Walter Marty Schirra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Wally Schirra)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Walter M. Schirra, Jr.
astronaut NASA
Wally Schirra v roku 1962
Wally Schirra v roku 1962
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 12. marec 1923
Hackensack, New Jersey, USA
Úmrtie 3. máj 2007 (84 rokov)
La Jolla, Kalifornia, USA
Iné zamestnanie skúšobný pilot
Hodnosť kapitán, U.S. Navy
Čas vo vesmíre 12 dní, 7 hodín, 12 minút
Kozmonaut od 9. apríla 1959
Misie Mercury-Atlas 8, Gemini 6A, Apollo 7
Znaky misií Sigma 7 insignia.jpg Gemini 6A patch.png AP7lucky7.png
Kozmonaut do 1. júla 1969

Walter Marty „Wally“ Schirra, Jr. (* 12. marec 1923, Hackensack, New Jersey, USA – † 3. máj 2007, La Jolla, Kalifornia) bol americký astronaut. Bol to jediný astronaut, ktorý letel v kozmických lodiach Mercury, Gemini a Apollo. Počas troch letov strávil 295 hodín a 15 minút na obežnej dráhe Zeme.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Schirrova rodina pochádzala zo Švajčiarska. Walter mal veľa príbuzných a sestru Zuzanu. Rád lyžoval a pretekal na autách. Po základnej škole absolvoval strednú a potom začal študovať na strojníckej fakulte v Newarku a v roku 1941 na námornej akadémii v Annapolise. Ukončil ju roku 1945. Ako aktívny pilot narukoval k 7. americkej námornej flotile v Tichomorí a bojoval aj v kórejskej vojne. Zúčastnil sa viac ako stovky bojových letov. Po tejto vojne sa vrátil do USA, slúžil ako pilot na základni v Kalifornii. Od roku 1954 bol testovacím pilotom a potom sa rozhodol stať sa kozmonautom. Bol ženatý a mal dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

S kozmickou loďou Sigma 7 odštartoval z kozmodrómu na myse Canaveral na deväťhodinový let v októbri 1962. Išlo o o siedmy let človeka do vesmíru v rámci programu Mercury s Atlasom 8. Pristál na hladine Tichého oceánu.

O tri roky neskôr letel z rovnakého kozmodrómu v kozmickej lodi Gemini 6A. Kolegom mu bol Thomas Stafford. Išlo o skupinový let, pretože spoločne s nimi bola na orbite loď Gemini 7. Po jednom dni a 16 obletoch Zeme pristáli v Tichom oceáne.

O ďalšie tri roky vzlietol po tretíkrát do kozmu a bolo to naposledy. V rámci programu Apollo riadil loď Apollo 7 na obežnej dráhe Zeme. Spolu s ním leteli Donn Eisele a Walter Cunningham. Počas letu vykonali celý radu skúšok ako nutnú podmienku pokračovania programu letov na Mesiac. Po 11 letových dňoch pristáli v Atlantickom oceáne.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Z NASA aj z námorníctva odišiel hneď po poslednom lete a prijal miesto predsedu spoločnosti Regeney Investors v Denveri, podpísal niekoľko zmlúv na vystupovanie v televízii a tiež sa stal komentátorom ďalších letov pre spoločnosť Colombia. Zomrel na srdcový infarkt 3. mája 2007 vo veku 84 rokov v nemocnici Scripps Green v kalifornskom meste La Jolla.