Emma Watsonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Emma Watson)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emma Watson
Emma Watson 2013.jpg
Emma Watsonová (2013)
Celé menoEmma Charlotte Duerre Watsonová
Narodenie 15. apríl 1990 (30 rokov)
Paríž, Francúzsko
Roky pôsobenia2001–doteraz
Oficiálna webstránkaemmawatsonofficial.com

Emma Charlotte Duerre Watsonová (angl. Emma Charlotte Duerre Watson; * 15. apríl 1990, Paríž, Francúzsko) je britská herečka známa predovšetkým úlohou Hermiony vo filmovej sérii Harry Potter .

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Emma sa narodila Jacqueline a Chrisovi v Paríži. Po rozvode rodičov sa spolu s matkou a bratom presťahovali do Oxfordshire v Anglicku. V škole prejavovala záujem o herectvo, keď si zahrala v niekoľkých školských divadelných predstaveniach napríklad „Arthur: The Young Years“, „Happy Prince“ a „Alica v ríši divov“. Ako 7-ročná sa umiestnila na 1. mieste v školskej súťaži v recitácii. Strednú školu ukončila s prospechom "A" a chystá sa pokračovať v štúdiu na univerzite.

Teraz žije s mamou v Oxforde. Jej rodičia sú rozvedení a pracujú ako právni zástupcovia. Emma má o tri roky mladšieho brata Alexa (* 1993). Okrem Alexa má aj troch nevlastných súrodencov – brata Tobyho (4 roky) a sestričky dvojičky Ninu a Lucy (4 roky).

Konkurzu na Hermionu vo filme Harry Potter sa zúčastnila na podnet triedneho učiteľa. Na konkurze sa zúčastnila, ale ako hovorí – len tak zo srandy. Konkurz vyhrala a dnes už má za sebou osem filmov Harryho Pottera. Popri premierovaní HP hrala v roku 2011 vo filme Môj týždeň s Marylin s Eddie Redmaynom a iné menšie role v menej známych filmoch pred 2010. V roku 2012 si zahrala vo filme Charlieho malé tajomstvá (Perks of being a walflower) ako jednú s hlavných postáv Sam. Rok na to hrala vo filme francúzskej režisérky Sofie Coppoly vo filme Bling Ring s Taissou Farmigou (tiež hl.rolu Nicki). O tomto filme sa vyjadrila, že svoju postavu videla ako úplný opak seba samej a že to bolo viac o pracovaní so Sofiou ako hrať tú postavu. Dokonca sa kvôli tomu filmu musela naučiť tanci pri tyči. Toho istého roku vyšila komédia This is the End s Sethom Roganom, kde herci hrali sami seba. V roku 2014 hrala vo filme Noe s Russelom Croweom, Jennifer Conelly a Anthony Hopkinsom, v roku 2015 vo Filme Regression od režizéra Alejandro Amenabar s Ethanom Hawkom a v roku 2016 vo filme Colonia s Danielom Brühlom o mieste, kde velil bývalý nacista Paul Schäfer v Chile. V marci roku 2017 vyjde dlho očakávaný film Kráska a zviera, kde Emma stvárni Bellu a mesiac na to film The Circle s Tomom Hanksom podľa rovnomennej knihu od Davea Eggersa.

Emma sa rozhodovala medzi štúdiom na niektorej Britskej univerzite, ale zvažovala aj štúdium v Amerike na niektorej univerzite z Ivy League Colleges. Chcela by hrať vo filmoch aj počas štúdia podľa vzoru Jodie Foster, ktorá zvládla herectvo aj štúdium naraz. Emma v jednom z interview vyhlásila, že už teraz má dosť peňazí, aby nemusela nikdy v živote nič robiť, ale to nie je cesta, po ktorej by chcela ísť. Štúdium na univerzite ju motivuje a verí, že z nej urobí ešte lepšiu herečku. Nakoniec si vybrala Brownovú univezitu z ktorej zpromovala v roku 2014 z anglickej literatúry.

Vo voľnom čase hráva športy; hlavne stolný tenis a tenis. Má rada čas strávený s priateľmi, nakupovanie a kino. Jej obľúbené filmy sú: Vykúpenie z väznice Shawshank, Gladiátor, Statočné srdce, Pýcha a predsudok, Pomáda, Shrek, a Dannyho jedenástka; obľúbení herci: Julia Robertsová, Brad Pitt a Renée Zellwegerová.[chýba zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Watsonová na filmovom festivale v New Yorku v roku 2012

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]