Elon Musk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elon Musk
inžinier, vynálezca, vizionár, podnikateľ a filantrop
Elon Musk v roku 2018
Elon Musk v roku 2018
Rod. menoElon Reeve Musk
Narodenie28. jún 1971 (50 rokov)
Pretória, Južná Afrika
BydliskoBel Air, Los Angeles, Kalifornia, USA
Národnosťjuhoafrická
Štátna príslušnosťJužná Afrika (1971 – súčasnosť)
Kanada (1989 – súčasnosť)
Spojené štáty (2002 – súčasnosť)
Zamestnaniepodnikateľ, investor, inžinier
Známy vďakazakladateľ, výkonný riaditeľ a vedúci dizajnér spoločnosti SpaceX
výkonný riaditeľ a produktový architekt spoločnosti Tesla, Inc.
spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Neuralink
zakladateľ spoločnosti The Boring Company
spoluzakladateľ spoločnosti Zip2
zakladateľ spoločnosti X.com (neskôr PayPal)
spoluzakladateľ neziskovej organizácie OpenAI
predseda spoločnosti SolarCity
Alma materQueen's University
University of Pennsylvania
Aktívne roky1995 – súčasnosť
RodičiaMaye Musková (matka)
Errol Musk (otec)
PríbuzníLyndon Rive (bratranec)
SúrodenciKimbal Musk (brat)
Tosca Musková (sestra)
ManželkaJustine Musková (2000 – 2008)
Talulah Rileyová (2010 – 2012; 2013 – 2016)
PartnerkaAmber Heardová (2016 – 2018)
Claire Boucherová (2018 - súčasnosť)
Deti7 synov: Nevada Alexander Musk, Damian Musk, Griffin Musk, Xavier Musk, Saxon Musk, Kai Musk, X AE A-XII Musk, nikosz musk
PodpisElon Musk, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Elon Musk

Elon Reeve Musk, FRS (* 28. jún 1971, Pretória) je inžinier, vynálezca, vizionár, podnikateľ a filantrop. Má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Je generálny riaditeľ a Technoking (titul, ktorý si Musk pre seba vymyslel) automobilky Tesla, Inc. a zároveň jej najväčším akcionárom. Vlastní firmu SpaceX, ktorá pôsobí v aerokozmickom priemysle. Nepriamo sa tiež zaslúžil o vznik spoločnosti PayPal, ktorá vznikla spojením Muskovej spoločnosti X.com a spoločnosti PayPal v jej začiatkoch. Je predsedom spoločnosti SolarCity, ktorú pomáhal založiť. Bol hlavným iniciátorom vzniku neziskovej organizácie OpenAI, ktorá sa zaoberá vývojom a kontrolou umelej inteligencie. V roku 2013 predstavil koncept ultra-rýchleho dopravného systému Hyperloop, ktorý poskytol k ďalšiemu vývoju formou open source. V roku 2017 založil novú spoločnosť The Boring Company, ktorá sa špecializuje na hĺbenie podzemných tunelov. Cieľom spoločnosti je presunutie mestskej premávky pod zemský povrch.[1]

Prostredníctvom spoločnosti SpaceX plánuje uskutočniť misiu na Mars. Jeho hlavným cieľom je kolonizácia Marsu, ktorú považuje za záložný plán pre prežitie ľudskej rasy. Dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvo umelej inteligencie. Považuje ju za najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. To bol hlavný dôvod, prečo inicioval založenie spomínanej organizácie OpenAI.

