustráciu toho, že nejde o omyl. Ale keď už to teda rozoberáme, tak to, že sa to vraj vzťahuje na len obdobie 1990 – 1992, by sa mohlo argumentovať k vydaniu z roku 1991. Medzitým však bolo niekoľko ďalších vydaní (posledné PSP z roku 2013, takže ozaj nedávno a KSSJ 2003) a nič na tom nezmenili, hoci podľa (chybnej) logiky, že sa tie názvy majú robiť podľa rokov, by bolo normálne, keby tam vynechali ten spojovník, pretože názov bez spojovníka sa používal oveľa dlhšie, takže normálne by sa muselo očakávať (podľa tejto logiky), že to bude v bežnom texte bez spojovníka, lebo to by musela byť podľa dĺžky používania oveľa, ale naozaj oveľa častejšie. Pravda je ale taká, že ten spojovník tam je preto, lebo názov Česko-Slovensko sa má takto písať pre celé obdobie dejín tohto historického štátneho útvaru.
 3. Písanie slova Česko-Slovensko historikmi je irelevantné. Historici nie sú jazykovedci a nie sú kodifikačná príručka a teda nemajú pred nimi prednosť. Relevantné je to ak to používajú ako citát dobového názvu na odlíšenie postupného štátoprávneho usporiadania (zmeny v názve štátu a spoločnosti v roku 1938). Tento problém sa v tejto diskusii ale nerieši, tu ide o jednu univerzálnu podobu názvu historického štátu. Ďalej: podoba hesiel је diskutovaná s odborníkmi KSSJ 2003, s. 33. ([4]) uvádza: „Pri výkladoch sa vychádzalo z literatúry príslušných odborov a z konzulácii s oborníkmi.“ Podobne PSP 2000, s. 15 uvádza: „…má sa sústrediť na prehĺbený výklad pravopisnej problematiky s osobitným zreteľom na písanie veľkých začiatočných písmen, interpunkčných znamienok, najmä čiarky, a na písanie slov dovedna, osobitne a so spojovníkom“. Takže tvrdenia „jazykovedný ústav sa pomaly odkláňa“, „cez historikov neprešlo“, vyjadrenia o opomenutí a pod. sú nepravdivé. Vasiľ (diskusia) 20:27, 19. október 2015 (UTC)

Hlasovanie[upraviť zdroj]

Vďaka za vyjadrenia. Nechel som sa venovať podrobne otázke písania názvu štátu. No na jej vyriešenie dúfam poslúži hlasovaniehlasovanie. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 11:37, 20. október 2015 (UTC)

Všetky práva vyhradené[upraviť zdroj]

Dobrý deň. Chcel by som uplatniť niektoré postrehy pre Wiki, z knihy Jonáša Záborského, Dejiny kráľovstva Uhorského, od počiatku do časov Žigmudových, vydavateľstvo Slovart Bva, pripravenej Timotejom Kubišom v 2012, s výhradou "Všetky práva vyhradené". Môžem citovať niektoré vetné slovosledy z knihy do Wiki bez informácie autorovi to sa týka aj iných titulov napr. aj prekladu Kronika Jána z Turca ? --Perspektíva1 (diskusia) 13:57, 26. október 2015 (UTC)

Citovať určite so zdrojom. Moderné vydania starých kníh a kroník majú v sebe kus editorskej práce, takže to treba citovať tak isto ako monografiu súčasného autora. Vasiľ (diskusia) 14:33, 26. október 2015 (UTC)

