Wikipédia:Kaviareň/Rôzne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stôl s témou rôzne v Kaviarni sa používa pre diskusie, ktoré sa nehodia na iný stôl.

Prosím, podpíšte sa menom a dátumom (použite ~~~~ alebo kliknite na symbol podpisu v paneli nástrojov).

Otvorte novú tému pri stole rôzne

Archív tém[upraviť | upraviť kód]

Diskusie pri tomto stole staršie ako 30 dní (dátum poslednej reakcie) sú presúvané do archívu.

Zoznam hesiel internetovej verzie encyklopédie Beliana[upraviť | upraviť kód]

Ahojte. Dokopal som sa po vyše roku doraziť jeden rest: doplnil som medzi údržbové zoznamy stránku Wikipédia:Zoznam hesiel internetovej verzie encyklopédie Beliana.

Dá sa využiť napr.: • na kontrolu tvarov názov článkov, • na kontrolu resp. dozdrojovávanie tvrdení v tunajších rovnomenných článkoch, • ako inšpirácia na dopĺňanie chýbajúcich resp. rozširovanie existujúcich článkov, presmerovaní alebo rozlišovačiek. Ako je však zdôraznené aj v úvode zoznamu, treba rešpektovať „no derivatives“ CC licenciu pod ktorou je online Beliana, tzn. nekopírovať sem z nej doslovne obsah (nuansy viď napr. pojednanie Can I reuse an excerpt of a larger work that is licensed with the NoDerivs restriction? na stránke CC FAQ).

Zdroják má bohužiaľ aj pri takejto minimálnej forme 1,2 MB, pokiaľ by boli problémy so zobrazovaním tak veľkej stránky, budem ho musieť rozdeliť po písmenách (čo ale bude vyžadovať strojové zakladanie/aktualizáciu, preto by som sa deleniu nateraz najradšej vyhol). Čo sa týka preklikov z položiek na stránky Beliany cez šípky v horných indexoch, je žiadúce otvárať si ich do novej záložky alebo okna (Ctrl+klik, Shift+klik alebo cez kontextové menu na pravé tl. myši), aby sa zoznam pri navigácii tam a späť zbytočne zdĺhavo nenačítaval znova. --Teslaton (diskusia) 20:43, 22. november 2020 (UTC)

Dobrý nápad a pekné spracovanie (s upozornením na úskalia CC licencie). Vasiľ (diskusia) 20:51, 22. november 2020 (UTC)

@Vasiľ, ScholastikosSVK: Plus ešte servisný zoznam Wikipédia:Zoznam hesiel internetovej verzie encyklopédie Beliana/Potenciálne opraviteľné wikilinky s heslami ktoré v exaktnej forme neexistujú, existuje tu ale heuristicky podobné heslo. A teda je šanca (pokiaľ zhoda nie je falošná), že sa dá založiť presmerovanie (a do úvodnej def v čl. ev. doplniť tento ďalší tvar), rozlišovačka, prípadne súčasný článok presunúť na tvar podľa Beliany. --Teslaton (diskusia) 17:47, 29. november 2020 (UTC)

Dobrá práca :) Keď budem mať viac času, tak sa na to určite bližšie pozriem. Už som nejaké presmerovania pridával, ale zatiaľ pre krátkosť času len také, kde bol tvar v článku spomenutý, len presmerovanie neexistovalo. Pri presunoch je potom potrebné dávať trochu pozor na to aké tvary mien Beliana používa. Napríklad pri gréckych menách zvykne ης prepisovať ako és, kým na Wiki aspoň podľa zaužívanej praxe preferujeme prepis podľa PSP ako es.--ScholastikosSVK (diskusia) 18:02, 29. november 2020 (UTC)
@ScholastikosSVK: JJ, veď práve tá tvoja várka úprav ma inšpirovala vypluť ešte toto... :) Akurát až dnes som sa k tomu dostal. --Teslaton (diskusia) 18:06, 29. november 2020 (UTC)
Čo sa týka tých prepisov – otázka potom, či napriek tomu (že je v tých konkrétnych prípadoch v zmysle PSP korektnejší tunajší tvar) je resp. nie je zmysluplné zakladať presmerovania z tých beliaňáckych tvarov (?) --Teslaton (diskusia) 18:10, 29. november 2020 (UTC)
Ja som to hlavne pripomenul, aby náhodou niekto nezačal s presúvaním na tvary s és, keď uvidí tie červené linky :D. Čo sa týka presmerovaní, ťažko povedať. Ja som sa na ich vytváranie istý čas vykašlal (s tými és), lebo by sa otvorila strašne veľká množina tvarov mien (napr. pri Ióannes Klimax). Na škodu ale nebudú. Ide o vcelku používaný prepis najmä pri starovekých osobnostiach (myslím, že Zamarovský a starší autori ten prepis používali). Ich absencia ale dohľadateľnosti nebráni a myslím, že to ani tak nehorí. Keď sa už ale riešia tie linky z Beliany tak prečo nemať poriadok...--ScholastikosSVK (diskusia) 18:30, 29. november 2020 (UTC)

