Portál:Hudba/Odporúčané články/2007

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


2005 - 2006 - 2007 - 2008

2007[upraviť kód]

január - 3. august | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52

január – 3. august 2007[upraviť kód]

Céline Dionová

Céline Marie Claudette Dionová (* 30. marec 1968, Repentigny, Kanada) je kanadská speváčka.

Od jednoduchých začiatkov sa Céline Dionová vypracovala na medzinárodnú hviezdu. Na celom svete získala ocenenia hudobného priemyslu: Grammy v USA, Juno a Félix v Kanade a World Music v Európe.

Céline Dionová sa narodila 30. marca 1968 v nemocnici Le Gardeur v Repentigny (mesto asi 50 km severovýchodne od Montréalu v Québecu) ako najmladšia zo 14 detí hudobne založenej rodiny. Jej rodičia, obaja muzikanti, viedli malý klub Le vieux Barril v meste bydliska Charlemagne, a cez víkendy celá rodina vystupovala a bavila miestnych obyvateľov. Céline od piatich rokov spievala spolu so súrodencami a rýchlo získala schopnosť živo vystupovať.


31/2007[upraviť kód]

Carl Maria von Weber (* 18. november 1786, Eutin, Nemecko – † 5. jún 1826, Londýn) bol jeden z najvýznamnejších tvorcov nemeckej romantickej opery, veľmi hodnotný kritik a známy klavirista. Ako dirigent experimentoval s novým rozsadením hráčov v orchestri.

V 1797 sa učil u Michaela Haydna v Salzburgu. O rok neskôr komponoval prvé skladby. V rokoch 17981800 sa učil u Kalchera a Valesiho v Mníchove. Tu napísal aj svoju prvú operu – Das stumme Waldmädchen (Lesná panna), ktorú neskôr prepísal na Silvanu. Od roku 1803 sa stal žiakom abbého Voglera a skomponoval operu Peter Schmoll und seine Nachbärn (Peter Schmoll a jeho susedia).


32/2007[upraviť kód]

Vivaldi.jpg

Antonio Lucio Vivaldi (* 4. marec 1678, Benátky – † 28. júl 1741, Viedeň) bol taliansky huslista, barokový skladateľ, pedagóg a kňaz. Bol nazývaný aj "Prete rosso" (červený kňaz) vďaka jeho farbe vlasov a benátčania ho poznali len pod týmto menom.

Bol prvorodený zo šiestich detí Giovanniho Battistu Vivaldiho (16551736), ktorý v Katedrále San Marco pôsobil od roku 1685 ako husľový virtuóz a Camilli Calicchio, dcéry krajčíra. Od detstva mal Antonio Vivaldi zdravotné problémy. Pravdepodobne trpel na AnginaPectoris, alebo na astmu. Jeho hudobný talent sa prejavil už v ranom detstve. Už ako dieťa hrával v orchestri San Marco, kde príležitostne zastupoval svojho otca.

Štúdium teológie absolvoval na dvoch farnostiach neďaleko Benátok. Ako 25 ročný bol vysvätený za kňaza a dostal post Kaplana v kostole Santa Maria della Pietà, kde pôsobil v tejto funkcii zo zdravotných dôvodov len jeden a pol roka. Z toho istého dôvodu vystúpil aj zo služieb katolíckej cirkvi, ale ostal mu rád kňaza.


33/2007[upraviť kód]

Johan Julius Christian "Jean"/"Janne" Sibelius (* 8. december 1865, Hämeenlinna, Fínsko – † 20. september 1957, Järvenpää pri Helsinkách) bol fínsky hudobný skladateľ.

Jean Sibelius je najvýznamnejší fínsky skladateľ, ktorý mal veľký význam pre formovanie fínskej kultúrnej i národnej identity. V časoch útlaku Fínska Ruskom zasvätil svoje dielo obrane svojho národa a šíreniu jeho kultúry vo svete.

