Toni Collette

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toni Collette
Toni Collette (8969423498).jpg
Celé menoToni Collett
Narodenie 1. november 1972 (45 rokov)
Sydney, Austrália,
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1990 – súčasnosť
Deti2

Toni Collette (* 1. november 1972, Sydney, Austrália) je austrálsko - americká herečka známa s filmov ako Šiesty zmysel (1999), Malá Miss Sunshine (2006), Hitchcock (2012) alebo Už teraz mi chýbaš (2015). V roku 2000 bola nominovaná na cenu Academy Awards za film Šiesty zmysel (1999).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Už odmalička túžila sa stať herečkou. Vždy si šla tvrdo za svojím cieľom, to aj vtedy, keď len po pár mesiacoch opustila hereckú školu v Austrálií. už v roku 1992, sa objavila popri hereckej legende - Anthonym Hopkinsonovi vo filme Spotswood . Táto skúsenosť jej zaručila aj nomináciu na cenu IFA, v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

O rok neskôr, sa odhodlala radikálne zmeniť svoj vzhľad, kvôli filmu Muriel sa vydáva. Vo filme sa predstavila ako zavalitá Muriel, ktorá je rodinou aj priateľmi dosť ponižovaná. Film jej zaručil nomináciu na Zlatý glóbus a austrálsku cenu AFA. Na výslnie ju však vyniesol film Šiesty zmysel, po boku herca Bruceho Willisa, kde sa predstavila ako ťažko skúšaná životom matka. Film jej zaručil aj nomináciu na Oscara. Po boku herečiek Meryl Streep, Nicole Kidman a Julianne Moore sa objavila vo vedľajšej úlohe Kitty, v dráme Hodiny (2002). V rovnakom roku sa vo filme Ako na vec premenila na matku so samovražednými sklonmi. V roku 2006 si zahrala úlohu vo filme Mŕtve dievča po boku herečiek Marcii Gay Harden a Brittany Murphy.

V roku 2009, si zahrala v televíznom seriály Tara a jej svet kde sa predstavila ako umelkyňa, ktorá trpí poruchou identity. Táto seriálová rola jej zaručila dve nominácie na Zlatý glóbus, z toho jednu vyhrala.

Vo životopisnom filme o Alfredovi Hitchcockovi, z názvom Hitchcock (2012), sa objavila ako Peggy Robertson, čo bola asistentka Hitchcocka.

V roku 2015 si spolu s Drew Barrymore, zahrala v dráme Už teraz mi chýbaš ktorý hovorí o dvoch dobrých kamarátkach, ktorej jednej zmení život rakovina.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2003 je vydatá z hudobníkom Daveom Galafassiom, s ktorým má dve deti. Je zástankyňou za práva zvierat, tiež spoluvlastní produkční spoločnosť. Je považovaná za herečku, ktorá patrí k najvšestranejším z celého Hollywoodu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Toni Collette na anglickej Wikipédii.