Vianoce & Nový rok[upraviť | upraviť kód]

Ahoj všetci, registrovaní i neregistrovaní Wikipediáni! Prajem vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré vo zvyšných dňoch starého i v novom roku. Wikipédii želám najmä nových aktívnych a šikovných redaktorov a menej konfliktov. Verím, že nový rok bude lepší ako ten terajší a že sa Wikipediánom podarí opäť urobiť kus dobrej práce. Tak ešte raz všetko dobré a veľa zdaru.--ScholastikosSVK (diskusia) 07:02, 24. december 2020 (UTC)

Ďakujem, a tiež Ti i ostatným kolegom želám pekné Vianoce a lepší rok 2021.--Lalina (diskusia) 20:33, 24. december 2020 (UTC)

Láskyplné, v zdraví a pohode strávené sviatky nám aj odomňa :-) --Pe3kZA 20:36, 24. december 2020 (UTC)

Šťastné a veselé!--Jetam2 (diskusia) 22:34, 24. december 2020 (UTC)

PF 2021[upraviť | upraviť kód]

Všem kolegům na Slovensko přeji především pevné zdraví, životní optimismus a ať je rok 2021 lepší než rok minulý. Bude toho ještě hodně, co budeme muset přečkat. Zároveň si přeji, aby se to tady na slovenské Wikipedii v příštím roce více rozproudilo!!! Hezký den všem. -OJJ 08:46, 1. január 2021 (UTC)

Pripájam sa ;)--Pe3kZA 09:06, 1. január 2021 (UTC)

Krpeľany (vodná nádrž)[upraviť | upraviť kód]

Dobrý deň, na stránke https://sk.wikipedia.org/wiki/Krpe%C4%BEany_(vodn%C3%A1_n%C3%A1dr%C5%BE) je fotografia https://sk.wikipedia.org/wiki/Krpe%C4%BEany_(vodn%C3%A1_n%C3%A1dr%C5%BE)#/media/S%C3%BAbor:Krpe%C4%BEany10.JPG s popisom " Vodná plocha, v pozadí Veľká Fatra.".

Tento popis vyvoláva dojem, že sa jedná o vodnú plochu popisovaného vodného diela(priehrady), čo však nie je pravda. Na fotografii je zachytená vodná plocha mŕtveho ramena Váhu, ktoré sa nachádza pod úrovňou priehradného múra. Toto rameno je napojené na derivačný kanál Krpeľany - Sučany - Lipovec, do ktorého je odvádzaná voda z elektrárne po prietoku turbínami.

Kmeť Vladimír, Krpeľany

  • Dobrý deň, obrázky som nahradil inými, je to takto lepšie?--2A02:AB04:27BD:D900:C0A4:4AA:4489:7292 12:34, 4. január 2021 (UTC)
  • No, neviem či je to lepšie. https://sk.wikipedia.org/wiki/Krpe%C4%BEany_(vodn%C3%A1_n%C3%A1dr%C5%BE)#/media/S%C3%BAbor:Krpelany-Dam-Slovakia-008.jpg Toto je výtok z turbín do derivačného kanála, ktorý som spomínal v súvislosti s mŕtvym ramenom. Vodná plocha zadržiavanej vody je za priehradným múrom. Na tomto obrázku sa nachádza za budovou elektrárne. Aby si nezainteresovaný čitateľ nemyslel že pozerá na plochu priehrady, stačí zmeniť (uviesť na pravú mieru) popis fotografie. Pošlem mapu s popisom situácie. Poprosím kontakt. Môj kontakt: kmetvladko@gmail.com