Z hľadiska histórie hudby je Sibelius tradicionalistom, a jedným z posledných romantikov, tak dielom ako aj témami. Rozvíjal odkaz predkov a nepriniesol do vývoja hudby takmer nič nové, s výnimkou menšieho momentu v symfóniách – od tretej symfónie nepoužíval už dlhé veľké témy, ale skôr úsečnejšie hudobné myšlienky, ktoré rôzne pretváral a rozvíjal. Tento úsporný štýl je zreteľný najmä v jeho 7. symfónii, ktorá nie je rozdelená na vety, ale tvorí jeden hudobný celok so skoncentrovanými hudobnými nápadmi.


34/2007[upraviť kód]

Maurice Ravel 1912.jpg

Maurice Ravel (* 7. marec 1875, Ciboure – † 28. december 1937, Paríž) bol francúzsky hudobný skladateľ.

Ravel je do dejín hudby zapísaný ako predstaviteľ impresionizmu. V začiatkoch jeho tvorby ho skutočne významne ovplyvnil Debussy, Ravel neskôr toto obdobie označil ako "obdobie duchovne blízke Debussymu". Na rozdiel od Debussyho epigónov mu ale jeho mimoriadne skladateľské nadanie umožnilo ísť vlastou cestou, ktorá smerovala až ku neoklasicizmu. Ravel a Debussy sa nikdy porovnávaniu nevyhli. Kým Debussyho skladby sú skôr voľné a senzualistické, Ravelové sú prepracovanejšie a sofistikovanješie. Ravel je slovami Stravinského "švajčiarsky hodinár", v ktorého skladbách má každá súčiastka svoje miesto a pracuje správne. Na rozdiel od Debussyho sa viac zaoberal formou diela.


35/2007[upraviť kód]

Portrét od Eugène Delacroix

Niccolò (alebo Nicolò) Paganini (27. októbra 1782 Janov27. mája 1840 Nice) bol taliansky huslista, gitarista a hudobný skladateľ. Vďaka svojmu neobyčajnému hudobnému talentu je mnohými považovaný za najväčšieho husľového virtuóza, aký kedy žil.

Mladý Niccolò sa učil hre na husle už ako malé dieťa, najmä pod vedením svojho otca Antonia Paganiniho. Bol na neho veľmi prísny: Niccolò musel denne cvičiť až sedem hodín, keď si občas jeho otec myslel, že necvičí dost usilovne, prikročil k fyzickým trestom alebo mu v nedal jesť. Keď mal Niccolo päť rokov, začal sa ešte učit hrať na gitaru, od deviatich rokov pravidelne koncertoval. V roku 1801 odcestoval na hudobný festival do toskánskej Luccy, kde mal veľké úspechy. Po skončení festivalu sa rozhodol, že nepôjde späť do Janova, ale že tu zostane. Napriek tomu, že dostával vysoké honoráre za svoje vystúpenia, kvôli hraniu hazardných hier sa veľmi zadĺžil, stále však časť peňazí posielal svojim rodičom do Janova. Prehral dokonce i svoje husle, z čoho sa ale poučil a s hazardnými hrami úplne prestal. Jeho priateľ mu na koncert požičal svoje husle od Bartolomeo Giuseppe Guarneriho (známeho tiež ako del Gesù), po koncerte bol natoľko očarovaný jeho hrou, že mu nástroj venoval; tieto husle („Cannone Guarnerius“) si Paganini veľmi obľúbil.


36/2007[upraviť kód]

Emmy Destinn, 1878-1930.png

Ema Destinnová (vlastným menom Emílie Věnceslava Pavlína Kittlová) (* 26. február 1878, Praha – † 28. január 1930, České Budějovice) bola česká operná speváčka – sopranistka, herečka a spisovateľka. Patrila medzi najvýznamnejších predstaviteľov českého interpretačného umenia a získala si svetovú slávu.