7. januára 2021 sa stal najbohatším človekom sveta s hodnotou majetku 189,7 miliárd dolárov.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Elon Musk sa narodil v Pretórii v Južnej Afrike ako syn juhoafrického inžiniera Errola Muska a modelky a odborníčky na výživu kanadského pôvodu Maye Muskovej.[3] Domov opustil v roku 1988 vo veku 17 rokov, bez rodičovskej podpory, a sčasti aj kvôli povinnej vojenskej službe v Juhoafrickej republike. „Kto by chcel slúžiť vo fašistickej armáde“, povedal Musk. Odišiel do Kingstonu v Kanade, kde navštevoval Queen's University. Získal štipendium na University of Pennsylvania, kde získal vysokoškolský titul z ekonómie na Wharton School. Potom tam zostal ešte rok, aby získal druhý titul z fyziky.[3][4]

Podnikateľské aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1995 Musk odišiel na vysokoškolský študijný program vo fyzike vysokých energií na Stanford University, kde zotrval presne dva dni, aby hneď školu opustil a založil firmu Zip2,[3] ktorá poskytovala software pre online publikácie pre mediálne organizácie. V roku 1999 divízia Compaqu AltaVista získala Zip2 za 307 miliónov dolárov v hotovosti a 34 miliónov v akciách.[5] Elon a jeho brat Kimbal vlastnili toho času 12% Zip2.

Názory[upraviť | upraviť zdroj]

Mimozemský život[upraviť | upraviť zdroj]

Musk tvrdí, že je „veľká šanca na existenciu jednoduchého života na iných planétach“, ale „otázka je, či existuje inteligentný život v známom vesmíre“.[6] Neskôr vysvetlil svoje „nádeje“, že „inteligentný život v známom vesmíre existuje“ tým, že je to „pravdepodobnejšie, než keby nebol, ale je to len odhad“.

Umelá inteligencia[upraviť | upraviť zdroj]

Musk často hovorí o potenciálnom nebezpečenstve umelej inteligencie (AI), označuje ju za „najvážnejšiu hrozbu pre prežitie ľudskej rasy“. Počas interview na sympóziu MIT Musk opísal AI ako „najväčšiu existenčnú hrozbu“ a ďalej „čím ďalej viac si myslím, že by mala existovať nejaká regulačná ochrana, možno na národnej a medzinárodnej úrovni, aby sme si boli istí, že neurobíme nejakú hlúposť“. Vytvorenie umelej inteligencie opísal ako „vyvolanie démona“.[7]

Napriek tomu Musk investoval do firmy vyvíjajúcej AI DeepMind a Vicarious (ďalšia spoločnosť pracujúca na zvýšenie inteligencie strojov) a v roku 2015 spoluzaložil výskumnú organizáciu OpenAI. Musk však vysvetlil, že tieto investície „neboli vykonané z hľadiska ich návratnosti, ale kvôli dohľadu na súčasný stav vývoja v obore“.

Elon Musk tiež hovorí: „Vo filmoch na túto tému, ako napríklad Terminátor, sa udalosti vyvíjajú desivo. A my by sme sa mali postarať, aby boli dobré, nie zlé.“[8]

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BAKŠA, Juraj. Elon Musk – životopis génia plný zaujímavostí [online]. . Dostupné online.
  2. Elon Musk je najbohatším človekom sveta. Bezosa už predbehol o päť miliárd dolárov [online]. Forbes, 2021-01-08, [cit. 2021-01-08]. Dostupné online.
  3. a b c "Fast Track", by Mark Gimein, Salon.com, August 17, 1999
  4. Entrepreneur Tries His Midas Touch in Space [online]. Los Angeles Times, 22 April, 2007. Dostupné online.
  5. Compaq buys Zip2 by Sandeep Junnarkar, CNet News.com.com, Feb 16th, 1999
  6. Elon Musk and Rainn Wilson discuss colonizing Mars, global warming, and the fear of failure [online]. theverge.com, 2013-03-19, [cit. 2019-03-01]. Dostupné online.
  7. GIBBS, Samuel. Elon Musk: artificial intelligence is our biggest existential threat. The Guardian (Londýn: Guardian News and Media Limited), 2014-10-27. Dostupné online [cit. 2019-03-01]. ISSN 0261-3077.
  8. HERN, Alex. Elon Musk says he invested in DeepMind over 'Terminator' fears. The Guardian (Londýn: Guardian News and Media Limited), 2014-06-18. Dostupné online [cit. 2019-03-01]. ISSN 0261-3077.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Elon Musk

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]