Vďaka, --Perspektíva1 (diskusia) 21:28, 26. október 2015 (UTC)
@Vasiľ, Perspektíva1:Len chcem upozorniť, že obe knihy sa nedajú použiť celkom jednoducho ako bežný súčasný zdroj. Kronika Ján z Turca je stredoveká kronika, takže len ako ilustrácia a Záborského knihu je asi tiež lepšie vnímať ako kuriozitu, zaujímavosť, resp. ako pohľad na to, ako boli veci vnímané v jeho čase. Čiže nedá sa, podľa môjho názoru, pracovať s touto literatúrou tak isto ako napríklad so súčasnou encyklopédiou Beliana, alebo inou monografiou z obdobia posledných cca 20 rokov. Ja síce tiež niekedy použijem odkaz na nejakú obskúrnu literatúru (starú encyklopédiu, staré noviny, a pod), ale je s tým treba opatrne postupovať, hlavne ak by si chcel týmito zdrojmi podkladať tvrdenia, ktoré by boli vnímané kontroverzne, alebo by zásadným spôsobom menili vyznenie článku. Samozrejme v prípade tebou spomínaných diel citovanie z edičných poznámok, úvodu, zhrnutia resp. komentáru súčasného editora t.j. z textu, ktorý vznikol v súčasnosti je v poriadku.--LacoR (diskusia) 10:10, 30. október 2015 (UTC)
Ďakujem LacoR, stále sa učím, ale aj tak neviem ako dopadnem --Perspektíva1 (diskusia) 11:05, 30. október 2015 (UTC)

Diskuze o slovenských výhonkoch na české wikipedii[upraviť zdroj]

Zdravím, jen upozorňuji https://cs.wikipedia.org/wiki/Diskuse_s_wikipedistou:Nadv%C5%A1enec#Nech.C3.A1pu, ale o překladech slovenských výhonků je diskuze i jinde. --Mirek256 (diskusia) 08:16, 1. november 2015 (UTC)

wikisk-l mailing list[upraviť zdroj]

[Apologies for English, please translate this message if possible]

Hi everyone, the wikisk-l mailing list[5] has not had active list administrators it seems and during a migration, we had to clear out a lot of emails form the list unfortunately (possibly legitimate ones). As such, we're asking for someone to take over the list so emails sent to the mailing list are moderated and handled within an appropriate time-frame. A phabricator bug[6] is open for this. Interest can be shown either here or there - both places will be monitored. If there is no interest shown by Friday, I will close the list as inactive and it can be re-opened in future if the community want it.

Thanks, John F. Lewis (diskusia) 16:53, 3. november 2015 (UTC)

Pozeral som sa na ten zoznam. Momentálne tam je registrovaných 54 adries (niektoré sú na internetové archivačné roboty a pod.), za posledné 3 roky tam boli doručené 3 správy (2 odo mňa) a žiadna odpoveď / diskusia. Do roku 2006 sa činnosť ešte nejako držala ale potom to padlo. Chvíľu som rozmýšľal, že by som sa tam stal správcom ale už aj tak spravujem 5 iných zoznamov a sotva mám na ne čas. Ak by sa z komunity dobrovoľník našiel, vedel by som prípadne zaučiť (čo je otázka 10 minút).
A keď sme pri tom tak si trochu spravím reklamu! Vo Wikimedii SK máme zoznamy, ktoré čistíme a používame; sú to mail:Wikimedia-SK (diskusie o činnosti, plány) a mail:Wikimedia-SK-oznamy (občasné dôležité oznamy). Na oba pozývam. --KuboF (diskusia) 23:53, 5. november 2015 (UTC)

Ok, tak nám tú epoštovú konferenciu práve vypli. Ak by náhodou bol záujem ju obnoviť, nechali nám tam inštrukcie ako postupovať. Len pre zaujímavosť, mali sme tam 20 654 správ čakajúcich na moderovanie :) --KuboF (diskusia) 19:57, 6. november 2015 (UTC)

Blog osobnosti, ktorá je predmetom článku[upraviť zdroj]

@BT, Vasiľ: V článku Anton Hrnko (diskusia) vznikol revertovací spor ohľadom vhodnosti/prípustnosti použitia osobného Blogu ako externého odkazu (k článku o danej osobe). Keďže príslušná projektová stránka tento prípad nejak zvlášť nerieši, venuje sa skôr všeobecnému použitiu blogov ako externých odkazov k témam, bolo by možno dobré dohodnúť sa, či toto použitie akceptovať, alebo nie.