Pochádzala zo zámožnej rodiny, dobre známej a váženej v pražskej vlasteneckej spoločnosti. Mala štyroch súrodencov a svoj nádherný hlas zdedila po matke, ktorá spev študovala a krátko i vystupovala v parížskej opere. Ema začínala pôvodne študovať hru na husle a klavír, ale tiež sa venovala cudzím jazykom. Jej otec Emanuel Kittel bol veľmi pyšný na jej hudobné nadanie a zaobstaral jej najlepších učiteľov – učiteľku spevu jej robila Marie Destinnová-Löwelová (po ktorej si zvolila tiež svoje umelecké meno) a v dramatickej škole Národného divadla sa jej ujala herečka Otylie Sklenářová-Malá. Ema sa na javisku cítila ako doma, dokonca i napísala niekoľko hier pre ochotníkov, ktoré boli v Prahe a Stráži aj naštudované a hrané.


37/2007[upraviť kód]

Nohavicainconcert.jpg

Jaromír Nohavica (* 7. jún 1953, Ostrava) je český folkový spevák, textár, skladateľ, gitarista a hráč na heligónku.

Jaromír Nohavica pochádza z Ostravy. Na gitaru hrá od svojich trinástich rokov. Začal študovať na Vysokej škole banskej, ale štúdium prerušil, diaľkovo študoval na Strednej knihovníckej škole v Brne (1978 – 1981). Vystriedal niekoľko zamestnaní než sa stal textárom na voľnej nohe. Skladal texty pre ostravských spevákov a kapely. V tejto oblasti sa preslávil textom Lásko, voníš deštěm (v origináli „She's Gone“ od skupiny Black Sabbath) pre Mariu Rottrovú. V súčasnosti žije v Českom Tešíne, je ženatý a má dve deti. V roku 2006 Nohavica priznal v rozhovore s českým týždenníkom Respekt, že bol koncom osemdesiatych rokov tri roky spolupracovníkom ŠtB.


38/2007[upraviť kód]

Leos Janacek relief.jpg

Leoš Janáček (* 3. júl 1854 Hukvaldy, Česko – † 12. august 1928 Ostrava, Česko) bol český hudobný skladateľ.

Narodil sa 3. júla 1854 v Hukvaldoch na severovýchodnej Morave. Už ako sedemročný spieval v chóre. Neskôr ho prijal učiteľ Pavol Křížkovský za fundatistu augustínskeho kláštora na Starom Brne. Janáček pod jeho vedením nadobudol základy hudobného vzdelania, lebo osnova a spôsob vyučovania boli podobné ako neskôr na konzervatóriu. Popri hudobnom vzdelaní vo fundácii dostával Janáček aj všeobecné vzdelanie absolvovaním troch tried reálky a učiteľského ústavu, kde sa v roku 1872 stal učiteľom. Teoretické vzdelanie získal v rokoch 18741890 na pražskej organovej škole u Františka Blažka a u Zdeňka Skuherského, neskôr tieto štúdiá dokončil v rokoch 18791890 na konzervatóriách v Lipsku a Viedni. Po štúdiách sa vrátil do Brna, kde dirigoval spevokol Svätopluk, neskôr súbor Brněnskej besedy a zaoberal sa štúdiom ľudovej hudby.


39/2007[upraviť kód]

Gary Moore (vl. menom Robert Wiliam Gary Moore) (* 4. apríl 1952, Belfast Írsko) je írsky gitarista a spevák hrajúci blues rock.

Ako jedenásťročný začal hrať na gitare a šestnásťročný sa stal členom dublinskej kapely Skid Row. Po odchode zo skupiny, založil v roku 1973 Gary Moore Band a vydal debutový album Grinding Stone. O rok neskôr sa stal členom Thin Lizzy a nahral s nimi album Night Life. Potom sa pripojil ku skupine Colosseum II a v druhej polovici sedemdesiatych rokov s nimi vydal platne Strange New Flesh a Electric Savage.

