Ramon Llull

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ramón Llull

Ramon Llull, Raimundus Lullus alebo Raimond Lull, (* 1232 – † 29. jún 1315) bol katalánsky básnik, mystik, filozof, alchymista a františkánsky terciár, ktorý pôsobil ako misionár medzi moslimami.

Vo svojej Ars magna (tzv. llullovskom umení) sa pokúsil reprezentovať najvyššie vecné a metodické pojmy pomocou umelých symbolov (písmen, figúr a pod.) a veril, že tým sa mu podarí z nich odvodiť všetky ostatné pravdy a názorne reprezentovať ich súvislosti.

Činnosť Llullovho „stroja pravdy“ spočívala v mechanickom otáčaní koncentrickych kruhov. Na každom kruhu bolo napísaných 9 všeobecnych pojmov, vyjadrených výrazmi „nebo“, „boh“, „človek“, „cnosť“, „pravda“ atď., ktoré podla Llullovho názoru zahrnovali celú oblasť poznania. Pri otáčaní kruhov vychádzali rozličné kombinácie týchto pojmov, ktoré Llull pokladal za nové pravdy. Takýmto spôsobom chcel dokázať všetky pravdy kresťanstva. Na túto ideu nadviazal Leibniz v projekte svojej univerzálnej charakteristiky: Llullov pokus vytvoriť logický stroj obsahuje racionálnu myšlienku formalizácie logickych operácií, čím sa zaradil do dejín vzniku matematickej logiky.

Llull študoval a prednášal v Paríži. Bol predstaviteľom stredovekého realizmu, ktorý uňho prechádzal do panlogizmu.

Llull dokazoval možnosť úplného splynutia filozofie s teológiou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.