Článkov, kde je osobný Blog takto použitý je tu totiž hodne, námatkovo (a zďaleka nie úplne):

V prípade, že sa prikloníme k záveru, že osobné Blogy nie sú vhodné ani v tomto špeciálnom prípade, bolo by zrejme vhodné výslednú polotiku uplatniť konzistentne, nie ad-hoc podľa sympatií k dotyčnému alebo iných subjektívnych pohnútok. --Teslaton (diskusia) 19:57, 16. november 2015 (UTC)

@Teslaton, BT, Vasiľ:Môj názor je, že odkazy na osobné web stránky osobnosti do článku o tejto osobe patria. Viacmenej to považujem za trivialitu, o ktorej sa nemá čo diskutovať. Ale nech. Odkazovaná stránka v zhrnutiach sporu (Wikipédia:Externé odkazy#Na čo neodkazovať) obsahuje aj vetu ak ich autorom nie je známy a vierohodný expert v danom odbore. Trúfam si tvrdiť, že v odbore Anton Hrnko je Anton Hrnko známy a vierohodný expert. Z tohoto hľadiska je možné odkazovať na jeho blog aj vo veciach dejín. S politikou by som bol výrazne opatrnejší:-). Len pre informáciu - doplnil som www.hrnko.sk do wikidát.--LacoR (diskusia) 12:09, 17. november 2015 (UTC)
Nevidím v tom problém. Externý odkaz je v poriadku. Vlastný blog ako zdroj vlastných biografických údajov: môže byť. Ostatné použitie: veľmi opatrne.--Jetam2 (diskusia) 16:50, 17. november 2015 (UTC)

Odkazy na blogy do článkov rozhodne nepatria [7], ak urobíme výnimku, tak do budúcna nastanú problémy typu: ...veď prečo nepoužiť jeho blog ako zdroj? a pod. Veľa ľudí predovšetkým politici používajú svoj blog ako hlásnu trúbu pre svoje tvrdenia a názory, častokrát scestné, tendenčné a neobjektívne. --BT 17:23, 17. november 2015 (UTC)

Evidentne si nečítal toto [[Wikipédia:Externé odkazy#Na aké stránky rozhodne odkazovať, kde sa jasne píše, že Z hesla každej organizácie, osobnosti, obce alebo akejkoľvek inej entity, ktorá má oficiálnu stránku, vždy odkážte na túto stránku. Okrem toho, tá stránka nie je uvedená ako referencia pre nejaké tvrdenie, ale je to osobná stránka danej osoby. Žiaľbohu, veľa osôb, ktoré sú encyklopedicky významné, má scestné, tendenčné a neobjektívne názory. Preto je potrebné, aby články o nich boli objektívne, ale odkaz na ich osobné stránky tam jednoducho patria. --LacoR (diskusia) 18:43, 17. november 2015 (UTC)
To čo píšeš je evidentne o nepochopení, čo je blog a čo osobná stránka. Na osobnej stránke spravidla osoba uvádza svoj životopis, t.j. dátum narodenia, kde vyrastal, ktoré školy vyštudoval, doterajšiu prax a podobne, kdežto pri blogu uvádza svoje názory, pocity, dojmy a jeho POV nemusí byť nestranný a neobjektívny. To je veľký rozdiel medzi osobnou stránkou a blogom. Ja nie som proti uvádzaniu odkazov na osobnú stránku, no nie na blog. P.S.:Inak, Na aké stránky rozhodne odkazovať som rozhodne čítal. --BT 19:12, 17. november 2015 (UTC)
Vďaka za vysvetlenie. Budem troška diablov advokát: niekedy môžu byť blogy užitočné práve na citovanie názorov onej osoby. Uplatnenie vidím hlavne u politikov.--Jetam2 (diskusia) 19:54, 17. november 2015 (UTC)

Určite odkazovať. Je to osobná stránka, kde sú okrem jeho politických názorov aj jeho odborné články [8]. Takže z jeho biografického článku rozhodne odkazovať. Vasiľ (diskusia) 08:41, 18. november 2015 (UTC)

Odkazovať. A nevidím dôvod, prečo byť nemohol byť aj zdrojom informácii ako je dátum a miesto narodenia, či vyštudované školy.--Lalina (diskusia) 09:05, 18. november 2015 (UTC)
Rovnako v tom nevidím problém, som za ponechanie. --Pe3kZA (diskusia) 09:16, 18. november 2015 (UTC)