V roku 1978 sa osamostatnil, nahral album Back on the Streets na ktorom sa spevácky spolupodieľal spevák, gitarista a basák Phil Lynott z Thin Lizzy. V roku 1979 sa titulnou piesňou a baladou „Parisienne Walkways“ z tohto albumu dostal prvýkrát do hitparád. Po albume Back on the Streets sa opäť vrátil do skupiny Thin Lizzy a spolupracoval na Black Rose. Nasledovalo turné po USA, ktoré ukázalo, že aj keď hudobne hard rocková skupina dobre ladí s keltsko-írskou melodickou gitarou Garyho Moora, jej divokosť a občasné drogové úlety mu nevyhovujú. Keď nezhody medzi nimi vyvrcholili, Moore sa schválne nedostavil opakovane na tri koncerty a dostal hodinovú výpoveď od manažéra skupiny.


40/2007[upraviť kód]

ThaliaSodi.jpg

Thalía celým menom Ariadna Thalía Sodi Miranda (* 26. august 1971, Mexiko, Mexiko) je mexická herečka, speváčka, skladateľka a podnikateľka. Považuje sa za jednu z najdôležitejších a najreprezentatívnejších speváčiek latin popu. Jej hlas sa považuje za mezzosoprán. Celosvetovo predala už viac ako 15 miliónov albumov. Thalía je vo všeobecnosti považovaná za najslávnejšiu mexickú herečku, ktorú poznajú ľudia na celom svete.

Už ako jednoročné dieťa sa objavila na televíznej obrazovke v reklame na nealkoholický nápoj. Jej otec bol chemik a kriminológ. Prišla o neho ešte ako päťročná. To pre ňu ako dieťa znamenalo veľkú ranu. Až taku veľkú, že celý rok neprehovorila ani slovo.

Má štyri sestry – Lauru Zapata (známa mexická herečka), Federicu (archeologička), Ernestinu (niekdajšia Miss mesta Mexiko, spisovateľka, má doktorát z filozofie) a Gabrielu (historička umenia).


41/2007[upraviť kód]

Slash, záber z koncertu

Velvet Revolver je rocková superskupina zložená z troch bývalých členov skupiny Guns N’ RosesSlasha, Duffa McKagana a Matta Soruma (tiež hral v The Cult), Scotta Weilanda, bývalého speváka skupiny Stone Temple Pilots a Dave Kushnera, bývalého gitaristu skupiny Wasted Youth.

Traja bývalí členovia hard rockovej skupiny Guns N’ RosesSlash (gitara), Duff McKagan (basgitara) a Matt Sorum (bicie) — zahrali v roku 2002 na charitatívnom koncerte pre hudobníka Randyho Castilla. Po zistení, že medzi nimi stále koluje určitá „chémia“ sa rozhodli založiť novú skupinu. Keď Izzy Stradlin odmietol pozvanie, najali gitaristu Dava Kushnera, ktorý predtým hrával v skupinách Wasted Youth a Dave Navarro. Kushner chodil do školy so Slashom a tiež hral s McKaganom v skupine Loaded, kde hral tiež naposledy ako sa pripojil k VR. Kvarteto sa zatiaľ predstavovalo pod dočasnou prezývkou The Project než si vymysleli nový názov.


42/2007[upraviť kód]

Flag of the Czech Republic.svg Olympic je česká hudobná skupina a jedna z najväčších legiend českej rockovej histórie.

11. novembra, 1963 vystupovala v divadle Semafor v Prahe sprievodná skupina, ktorá mala dovtedy názov Karkulka (Karlínský kulturní kabaret) pod novým menom Olympic. Meno skupine dal jej vtedajší (prvý) manažér Josef Smeták podľa názvu klubu v Spálenej ulici v Prahe, ktorý sa volal Olympik. Skupina v tomto období najčastejšie hrala v tomto zložení:

Táto skupina pod novým názvom v priebehu nasledujúceho roku (1964) sprevádzala spevákov Mikiho Volka, Pavla Bobka, Josefa Laufera, Pavla Švába a Yvonnu Přenosilovou. V roku 1965 sa vplyvom britskej beatovej invázie rozpútala aj v Československu tzv. beatlemánia. Zostava sa vtedy zredukovala na toto zloženie:


43/2007[upraviť kód]

Hard Rock je jedna z variácií rock'n'rollovej hudby, ktorá má svoje korene na začiatku šesťdesiatych rokov v štýloch garage a psychedelického rocku. Charakteristický je skresleným (silovo deformovaným) zvukom elektrických gitár, basovej gitary a bicích nástrojov.

