Múzeum letectva Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48° 40′ 4.7″ s.š., 21° 14′ 4.5″ v.d.

Múzeum letectva Košice
Muzeum letectva MIG-i.JPG
MiGy v Múzeu letectva v Košiciach
Základné údaje
AdresaLetisko
Košice, Slovensko
Rok založenia24.augusta 2002
TypTechnické
SúčasťSlovenské technické múzeum
Vedenie inštitúcie
RiaditeľIng. Miroslav Hájek
Ďalšie odkazy
CommonsMúzeum letectva Košice

Múzeum letectva Košice je vysunutou expozíciou Slovenského technického múzea v Košiciach. Sú v ňom kolekcie spaľovacích a prúdových motorov, originály stíhacích lietadiel a vrtuľníkov, repliky historických lietadiel, Galéria prezidentských lietadiel, meracie a navigačné prístroje, letecká výstroj, ukážky leteckých modelov a makiet. Ďalej expozícia cestnej dopravy a tiež výstava venovaná osudom Slovákov V ROYAL AIR FORCE (1940 -1945).

Založenie[upraviť | upraviť kód]

Pre vznik Múzea letectva v Košiciach hovoril nasledovné fakty. V roku 1927 bolo v Košiciach uvedené do prevádzky druhé letisko na Slovensku, tvoriace významný dopravný uzol na východe vtedajšieho Československa. Od roku 1947 je v Košiciach otvorené Technické múzeum, predchodca Slovenského technického múzea. História leteckého školstva siaha do roku 1959, kedy vzniká v Košiciach Letecké učilište[1], potom postupne dochádza 1. septembra 1973 k založeniu Vysokej vojenskej leteckej školy SNP (VVLŠ SNP). Po rozdelení bola roku 1993 Vysoká vojenská letecká škola SNP premenovaná na Vysokú vojenskú školu letectva generála Milana Rastislava Štefánika a v roku 1996 premenovaná na Vojenskú leteckú akadémiu gen. M. R. Štefánika v Košiciach. Tá sa zlúčila s Technickou univerzitou v Košiciach a od roku 2005 je Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach. Taktiež v Košiciach sídli Slovenská národný aeroklub. Nuž a jedným z hlavných dôvodov založenia Múzea letectva bolo, že z predošlých okolností sa v Slovenskom technickom múzeu sústredila staršia letecká technika, kde išlo hlavne o vzácne kolekcie leteckých motorov, meracích, navigačných a iných prístrojov, používaných v lietadlách. K sprístupneniu Múzea letectva verejnosti došlo v dvoch etapách, 23. augusta 2002 1. etapy a 3. októbra 2003 2.etapy.

Expozície[upraviť | upraviť kód]

Počiatky letectva do roku 1945[upraviť | upraviť kód]

Túto expozíciu reprezečntuje najmä 20 leteckých motorov, kde podľa časovej osi je prvý vodou chladený motor Austro-Daimler o výkone 162 hp vyrábaný od roku 1916 a používaný v lietadlách Aviatik D.1 a Lohner C.1. Ďalej tiež motory nemeckej, francúzskej, ruskej a rakúskej výroby. Z Československej produkcie je najzaujímavejším motorom Walter Scolar, ktorý je deväťvalcový vzduchom chladený, mal výkon 160 HP pri 2200 ot/min. Vyrábal ho Walter Praha v roku 1936. Zaujímavý je aj letecky motor ZOD-260, vzduchom chladený dvojtaktný hviezdicový šesťválec z Československej zbrojovky Brno[2], či motor Tatra. Zaujímavé sú aj informácie o vynáleze vrtuľníka s benzínovým motorom, ktorý vynašiel Ján Bahýľ (1905), vynáleze padáku Štefanom Baničom (1913)a o významnej slovenskej osobnosti, generálovi francúzskej armády, vedecovi, letecovi a politikovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Lietadlá tu zastupujú modely, medzi ktorými je najväčším Avia Bk-534, vo farebnom vyhotovení zodpovedajúcom leteckej jednotke Československého letectva umiestnenej v Spišskej Novej Vsi, tiež Avia BH-11 dolnoplošník s podperami a Spad S.XIII - dvojplošník z konca I. svetovej vojny. Motory z obdobia II. svetovej vojny medzi iným zastupuje Junkers Jumo 004 z konca II. svetovej vojny, ktorý bol prvý sériovo použitý prúdový motor na svete.