Linky metra Paríž[upraviť | upraviť kód]

Zdravím všetkých, keďže sa nám tu začali hromadne meniť články týkajúce sa liniek metra v Paríži, chcel by som sa opýtať na názor aj ostatných. Podľa môjho skromného názoru, by tie články nemuseli vyzerať ako cirkus a bolo by to potrebné všetko zrevertovať. Gitanes232 (diskusia) 17:05, 19. január 2021 (UTC)

Tiež som za odstránenie toho cirkusu, vrátane MHD v BA. Toto už je aj na mňa veľa.--Pe3kZA 17:23, 19. január 2021 (UTC)
Omalovánky do školek pro děti, na Wikipedii tolerovat v tabulkách, ale v textu ne. -OJJ 18:22, 19. január 2021 (UTC)
Sme na wiki, pri otváraní takýchto debát je nanajvýš vhodné ako elementárny servis vždy linkovať príklady, nech si nemusí každý jeden čítajúci dohľadávať, o čom sa vlastne debatuje. Takže napr.:
Čo sa mňa týka, tiež som skôr za uvádzanie formou prostých odkazov, roztrúsené v texte ide o priveľký vizuálny smog (minimálne pri takto vizuálne dominantnom štýlovaní; je možné, že by sa ev. dalo dospieť k forme, ktorá by až tak rušivá nebola a zároveň by linky boli nejak minimalisticky odlíšené; bez takého procesu a následného konsenzu pre hromadné nasadenie som ale za návrat k prostým wl.). --Teslaton (diskusia) 18:48, 19. január 2021 (UTC)
Teoreticky by to možno išlo urobiť v nejakej menej rušivej forme (aj keď neviem, či práve toto je tu potrebné a hlavne by to muselo byť tak ako si napísal urobené nejak komplexne), ale v článkoch ako Lesopark Vrakuňa, ktoré ani nie sú článkami o MHD to vyzerá vyslovene nepatrične. Gitanes232 (diskusia) 18:59, 19. január 2021 (UTC)
Ono komplexne to v princípe spravené je – ide o prevzatý modul en:Module:Adjacent stations (a súvsiace šablóny), ktorý štýluje odkazy (pseudoikony) centrálne, tzn. forma je na jednom mieste spravovateľná. Druhá vec ale je, že ani na samotnej enwiki sa zrejme týmto mechanizmom štýlované odkazy nepoužívajú voľne v texte, viď en ekvivalent vyššie odkazovaného článku: en:Paris Métro Line 10 alebo en:Pont de Neuilly (Paris Métro). Odkazy na linky formou pseudoikon sú tam len v IB resp. v schéme stanice. --Teslaton (diskusia) 19:11, 19. január 2021 (UTC)
Môj pohľad na vec: v prípade dopravných článkov kde je predpoklad, že sa veci nebudú meniť nejak často by som to v nejakej menej rušivej forme možno toleroval. To sa dá povedzme pri tom metre. Pri električkách to už nedáva veľa zmyslu a už vôbec nie pri autobusoch. Súhlas, že v Lesopark Vrakuňa to vyzerá nepatrične. IMHO jediná forma by tu mala byť niečo ako: približne 100 metrov od západného vchodu je zastávka Šípová. Na informácie o MHD sú iné služby a portály. Články ako Trolejbusová doprava v Bratislave by potrebovali skôr rozšírenie, zdroje a usporiadať linky na rozlišovačky. Rozhodne by sa v článkoch nemali nachádzať vety typu „[linka] momentálne nepremáva“. Čo je momentálne? A hlavne, kto to bude všetko aktualizovať keď linku znovu uvedú do prevádzky?--Jetam2 (diskusia) 20:43, 19. január 2021 (UTC)
Ak by to bolo v tej podobe sivého symbolu, tak by sa to dalo tolerovať a nerušilo by to. Nie však tie farebné varianty, to je už veľmi krikľavé.--Pe3kZA 20:56, 19. január 2021 (UTC)
Je to prehnané podľa mňa. Celkovo tieto dopravné stránky. Aj takéto zoznamy: Zoznam autobusových liniek v IDS BK, Zoznam trolejbusových liniek v Bratislave. To podľa mňa už do Wiki/encyklopédie nepatrí. Vyzerá to ako nejaký dopravný leták či rozvrh na zástavke.--ScholastikosSVK (diskusia) 21:02, 19. január 2021 (UTC)
Osobne nevidím praktickosť týchto článkov o MHD ale dobre keď to niekoho baví a vie to odzdrojovať tak ok. Ja myslím že ten text vyzerá divne skoro ako omaľovanka a stotožňujem sa s názormi Teslatona. Je tam toho vizuálu moc a veľmi to ruší. V prípade linky metra by som si to vedel predstaviť tak ako je to v článkoch napr. Železničná trať Žilina – Košice alebo en:Paris Métro Line 10, kde v infoboxe je vlastne trať a tam su znázornené zastávky prípadne prestupy na iné linky. Určite by to vyzeralo lepšie ako hádzať tie ikonky do textu. Toto si viem predstaviť pri tej linke metra, kdež to MHD (električky a autobusy) to je iná kapitola. --Róbert Jahoda (diskusia) 21:11, 19. január 2021 (UTC)