Termín Hard Rock je niekedy aplikovaný na viac štýlov rockovej hudby, ktoré sú odchýlkami pop rocku a iba všeobecne nadväzujú na tento štýl. Napríklad punk rock, ktorý využíva rýchlejšie tempo a menej akordov (tiež silovo deformovaných) a štýl nazvany grunge.

V štýle hard rocku je najčastejšie používaná päť stupňová notová škála typická pre blues. Na rozdiel od tradičného rokenrolu, ktorý preberá prvky z klasického blues, hard rock využíva prvky britského blues v ktorom sa využíva viacero moderných nástrojov ako sú elektrické gitary, sólovú a rytmickú a basovú, bicie a niekedy aj klávesové nástroje.


44/2007[upraviť kód]

Stupnica je v muzikológii rad tónov stupňovito zoradených v stúpajúcom, alebo klesajúcom smere, podľa určitých pravidiel od základného (prvého) tónu stupnice k jeho oktáve. (Oktáva je vzdialenosť tónov z ktorých ten vyšší má dvojnásobnú frekvenciu).

Stupnice sú konvecie, ktoré sa vytvorili tak, aby ladili nášmu sluchu. Rôzne stupnice sa líšia hlavne počtom tónov a ich vzdialenosťami (intervalmi), t. j. hlavne umiestnením poltónov a celých tónov.

Stupnice môžeme rozdeliť podľa počtu tónov. Stupnice sa však zvyčajne hrajú tak, že sa zahrá aj prvý tón nasledujúcej (o oktávu vyššej) stupnice. Preto napr. bežná "sedemtónová" stupnica má celkovo 8 tónov. Najznámejšie stupnice sú:

  • päťtónové stupnice (pentatonické, sú typické pre hudbu z oblasti Číny a Japonska)
  • šesťtónové (celotónové) stupnice
  • sedemtónové (diatonické, cirkevné, rómske)
  • dvanásťtónové (chromatická, alterovaná)

Tradičná európska hudba vychádza zo stupníc, ktoré sa ustálili v 17. storočí. Pracuje so stupnicami diatonickými, ktoré rozďeľujeme na tvrdé, durové (tvrdé) a tri typy mäkkých, mollových (aiolská, harmonická, melodická).


45/2007[upraviť kód]

U2, koncert v Anaheime, 2005

U2 je írska rocková skupina založená roku 1976. Jej členmi sú

Kapela patrí medzi najpopulárnejšie rockové skupiny na svete. Za necelých tridsať rokov jej existencie sa predalo cez 150 miliónov kópií platní skupiny. Členovia (obzvlášť Bono) sú veľmi aktívni v oblasti ochrany ľudských práv.

Vznik skupiny inicioval vtedy štrnásťročný Larry Mullen Jr., ktorý v októbri 1976 vyvesil na nástenku gymnázia Mount Temple v írskom Dubline výzvu k založeniu skupiny s tým, že si kúpil bicie a zháňa niekoho s gitarou. Prvé stretnutie, v istom zmysle konkurz, prebehlo v kuchyni u Mullenovcov, a okrem Larryho sa ho zúčastnili bratia Dave a Dick Evansovci, Adam Clayton, Paul Hewson, Peter Martin a Ivan McCormick. Poslední dvaja menovaní sa už nedostavili na žiadnu ďalšiu skúšku, zvyšok vytvoril skupinu, nazvanú Feedback (Spätná väzba, podľa The Edge to bolo to jediné, čo vtedy bolo z ich produkcie počuť).