Letectvo od roku 1945[upraviť | upraviť kód]

Expozícia prezentuje vzájomne napredujúci vývoj leteckej techniky a leteckých motorov. V ZSSR bol medzi prvými turbookompresorový motor RD-9 s axiálnym kompresorom. Používaný bol do sériovo vyrábaného lietadla MIG-19S. Československý Motorlet JinonicePraha, výrobca leteckých motorov sa od roku 1969 zameral na výrobu turbovrtuľových motorov M-601 používaných dvojmotorových litadlách československej výroby L-410 Turbolet vyrábaných v závode LET Kunovice. Zástupcom povojnových lietadiel používaných najma Agroletom a SLOV-AIRom je samonosný dolnoplošník s celokovovým krídlom Z-37 Čmelák. Úspešné boli aj lietadlá L-200 Morava (vyrobených celkove 367 lietadiel), vetroň Blaník (VZLÚ Praha – Letňany), ktorý slúžil na výcvik od 50tych rokov 20. storočia do začiatku 21. storočia s úspechom aj v zahraničí (Chile, Argentína, Kanada, Veľká Británia). V expozícii sa nachádza aj bezpilotný systém Rejs, vyvinutý v polovici 60. rokov vo verziách: fotografická, televízny systém a systém pre monitorovanie úrovne radiácie.

Galéria prezidentských lietadiel[upraviť | upraviť kód]

Názov má pôvod v daroch prezidentov krajín Európy, Severnej Ameriky a Ázie prezidentovi Schusterovi. Prvým bol dar prezidenta Ukrajiny Leonida Kučmu letadlo Suchoj Su-15. Potom nasledovali:

Letecká prístrojová technika[upraviť | upraviť kód]

Do expozície je od roku 2013 zaradená výstava Letecká meteorológia, štatutárna výstava zo zbierok STM - fyziky a letectva. V nej sú prezentované základné poznatky meteorológie ako vednej disciplíny, s dôrazom na význam meteorologických meraní pre bezpečnosť letovej prevádzky. Význam meteorológie a prístrojovej techniky narástol s vývojom samotnej leteckej techniky. Základom výstavy sú prístroje tvorené darom Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave pre STM v 60-tych rokoch 20. storočia. Výstava bola sprístupnená v roku 2010 k príležitosti 130. výročia narodenia M. R. Štefánika.

Letecké technológie - vývoj leteckých konštrukcií[upraviť | upraviť kód]

Expozícia bola sprístupnená 19. apríla 2011 a má za cieľ oboznámiť návštevníka s vývojom konštrukcí. K tomu slúžia exponáty s odstránenou časťou konštrukcií, či poťahu. Tak sa návštevník môže oboznámiť s časťami a technológiami bežne ukrytými zraku diváka. Okrem takto upravených motorov, napríklad aj RD-45, zaujme lietadlo Let L-200 Morava, vetroň WT-3 a rogalo Ultra light.

Expozícia cestnej dopravy v ML[upraviť | upraviť kód]

1. mája 2008 bola sprístupnená I. časť expozície venovanej doprave. K 2012 roku expozícia obsahovala 30 historických automobilov, 8 motorov a zastúpené sú aj oblúbené dobové bicykle. Expozícia bola vytvorená v spolupráci s Veterán klubom CASSOVIA RETRO Košice, väčšina veteránov je pojazdná a zúčastňuje sa jázd historických vozidiel. Počet a druhy vozidiel teda variujú. Zo zbierok Slovenského technického múzea sú vzácne najmä polocabrio Tatra 57 (1932), Praga Piccolo (1934) a Opel Kapitän (1950). Ďalšie rarity sú Citroën z roku 1939 a Chevrolet z roku 1940 s šesťvalcovým motorom. Motocykle reprezentujú ČZ, Jawa – pérák i tiež automobil JAWA Minor Roadster[5].

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Z histórie vojenského leteckého školstva na Tuke.sk
  2. Letecky motor ZOD-260 na Palba.cz
  3. Polikarpov Po-2 dar k 60. výročiu SNP na Košický korzár
  4. http://kosice.korzar.sme.sk/c/6563972/kosicania-dostali-messerschmitt.html
  5. http://autojawaklub.cz/2013/04/24/roadster/

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]