Maďarské kresťanskodemokratické hnutie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Maďarské kresťanskodemokratické hnutie bola jedna z maďarských politických strán, ktoré vznikli na Slovensku po nežnej revolúcii.

Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH) bolo založené v roku 1990. Zaniklo v júni 1998 zlúčením s ďalšími dvomi maďarskými politickými stranami Spolužitím a Maďarskou občianskou stranou (MOS). Novovytvorená strana dostala názov Strana maďarskej koalície. Predsedom MKDH bol Béla Bugár.

Parlamentné voľby[upraviť | upraviť zdroj]

Voľby do SNR v roku 1990[upraviť | upraviť zdroj]

MKDH vytvorilo pred voľbami do Slovenskej národnej rady (SNR) v roku 1990 volebnú koalíciu s ďalšou maďarskou politickou stranou Spolužitie. Koalícia získala 8,66 % hlasov a 14 mandátov v SNR a stala sa piatym najsilnejším zoskupením v parlamente.

Voľby do SNR v roku 1992[upraviť | upraviť zdroj]

Pred voľbami do SNR v roku 1992 vytvorilo MKDH znovu volebnú koalíciu so Spolužitím. Koalícia získala 7,42% hlasov a tak isto 14 mandátov v SNR a zostala piatym najsilnejším zoskupením v NR SR.

Voľby do NR SR v roku 1994[upraviť | upraviť zdroj]

Pred voľbami do Národnej rady SR v roku 1994 vytvorilo MKDH znovu volebnú koalíciu maďarských politických strán, ktorú tentoraz okrem Spolužitia a MKDH tvorila aj MOS. Koalícia mala oficiálny názov Maďarská koalícia. Koalícia získala 10,18 % hlasov a 17 mandátov v NR SR.

Politici Maďarského kresťanskodemokratického hnutia[upraviť | upraviť zdroj]

Články o politikoch Maďarského kresťanskodemokratického hnutia sú uvedené v kategórii Politici MKDH.