46/2007[upraviť kód]

Gregoriánsky chorál je forma jednohlasného latinského bohoslužobného spevu rímskokatolíckej cirkvi v kostole. Je to vlastne súbor niekoľko tisíc spevov. Gregoriánsky chorál vznikol v 9. a 10. storočí vo Franskej ríši, podľa iných názorov pôvodne v oblasti Ríma už od 5. storočia, podľa (zrejme nepravdivej) legendy ho zložil sám pápež Gregor Veľký (odtiaľ názov). Stáročia bol inšpiračným zdrojom európskych umeleckých skladieb, najmä duchovnej hudby 11. – 16. storočia. Dnes ho spievajú prakticky už len nadšenci.

V karolínskej dobe prenikol do západnej a strednej Európy. Pri kláštoroch a biskupstvách sa zakladali spevácke školy tzv. Schola cantorum. Spevy gregoriánskeho chorálu sa uplatňovali v rámci dvoch druhov bohoslužieb (omša a ofícium).

Gregoriánska melodika smeruje k dosiahnutiu princípov čo najväčšej čistoty, názornosti a poriadku. Jasnosť a poriadok sa dosahujú niekoľkými spôsobmi.

Predovšetkým každý druh spevu je odlišne zhudobnený podľa jeho miesta v ofíciu. Modlitby a čítania sú najjednoduchšie, viac-menej recitované. Bohatšiu melodiku má psalmódia. Je to vlastne spev žalmov a žalmových textov.


47/2007[upraviť kód]

Symfónia je dielo z oblasti klasickej hudby určené pre symfonický orchester. Názov pochádza z gréckeho slova symfonia (Συμφωνία), čo znamená "súzvuk".

Počiatky symfónie siahajú do obdobia baroka. Medzi jej vzdialeného predchodcu patrí operná predohra s troma vetami, tak ako ju používal napríklad taliansky skladateľ Alessandro Scarlatti. Ďalším dielom významným pre rozvoj symfónie bolo tzv. concerto grosso, ktoré nieslo titul koncert napriek tomu, že nevyužívalo výrazný sólový nástroj. Príkladom takéhoto diela je slávny Brandenburgský koncert č. 3 Johanna Sebastiana Bacha.

Symfónia začala dostávať dnešné črty až v období klasicizmu. Došlo k zaradeniu tretej, tanečnej vety, ktorú tvoril menuet a trio. Zaslúžili sa o to skladatelia tzv. "mannheimskej školy", medzi inými Johann Stamitz. Vznikla tak štvorvetá symfónia, o ktorej ústálenie sa zaslúžil najmä "otec symfónie" Joseph Haydn a ktorú neskôr rozvíjal Wolfgang Amadeus Mozart.

K významnému posunu vo vývoji symfónie došlo vďaka Ludwigovi van Beethovenovi. Zlomovým v dielom v tomto smere bola jeho Symfónie č. 3 "Eroica". Beethoven významne pozmenil charakter všetkých symfonických viet. V tretej vete menuet nahradil scherzom. V záverečnej vete Symfónie č. 4 po prvýkrát využil v symfónií vokálny part. Beethovenove symfónie sa stali štandardom a neprekonateľným ideálom pre nasledujúcich skladateľov. Tí vužívali Beethovenovu formu, ktorú obohacovali o širší harmonický slovník a nové zvukové možnosti orchestra. Medzi nich patrili napríklad Carl Maria von Weber, Robert Schumann a Felix Mendelssohn-Bartholdy. Nová kapitola sa začala písať s príchodom originálnej Fantastickej symfónie Hectora Berlioza. Novum spočívalo v programe symfónie a jej objavnej inštrumentácii. Priamo na Beethovena nadviazal Johannes Brahms, ktorý vytvoril symfónie výrazne štrukturálne previazané a jednotné.


48/2007[upraviť kód]

Flag of the United Kingdom.svg Flag of England.svg  The Beatles bola najvplyvnejšia a najúspešnejšia hudobná skupina rockovej éry. Predaj albumov The Beatles presiahol 1,3 miliardy nahrávok (údaj z roku 2004), čo je viac ako dosiahol ktorýkoľvek iný umelec v dejinách. Len málo umelcov v rôznych obdobiach dosiahlo úspech, kritické ocenenia a široký kultúrny vplyv ako The Beatles.