S ohľadom na to, že redaktor Gateshebe drží k tejto veci napriek opakovaným výzvam bobríka mlčania a súbežne ďalej pokračuje v úpravách čl., neviem či bude iná možnosť, než blok a hromadné vrátenie všetkých dotknutých čl. do stavu spred jeho zásahov. Ako to vidia ostatní? --Teslaton (diskusia) 18:52, 21. január 2021 (UTC)

Zdravím, vidím, že sa zrejme zanedlho pristúpy k nejakému záveru, no predsa pridám ešte aj môj názor na vec. Použitie takýchto modulov v článku ako napríklad Ipeľská ulica (Bratislava) je absolútne oničom, keďže informácie o MHD sú vlastne viac ako polovicou tohto "článku" a fakt to pôsobí ako na stránke dopravného podniku.. Zdieľam vaše názory a taktiež výrazne súhlasím s Jetamom, že spomenutie nejakej zastávky mestskej hromadnej dopravy vo forme jednej, dvoch viet je v poriadku, no vypísať všetky priľahlé zastávky a linky, ktoré v oblasti zastavujú, to fakt nie. Samotné modely by som asi ponechal. Napríklad v už vyššie spomenutých infoboxoch alebo len naozaj opatrne v článkoch, by sa do určitej miery využiť dali. Gateshebe podľa odpovedí v jeho diskusii zrejme ani nezareaguje.. čiže nechám na správcov, či blok a vrátenie alebo niečo iné.. Zároveň si nie som celkom istý, či je vôbec Slovák a netreba s ním komunikovať po anglicky, keďže niektoré jeho vyjadrovanie v diskusii, mi príde naozaj zvláštne. – RickRichards (diskusia) 19:18, 21. január 2021 (UTC)

Dal by som mu ešte poslednú šancu na nápravu ak bude pokračovať vo svojich úpravách naďalej tak blok na nejakú dobu. Ak by však aj potom to stále pokračoval vo svojom tak permanentný blok.--Róbert Jahoda (diskusia) 19:19, 21. január 2021 (UTC)
PS: @RickRichards: ja mám tiež pocit že je to cudzinec asi Francúz alebo čo. Tie vety sú ako Google Translate.--Róbert Jahoda (diskusia) 19:22, 21. január 2021 (UTC)
S ohľadom na príspevky a pravdepodobné staršie identity má jazykovo bližšie skôr k maďarčine. V každom prípade, keďže prispieva na skwiki v slovenčine, je myslím adekvátna aj komunikácia v slovenčine. --Teslaton (diskusia) 19:27, 21. január 2021 (UTC)
Podľa viacerých znakov ide pravdepodobne o ďalší účet redaktora Redaktor:RI99 a nie som si istý, či má v tomto prípade nejaká "šanca na nápravu" veľký zmyseľ.Gitanes232 (diskusia) 19:49, 21. január 2021 (UTC)
Blok sa zdá ako nevyhnutné riešenie. Dalo by sa uvažovať aj nad tématickým blokom.--Jetam2 (diskusia) 20:06, 21. január 2021 (UTC)