Členmi The Beatles boli John Lennon (rytmická gitara, ústna harmonika, spev), Paul McCartney (basová gitara, spev), George Harrison (sólová gitara, spev) a Ringo Starr (bicie, spev), všetci z Liverpoolu v Anglicku. Lennon a McCartney boli hlavnými autormi piesní, do repertoáru skupiny však pravidelne prispieval aj George Harrison a niekoľko piesní zložil aj bubeník Ringo Starr. Po väčšinu ich kariéry bol ich producentom George Martin, ktorému sa niekedy prisudzuje aj prívlastok "piaty Beatle".[chýba zdroj]

The Beatles sa stali senzáciou v Spojenom kráľovstve koncom roku 1963. Tzv. beatlemánia, prejavujúca sa navonok najmä davmi jačiacich a omdlievajúcich dievčat, sa začiatkom roku 1964 prejavila aj v Spojených štátoch a popularita skupiny obsiahla väčšinu planéty. V priebehu piatich rokov sa hudba Beatles vyvinula zo zjavnej jednoduchosti ich prvých hitov (ako She Loves You a I Want To Hold Your Hand) k umelecky ambicióznym skupinám skladieb (ako albumy Revolver, Sgt. Pepper's Lonely Heart's Club Band a Abbey Road). The Beatles dosiahli výrazný, ďalekosiahly vplyv na modernú populárnu hudbu, čo bolo dôsledkom niekoľkých faktorov: The Beatles písali svoje vlastné piesne, naplno využívali možnosti nahrávacích štúdií tej doby, no najmä sa neustále snažili o absolútnu kvalitu svojich nahrávok.


49/2007[upraviť kód]

Franz Lehár, pokrstený ako Ferenc Kristóf Lehár, (* 30. apríl 1870, Komárno – † 24. október 1948, Bad Ischl) bol operetný skladateľ.

Lehárova rodina

  • otec Franz Lehár (syn Josefa Lehára a Anny Poláchovej), vojenský kapelník a skladateľ
  • matka Christine, rodená Neubrandtová
  • manželka Sophie, rodená Methová

Lehárov otec bol kapelníkom Rakúskej armády, pôvodom z Moravy s francúzskymi koreňmi. Podľa rozprávania Lehárovej rodiny, ich predkom bol markíz „Le Harde“, ktorý bojoval v napoleonskej armáde. Bol zajatý v roku 1805 pri Slavkove (podľa inej verzie bol zajatý už v roku 1799), ušiel a vzal si na Morave sedliacke dievča, ktoré ho istý čas ukrývalo. Je potvrdené, že zajatý vojak menom „Le Harde“ skutočne existoval.

Lehárov otec sa so svojím plukom stále musel sťahovať po území celej Rakúsko-Uhorskej monarchie. Zúčastnil sa vojenských ťažení na talianskom území a proti Prusku. V roku 1868 bol preložený do Komárna, ktoré bolo v tom čase dôležitým obchodným strediskom s veľkou vojenskou posádkou. Vojenskí kapelníci Rakúsko-Uhorska v tom čase dosahovali veľmi slušnú umeleckú úroveň, usporadúvali veľmi často koncerty pre verejnosť a stali sa tam veľmi významnými šíriteľmi kultúry.

V Kommárne sa Lehárov otec oženil Kristínou Neubrandt z miestnej maďarsko-nemeckej rodiny.


50/2007[upraviť kód]

Heavy metal (skrátene tiež „metal“) je druh rockovej hudby, ktorý sa ako vymedzený hudobný štýl objavil na prelome 60. a 70. rokov. Korene má v hardrockových kapelách, ktoré kombinovaním blues a rocku vytvorili nový hudobný štýl, charakteristický používaním elektrických gitár a bicích, a takisto hlasitým a skresleným zvukom. Z heavy metalu sa neskôr vyvinuli rôzne štýly, ktoré sú väčšinou známe pod pojmom „metal“. Následkom toho má heavy metal dva odlišné významy: buď sa tak označuje celý hudobný žáner (tzv. metal) alebo len tradičný heavy metal, reprezentovaný kapelami ako Black Sabbath, Blue Cheer, Deep Purple, Judas Priest, Iron Maiden, Led Zeppelin a inými.

V 80. rokoch dosiahol heavy metal svoj vrchol popularity. V tomto období sa prvýkrát objavili mnohé jeho odnože, ktoré existujú dodnes. Aj keď v súčasnosti nie je taký komerčne úspešný ako vtedy, stále má na celom svete obrovský počet priaznivcov, ktorí sú známi ako metalisti/metalistky či metláci/ metláčky.


51/2007[upraviť kód]

Guns N’ Roses

Flag of the United States.svg Guns N’ Roses (GNR) je americká hard rocková skupina založená v júni 1985 v Los Angeles.

V roku 1987 sa celosvetovo preslávili albumom Appetite for Destruction. V rokoch 1987 – 1993 zaznamenala skupina množstvo úspechov, ale ako dôsledok problémov s drogami a sporom, predovšetkým s kontroverzným spevákom Axlom Roseom, opustili všetci pôvodní členovia okrem samotného Axla.

Skupinu v júni 1985 v Los Angeles založili spevák Axl Rose, gitaristi Tracii Guns a Izzy Stradlin, basgitarista Duff McKagan a bubeník Rob Gardner. Meno vzniklo spojením mien skupín Hollywood Rose a L.A. Guns, v ktorých zakladajúci členovia hrali.

Keď sa Tracii Guns a Robbie Gardner nemohli zúčastniť na prvom vystúpení Guns N’ Roses v Seattle, Axl Rose oslovil gitaristu Slasha a bubeníka Stevena Adlera, ktorí jeho ponuku prijali a tak vznikla najslávnejšia zostava skupiny. Počas cesty späť do Los Angeles napísali členovia skupiny pieseň "Welcome to the Jungle", ktorá sa stala jednou z ich najpopulárnejších.

Skupina si sama nahrala EP Live?!*@ Like a Suicide, ktorej kópia sa dostala aj k šéfom hudobného nakladateľstva Geffen Records, ktorí s nimi podpísali zmluvu. V roku 1987 vyšiel ich prvý regulárny album Appetite for Destruction, ktorý obsahoval hity "Welcome to the Jungle", "Paradise City" a "Sweet Child O' Mine" a predalo sa z neho dvadsať miliónov kópií.


52/2007[upraviť kód]

Hudobný žáner je kategória (alebo žáner) hudobných diel, ktoré majú spoločný štýl, alebo spoločný hudobný jazyk (Peter van der Merwe 1989, p.3). Hudba môže byť kategorizovaná aj podľa iných ako hudobných kritérií, ako je napríklad geografický pôvod, geografické oblasti môžu byť charakterizované piesňami, ktoré môžu zahrnuté v rôznych hudobných podžánroch. Hudobný žáner (alebo podžáner) môže byť definovaný hudobnými technikami, štýlmi, súvislosťami a témami (obsah, myšlienky).

Kategorizácia[upraviť kód]

I keď existuje mnoho hudobných žánrov je možné ich zlúčiť podľa spoločných znakov do jednotlivých skupín:

Ľudová hudba[upraviť kód]

Ľudová hudba (hudobný folklór) je spontánny prejav ľudovej hudobnosti. Základom európskej ľudovej hudby je pieseň. Mnohé z piesní boli tak obľúbené, že sa ústnym podaním preniesli cez celé generácie a stali sa tak najprirodzenejším a najčistejším prejavom národného hudobného cítenia, súčasne sú neoceniteľným dokumentom hudobných koreňov príslušného etnika.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Ľudová hudba

Folk[upraviť kód]

Folk je súčasná umelá nástavba ľudovej hudby.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Folk